KOMENTÁR: Novinári v klietke

Požiadavka na médiá, aby odhaľovali veľké kauzy, naráža na smutnú realitu. Ťažko sa robí investigatíva, keď súdy kryjú odhalených.

Gorila dostala za ten mesiac, čo je verejnosti prístupná na webe, viacero prívlastkov. Najčastejšie sa o nej hovorí ako o spise, ktorý vypovedá o stave krajiny alebo ako o opise fungovania politiky. Lenže Gorila má ďalší rozmer, ktorý nevyplýva priamo z jej obsahu, ale môžeme si ho uvedomiť až teraz, keď je klietka prázdna. Ide o správu o stave našej žurnalistiky.

Mnohým sa zdá zarážajúce, že niektorí novinári mali spis v rukách niekoľko mesiacov, a nič s ním neurobili. To celkom neplatí, lebo čiastkové informácie si začali overovať a niekoľko textov, ktoré z Gorili vyplývali, vyšlo. Zaujímavosťou v tomto prípade je, že si ich takmer nikto nevšimol a nevyvolali pozornosť ani v iných médiách, ani u politikov.

Do hry však vstupovala najmä zlá skúsenosť médií so súdmi. Niektoré tituly majú nepríjemnú skúsenosť z oveľa menej rizikových prípadov. Týždenník TREND spomína kauzu Bartolomei Finance, kedy časopis priniesol overený materiál o tom, že klienti tohto subjektu môžu prísť o peniaze, keďže išlo o podvod. Výsledok investigatívy bol, že časopisu súd zmrazil účty a de facto ohrozil samotnú jeho existenciu. Nasledovali dlhoročné naťahovačky.

Ďalším dôkazom, že médiá sa na súdy nemôžu pozerať dôverčivo, je prípad doteraz nevídaného ospravedlnenia sa politikovi. Znova sa týka TRENDU, ktorý sa v prvom tohtoročnom čísle na titulnej strane musel ospravedlniť Robertovi Ficovi za titulok Zlodej budúcich dôchodkov spred štyroch rokov.

Očakávania verejnosti, že novinári majú na Slovensku odvážne odhaľovať veľké kauzy, sa zdajú naivné pri pohľade na to, s čím sa médiá stretávajú. Okrem slabej investigatívnej kapacity spôsobenej nedostatkom financií je problémom aj fakt, že u nás neexistujú vydavateľstvá a mediálne domy, ktoré by sa mohli porovnovávať čo do právnej sily s finančnými skupinami či politickými aparátmi.

Pobúrenie verejnosti, že pri Gorile politici a vyšetrovatelia od roku 2006 a neskôr nerobili, čo bolo vo verejnom záujme, by malo mať ďalšiu rovinu. Lebo takisto existuje dôvod hnevať sa na stav, v akom musia fungovať médiá, keď súdy netrestajú korupciu a rozkrádanie politikov, ale tých, ktorí o o korupcii a zlodejstvách napíšu.

Pavol Rábara
Foto: Flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo