Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
29. jún 2006

Pamätať? Áno, ale v opozícii

Okrem odchodu do opozície, kde by KDH mohlo zosilnieť, sa hnutiu núkajú dve lákavé možnosti sebazničenia. Alebo v koalícii so Smerom alebo v tzv. pravicovej koalícii, tvorenej blokom troch strán s HZDS. Argumenty pre koalíciu so Smerom sú šľachetné, veď zabrániť vláde Smeru s SNS a HZDS by bolo ho...

Okrem odchodu do opozície, kde by KDH mohlo zosilnieť, sa hnutiu núkajú dve lákavé možnosti sebazničenia. Alebo v koalícii so Smerom alebo v tzv. pravicovej koalícii, tvorenej blokom troch strán s HZDS.

Argumenty pre koalíciu so Smerom sú šľachetné, veď zabrániť vláde Smeru s SNS a HZDS by bolo hodné vyhlásenia KDH za sväté. Viera je nám však v tejto chvíli zlým radcom. V takejto vláde by totiž samotný volebný zisk KDH neslúžil ako pribrzdenie, ale ako zrýchlenie nástupu Smeru. KDH by svoje mesianistické ambície mohlo uskutočniť len s takým ziskom, akým disponuje trebárs SDKÚ, nie s terajšími ôsmimi percentami, štrnástimi poslancami a to ešte dúfajúc v aspoň dve ministerské kreslá.

A koniec koncov, bol to len Daniel Lipšic, ktorý ak jediný z predstaviteľov KDH vyslovil verejné námietky voči Smeru už pred voľbami, keď išlo o ich kandidáta na post ministra spravodlivosti Glvača. Len postupne sa po voľbách pridávali ďalší členovia predsedníctva apatickí voči koketovaniu so Smerom.

Argumenty v prospech tzv. pravicovej koalície s HZDS sú však už v samotnom KDH slabšie, v každom prípade je potrebné poukázať na neprehliadnuteľnú postavu takéhoto možného zoskupenia: Vladimíra Mečiara.

Prvovolič má o období komunizmu paradoxne viac informácii ako o období vlád Vladimíra Mečiara. A to aj vďaka práci Jána Langoša ako šéfa Ústavu pamäti národa. Prvovolič teda len uvítal, že KDH sa podujalo navrátiť ľuďom pamäť aj z obdobia nie tak dávneho, čiže z obdobia 90. rokov uplynulého storočia.

Inzercia

Počas kampane sme však v podaní KDH boli svedkami možno až prílišného poukazovania na Mečiara, no nijakých pamäť osviežujúcich slov smerom k SDKÚ (a zrejme samo KDH by malo na čo spomínať). Pokojne by sa tak mohlo stať, že KDH by ako člen tzv. pravicovej vlády stratilo nielen tých voličov, ktorým by nevyhovovala spolupráca s Mečiarom, ale aj tých, ktorí by nezniesli opätovnú spoluprácu s Dzurindom.

Nehovoriac o tom, že SDKÚ by mohla do konca volebného obdobia KDH úplne pohltiť. Priaznivci SDKÚ v diskusiách o volebnom neúspechu KDH na stránkach denníka SME doslova pozývali Daniela Lipšica do svojich radov, pre jeho vyjadrenia na adresu vzťahu k strane Smer, ktoré sa počas volebnej noci nestretli s pochopením jeho vlastných.

Ak už nám však raz dejiny nadelili dve pravicové strany, jednu veľkú a zabúdajúcu (SDKÚ) a jednu malú, ale zato pamätajúcu (KDH), budem rád, ak aj v ďalších voľbách budem môcť voliť tú, ktorá pamätá. V záujme tejto voľby však budeme musieť oželieť prítomnosť KDH vo vládnej koalícii. Taká pamäť sa však dá dobré brániť aj z opozičných radov. A ak k tomu pridáme aj menej ekonomického etatizmu a viac ekonomického liberalizmu, prípadne aj chyby tých, ktorí budú vládnuť, KDH sa už teraz môže tešiť na ďalšie voľby.

Dominik Baco

Odporúčame

Volebná matematika

Volebná matematika

Je sobota, 17. júna 2006, krátko po desiatej hodine večer. Volebné miestnosti sa uzavreli a Zlatica Puškárová národu práve oznamuje prvé volebné odhady. Nás určite zaujíma ako sa zisky jednotlivých strán a hnutí premietnu do počtu ich parlamentných kresiel. Pravda, oficiálne pridelenie poslaneckýc...

Čím žije Taliansko II.

Čím žije Taliansko II.

Taliansko sa počas týchto dní nezabáva len na futbale, ale aj na pribúdajúcich škandáloch. V novinách a v televíznej publicistike dominujú najmä dva: úplatkárska aféra v Serii A a väzba princa Vittoria Emanuela Savojského. Vyšetrovateľ Francesco Saverio Borrelli uzavrel prvú časť vyšetrovania podplá...

Cesta pre Slovensko

Cesta pre Slovensko

Od volieb uplynulo niekoľko dní. Rozbehli sa politické rokovania. Žiadna správa staršia niekoľko hodín už nie je aktuálna. Denníky strácajú prvenstvo informátora v súťaži s nočnými zostrihmi tlačových besied. Ráno sú už ich výtlačky neaktuálne. Každý novinár zúfalo hľadá informáciu, ktorá bude pevná...