Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. jún 2017

Chodorkovskij vyzýva pokračovať v protivládnych demonštráciám najmä pred voľbami

Ruský opozičný politik a bloger Alexej Navaľnyj hodnotí protivládne protesty, ktoré sa na jeho podnet konali v rôznych mestách Ruska, ako úspešné. Vyhlásil, že sa podarilo dosiahnuť ich hlavný cieľ - plošný rozsah -, keďže sa konali v mnohých veľkých mestách. Informovala o tom dnes rozhlasová stanica Echo Moskvy.

Navaľnyj síce mítingy pripravoval, ale na tom ústrednom - v Moskve na Tverskej ulici - sa nezúčastnil. Polícia ho totiž zadržala vo vchode jeho domu, ešte pred odchodom na miesto mítingu. Následne ho súd odsúdil na 30 dní väzenia za porušenie pravidiel konania verejných zhromaždení. Jeho advokáti uviedli, že sa proti verdiktu súdu odvolajú.
      

Pôvodne sa míting Navaľného prívržencov mal konať na Sacharovovom prospekte. Navaľnyj však v nedeľu informoval, že zhromaždenie jeho prívržencov sa tam neuskutoční. Ako dôvod uviedol, že po nátlaku radnice na dodávateľské firmy nemajú ako zabezpečiť pódium pre svoju akciu a jej ozvučenie. 
      

Namiesto toho Navaľnyj vyzval svojich prívržencov, aby prišli na Tverskú ulicu v centre Moskvy. 
      

Moskovská radnica označila Navaľného rozhodnutie o zmene miesta konania mítingu za provokáciu. Toto Navaľného rozhodnutie dnes kritizoval aj zakladateľ hnutia Otvorené Rusko Michail Chodorkovskij, ktorý ho v rozhovore pre Echo Moskvy označil za provokáciu. Uviedol, že "provokáciu považuje za normálne konanie v politike, ale tentoraz bola príliš krutá". 
      

Zmena dejiska mítingu na Tverskú ulicu bol podľa neho riskantný krok vo vzťahu k občanom, keďže mohlo dôjsť k potýčkam ľudí s rôznymi radikálnymi názormi, ktorí sa stretli na ohraničenom území.
      

Inzercia

Chodorkovskij považuje za "nevyhnutné a dôležité", aby sa protestné akcie konali pred prezidentskými voľbami, ktoré sa v Rusku uskutočnia na budúci rok. 
      

"Ľudia sú ochotní vypočuť si politickú argumentáciu [...], že súčasné vedenie je tam už pridlho, omrzelo a zmenilo sa na korporáciu zlodejov," uviedol Chodorkovskij, podľa ktorého je táto kampaň veľmi zrozumiteľná a treba v nej pokračovať. 
      

Rozhovor pre rádio Echo Moskvy sa uskutočnil v pondelok večer, keď ešte nebolo jasné rozhodnutie súdu po Navaľného zadržaní. Chodorkovskij v ňom vyjadril nádej, že Navaľnyj nebude odsúdený na trest odňatia slobody. Vysvetlil, že takéto rozhodnutie by bolo provokáciou - tentoraz zo strany Kremľa. 
      

Dodal, že časť ruského vedenia považuje Navaľného aktivity za dôležité a pozitívne - okrem iného aj v záujme zvyšovania aktivity voličov. Druhá časť ľudí v Kremli ho však vníma ako ohrozenie. "Kým v Kremli panuje táto nejednota, opozícia má šancu," dodal Chodorkovskij.

Odporúčame

Mzda v priemysle sa zvýšila v apríli 2017 medziročne o 6,8 % na 1039 eur

Mzda v priemysle sa zvýšila v apríli 2017 medziročne o 6,8 % na 1039 eur

Priemerná nominálna mesačná mzda sa zvýšila v apríli 2017 oproti aprílu 2016 v maloobchode o 11,1 % (na 673 eur), činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 9 % (na 425 eur), doprave a skladovaní o 8,1 % (na 895 eur), priemysle o 6,8 % (na 1039 eur), predaji a oprave motorových vozidiel o 5,3 % (na 960 eur), vybraných trhových službách o 4,4 % (na 875 eur), ubytovaní o 3,6 % (na 655 eur), stavebníctve o 3,1 % (na 660 eur) a vo veľkoobchode o 2 % (na 873 eur). Znížila sa v informačných a komunikačných činnostiach o 0,7 % (na 1594 eur). Informoval o tom dnes Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.