Prečo sú Rusi obľúbení v Sýrii

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Prečo sú Rusi obľúbení v Sýrii

Foto: ilustračný záber na koncert ruského štátneho orchestra, ktorý vystúpil v Palmýre, flickr.com

Ľudia, ktorí sa ma v minulosti pýtali, či som Američan alebo Brit ma teraz zastavovali a priateľsky sa pýtali, či som Rus, píše Charles Glass.

Charles Glass je bývalý korešpondent ABC News pre Blízky východ a autor knihy Syria Burning: ISIS and the Death of the Arab Spring, napísal pre New York Review of Books pozoruhodnú reportáž o Aleppe, situácii na jednotlivých frontoch a role, ktorú v Sýrii plnia Rusi.

Do Sýrie chodil často, v texte porovnáva, ako sa zmenila situácia a ako napr. vzrástla obľuba Rusov. Tézou textu je, že Američania by mali pred nátlakom na Asada a bombardovaním jeho pozícií, napr. aj nedávnym útokom na pozície sýrskej armády ako trestu za použitie chemických zbraní v provincii Idlib (dodnes je nevyjasnené, či išlo naozaj o akciu sýrskej armády), uprednostniť dohodu s Rusmi a Asadom a vojnu ukončiť. Glass poukazuje, že vonkajším aktérom vojny (Saudi, Katar, ale aj Irán) totiž nezáleží na obetiach vojny, čo je najväčšia tragédia pre všetkých Syrčanov.

Najzaujímavejšia časť jeho textu sa týka Rusov a ich roly v Sýrii: „Nebyť Rusov, omnoho viac ľudí by bolo zahynulo,“ cituje Glass anonymného humanitárneho úradníka zo Západu. Rusi pomohli Sýrii dvomi spôsobmi: pri Aleppe bojovali ruskí moslimovia, ktorí nie sú šíiti a ktorí preto nedráždili miestne sunitské obyvateľstvo. Podobnú taktiku používajú aj Američania pri Mosule.

A po druhé, bitka o Aleppo bola úspešná aj preto, že Rusom sa podarilo vyjednať a zabezpečiť koridor, ktorým sa proti-asadovskí rebeli aj s rodinami mohli bezpečne presunúť z Aleppa do provincie Idlib. Rusi zabezpečovali celú cestu, každých 500 m stála jednotka ruskej armády, opisuje situáciu Glass.

Podľa jeho zdrojov ide teraz Rusom a Sýrčanom o to, aby boli títo radikáli postupne vytlačení z provincie Idlib do Turecka.

Najsmutnejšie časti reportáže sa týkajú sýrskych kresťanov. Syriacky ortodoxný arcibiskup Mar Gregorios, s ktorým sa Glass stretol, napríklad vyzval Asada, aby v záujme Sýrie odstúpil, ani to ho však neuchránilo pred tým, aby ho islamisti neuniesli. Arménsky patriarcha Aleppa hovorí, že z predvojnových 45-tisíc jeho veriacich dnes v Aleppe žije len tretina, protestantský pastor rev. Ibrahim Nseir zase dodáva, že 99,9 percenta žiakov v jeho dvoch kresťanských školách sú moslimovia.

Celý text si možno prečítať tu.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo