Odporučiť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
15. 06. 2017, 13:53

S Hrušovským či Brockom vo voľbách nepočítame

Rozhovor s Alojzom Hlinom o jeho prvom roku na čele KDH. O tom, čo sa za ten čas naučil a ako si predstavuje ďalšie kroky.
S Hrušovským či Brockom vo voľbách nepočítame
Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rozhovor s Alojzom Hlinom o jeho prvom roku na čele KDH. O tom, čo sa za ten čas naučil a ako si predstavuje ďalšie kroky.

Cez víkend Rada KDH schválila pravidlo „trikrát a prestávka“. Podľa neho politik, ktorý bol trikrát po sebe zvolený do funkcie, na ktorú nominuje Rada KDH, už nemôže na túto funkciu kandidovať a musí si dať prestávku. Keďže sa toto pravidlo dotkne aj europoslankyne Anny Záborskej, ktorá vás viackrát kritizovala, tak to vyzerá ako snaha ju politicky odstaviť.

Takúto interpretáciu by som si vyprosil. Ja už som počul aj to, že toto pravidlo označujú ako lex Brocka. Táto zásada sa týka nielen eurovolieb, ale aj kandidatúry do NRSR, na post županov či primátorov krajských miest. Ako by to mohlo byť spravodlivé, keby sa to malo týkať len niektorých funkcií a iných nie?

Otázka je, prečo vôbec treba takéto pravidlo zavádzať. Ak je niekto pri sile a stále dokáže osloviť voličov, prečo by mal mať prestávku?

Dovoľte nám, aby sme si sami určili pravidlá. Toto vzniklo, pretože KDH má dlhodobo problém so sebareflexiou. Každý politik, žiaľ, v určitom momente uverí, že bez neho to nejde a ak tam nebude, tak krajina začne krvácať.

Máme tomu teda rozumieť tak, že toto pravidlo je súčasť akejsi generačnej výmeny v KDH, ktorú bolo treba potlačiť, lebo sama od seba by nenastala?

Áno aj. Vy hovoríte o pani Záborskej, ale prísne vzaté táto zásada sa dotkne pána Hrušovského, Brocku, Abrhana.

Však tí prestávku de facto majú?

Nemajú. Nečítali ste celé uznesenie, tam je jasne definované, že keď strana nie je v parlamente, tak sa to nechápe ako prestávka.

Znamená to teda, že s tými ľuďmi, ktorých ste menovali, už v najbližších voľbách nepočítate?

Áno, lebo máme zásadu „trikrát a prestávka“. Dotýka sa to viacerých našich členov a úplne absolútne pánov Hrušovského, Brocku a Abrhana.

Ale veď orgány strany majú možnosť ovplyvniť podobu kandidátky. Prečo bolo treba vytvárať kvôli tomu špeciálne pravidlo?

Preto, aby sme dali smerom navonok signál, že sa meníme. Poviem vám to otvorene. Prejazdil som celé Slovensko a mnohí ľudia si stále myslia, že páni Brocka či Hrušovský ešte budú kandidovať. To je jeden rozmer. Druhý je do vnútra strany. My to vidíme, že došlo k určitému vyhoreniu, mnohí prestali cítiť perspektívu, pretože v určitej chvíli začalo byť pre mnohých jediným zmyslom politiky zvládnuť volebnú Radu KDH, ktorá schvaľuje ich kandidatúru. Celé to bolo len o dohodách a počtoch. Takto to nemohlo ďalej fungovať. Preto si myslím, že toto opatrenie pomôže vnútornej dynamike. Ľudia musia cítiť motiváciu, že ak budú makať, tak pôjdu hore. Bez ohľadu na to, či patria medzi nejakú stranícku šľachtu.

Je pravda, že sa to niekoho dotkne, ale taký je život. Prísne vzaté taká prestávka neznamená, že sa po prestávke nemôže vrátiť alebo ísť do exekutívy, respektíve sa uchádzať o stranícke funkcie. Reč je len o voľbách.

Nebolo by elegantnejšie dať týchto ľudí na spodné miesta kandidátky a nech ukážu, aký majú výtlak?

To je taký matovičovský prvok. Zásada, ktorú sme prijali, je úplne v poriadku. Môžete ma zvŕtať, koľko chcete, myslím, že argumenty sú na našej strane.

Tí ľudia, o ktorých hovoríte, často s regionálnymi štruktúrami pracovali. Už len preto, aby si udržali nejaký funkcionársky výtlak. Nebojíte sa, že časť týchto štruktúr zo strany odíde?

Vždy existuje riziko. Aspoň uvidíme, kto kvôli čomu robil politiku.

Každý politik, žiaľ, v určitom momente uverí, že bez neho to nejde a ak tam nebude, tak krajina začne krvácať. Zdieľať

Vo funkcii KDH ste rok. Strana sa pod vaším vedením neprepadla na jedno, dve percentá, ale stále sa v preferenciách pohybujete v pásme, ktoré vám nezaručuje vstup do parlamentu. Ako ten rok hodnotíte vy?

Robíme, čo môžeme. Je to psychicky, fyzicky, logisticky náročné. Ale ja verím šiestackej fyzike. Koľko energie dáš, toľko sa ti vráti späť. Boli sme v špirále smrti, teraz sme síce stále v zóne ohrozenia, ale na orbite. Nemôžeme na tom skončiť a triasť sa, či prejdeme do parlamentu alebo nie. Teraz potrebujeme zapnúť trysky, preraziť a dostať sa z tej zóny ohrozenia.

Ako to chcete urobiť?

Budeme pokračovať v tom, čo robíme. To znamená vytesňovať politický priestor. Pozrite sa, Boris Kollár to vzdal, ĽSNS dorazíme o chvíľu. To je jedna línia. Druhou je posilňovanie odbornej zložky strany a drobná práca s voličmi, ktorú robíme.

Hovoríte o vytesňovaní priestoru, o tom, že Kollár to vzdal, ĽSNS dorazíte. Sme rodina má však stále plus-mínus rovnaké preferencie, podobne ĽSNS. To znamená, že ich príliš nevytesňujete.

Špeciálne pri ĽSNS hrozilo, že začali nasávať voličov. My sme sa im postavili do cesty, začali sme chodiť medzi ľudí a hovoriť im, že táto strana nie je v poriadku. Aj to, že prestanú rásť, je úspech. Ten ich potenciál nasávať sa skončil a nechajte nás nastaviť stratégiu, ako ich zraziť na kolená. Určite budú ľudia, ktorí volia Sme rodina a ĽSNS, len nech sa nehovorí, že sú to kresťanskí demokrati. Tých na Slovensku zastupuje KDH.

ĽSNS a Sme rodina majú iných voličov, ako má KDH. Len malá časť z nich niekedy volila KDH alebo by bola ochotná vás voliť. Nemali by ste sa skôr orientovať na sklamaných voličov Siete a OĽaNO?

Päť dní v týždni trávim v teréne, vy vychádzate možno z jedného prieskumu, ktorí hovorí, že voliči ĽSNS nie sú veriaci. Ja verím prieskumom, ale nezbožšťujem ich. Keď prebrázdite krajinu, tak niečo zacítite.

Čo ste zacítili?

To, že tá špongia začala nasávať.

Čiže hovoríte, že existovalo riziko, že Sme rodina a ĽSNS dokáže výraznejšie loviť medzi kresťanskodemokratickými voličmi, ale už ste ho eliminovali.

Ešte nie úplne. Kollár to vzdal sám a povedal, že oni nie sú kresťanská strana. Presne to sme potrebovali počuť. S ĽSNS to je na dlhšie. Otvorene upozorňujeme na to, že si na akcie vodia falošného biskupa a nechajú si od neho posväcovať priestory. Hrajú touto kartou a rozdeľujú pri tom cirkev. My budeme stále hovoriť, že nemajú čo robiť so zástavami na púťach a robiť si prezentácie tam, kde sa zhromažďujú veriaci. KDH by si nikdy nedovolilo prísť s vlajkami na púť. Nikdy to neurobíme.

Naša otázka smerovala skôr k tomu, že by bolo logické, keby ste sa vyhraňovali nielen voči ĽSNS a Sme rodina, ale aj voči OĽaNO. Práve túto stranu preukázateľne volilo veľa bývalých voličov KDH. Namiesto toho ste sa s ním dohodli na spolupráci vo voľbách do VÚC a podporujete aj ich liberálnejších kandidátov. Napríklad Jozefa Viskupiča v Trnave. Nedezorientuje to voličov KDH?

Nemôžete bojovať s každým. S niekým musíte spolupracovať. OĽaNO priznalo, že má konzervatívnu platformu. Ak má konzervatívnu platformu, tak potom čo je? Má aj liberálnu platformu? To sú otázky pre ich voličov. My sme plnohodnotná konzervatívna strana a všetci v tom máme jasno. Zápas s ĽSNS je pre mňa nielen politickým, ale aj občianskym zápasom.

Hovoríte, že fáza vytesňovania prebieha úspešne. Čo bude ďalšia stratégia?

Paralelne posilňujeme odbornú zložku strany a robíme drobnú politickú prácu.

Začiatkom roka na stretnutiach, kde ste prezentovali program, ste hovorili, že na spadnutie sú už aj mená ľudí, ktorí budú odbornými tvárami KDH. Zatiaľ ste ich nepredstavili.

Dohoda je taká, že ich predstavíme viacero naraz ako zbor poradcov. Bude to odborná štruktúra, tá politická je známa. Je ťažké oslovovať dnes ľudí pod politickou značkou, ale láme sa to.

Môžete už dnes povedať nejaké mená?

Nebojte sa, bude to dobrý tím.

KDH sa zvyklo profilovať na témach ako justícia, bezpečnosť, vnútro. Vy to ale formátujete na iné témy, nazvime ich chlebové.

Kresťanský demokrat musí byť sociálny. Máme predsa aj chorých, starých, nedobrovoľne nezamestnaných ľudí a kresťanský demokrat musí rozmýšľať aj v tomto kontexte, aj títo ľudia musia žiť dôstojne. Sociálne témy budeme určite posilňovať. A budeme sa hlásiť aj k národnému pilieru, neopustíme ho. SNS a ĽSNS túto tému istým spôsobom opustili. A budeme sa snažiť pôsobiť pozitívne, načrtnúť víziu pre našu vlasť, ako sme si to nazvali. Dnes sa tu všetci intoxikujeme negativizmom, až chorobne nás to ťaží, kto sa nesťažuje, nie je frustrovaný, akoby nebol normálny.

Dnes sa ale každý tlačí do sociálnych tém, už aj SNS chce trináste platy a Ficov populizmus v tomto neporazí nikto. Môže v tom byť KDH úspešné?

Pracujeme napríklad s nápadom, aby boli manželia po istom období fungujúceho manželstva odmenení nejakým špeciálnym daňovým bonusom, napríklad daňovou úľavou na niekoľko mesiacov. Netvrdím, že to zásadne zníži rozvodovosť, má to byť symbolické poďakovanie a verejné uznanie pre manželstvá. S trinástym platom nebudeme súperiť, budeme to robiť kreatívnejšie.

Dnes sa tu všetci intoxikujeme negativizmom, až chorobne nás to ťaží, kto sa nesťažuje, nie je frustrovaný, akoby nebol normálny. Zdieľať

Nebojíte sa, že keď sa rozkročíte príliš naširoko, teda začnete riešiť napríklad sociálne témy či národné témy, že to prekryje kultúrno-etické témy, kde bývalo KDH naozaj jednoznačne rozpoznateľné? Zdá sa, akoby komunikačne od toho ustupovalo.

To určite nie, do toho ma nevťahujte, náš havný dokument Nový november sa začína spomenutím rodiny...

V dokumentoch to bude, ide o to, či sa to nestráca, ak chcete bojovať aj sociálnymi témami, aj národnými.

Sme konzervatívny dom, veľa ľudí v ňom. Ľudia musia mať pocit, že to dobre funguje ako celok, preto nastavujeme témy aj tam, aj tam. Z rodiny a súvisiacich tém sme neustúpili ani milimeter. Náš hodnotový svet sme si dali v novembri 2016 dokonca aj do stanov. Čím ďalej, tým viac bude stúpať dopyt po programe, po témach. A vtedy budeme pripravení, budeme mať návrhy na rozličné témy.

Čo ste sa za ten rok nové naučili o KDH?

Stretol som veľké množstvo ľudí z regiónov, ktorí ma úprimne fascinujú. Do KDH vstúpili po revolúcii s ideálmi o kresťanskodemokratickej politike. Niektorých sme museli doviezť, lebo nemali ani auto, no stále sú tam, prídu na naše stretnutia. Oni nechcú funkcie ani privatizovať, to sú silné príbehy. Máme bývalého primátora v Kežmarku, ktorý robí kostolníka, pozriete na neho, vidíte, že to je slušný človek. Stretnutie kádéhákov nie je ako pri iných stranách, že pred reštauráciou máte autá ako na autosalóne v Inchebe. Keď toto vidím, uvedomujem si, ako sa s touto stranou hazardovalo a aké to je zlyhanie, že tu nemáme silnú kresťanskú demokraciu. Česko je najsekulárnejšia krajina v EÚ a má kresťanskodemokratickú stranu v parlamente. Slovensko je najkresťanskejšia krajina v EÚ a nemá kresťanských demokratov v parlamente.

Ale u nás vám polovica parlamentu povie, že sú kresťania a demokrati.

Mať kresťanských demokratov rozptýlených po všetkých stranách, to podľa mňa nemôže fungovať. Pre krajinu je lepšie, ak sú pokope v nejakej strane, nech to je plnohodnotný koncentrát.

Prečo je to lepšie, ako mať takýchto ľudí v každej strane?

Lebo len takto sa naozaj vo verejnej debate stretávajú a zrážajú názory, ktoré formujú demokraciu. Tenzia, ktorá medzi nimi je, môže byť tvorivá a to robí dynamiku krajiny. V Smere možno nájdete kresťanského demokrata, ale Smer bude vždy Smer. Strany, ktoré sú zmeskou, sú nepredvídateľné. Čo na tom, že v nejakej strane máte kresťanského demokrata, keď neviete, ako sa strana zachová pri dôležitých otázkach? To nemôže byť tak, že prekvapte ma, bude sranda.

Máte už predstavu, akých ľudí chcete ukázať?

Ešte je dosť času, my sme uvoľnili priestor a dynamika začne pracovať. V Prešove staviame silného kandidáta do župných volieb, z čoho sa teším.

Pred časom ste dali verejnú ponuku Richardovi Rybníčkovi, ozval sa vám?

Vyhodnocovali sme to senzitívne, povedali sme mu, že nemá význam zakladať novú stranu a u nás je vítaný. Ale s tým sa musí on nejako vysporiadať. Stále to nie je uzavreté a máme ešte dve miesta v predsedníctve neobsadené.

Foto - Fero Múčka

Odporúčame