Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
09. 06. 2017, 08:51

Tvrdý brexit po voľbách zrejme vymäkne

Británia vstúpi do blížiacich sa rokovaní o brexite v oveľa menej suverénnej pozícii, ako sa čakalo, premiérka tvrdú líniu neobháji.
Tvrdý brexit po voľbách zrejme vymäkne

Britská premiérka Theresa Mayová odchádza zo sídla Konzervatívnej strany 9. júna 2017 v Londýne. (Foto: TASR/AP)

Chaos a neistota. Toto sú slová, ktoré toto ráno dominujú pravicovej časti britskej tlače. Tá ľavicová časť, naopak, výsledok oslavuje, a to aj napriek tomu, že lauboristi skončili až na druhom mieste za konzervatívcami. 

Pri sčítaní 646 hlasov zo 650 to je isté, že 326 hlasov potrebných na väčšinu nezíska žiadna zo strán. Spojenie konzervatívcov s najbližším partnerom Demokratickou unionistickou stranou Severného Írska sa zatiaľ javí ako najpravdepodobnejší scenár, spolu majú 328 hlasov.

Prekvapenie?

Ak dnes budeme počuť o ďalšom volebnom výsledku, ktorý nikto nečakal, nie je to celkom tak. Áno, pred siedmimi týždňami, na začiatku volebnej kampane, vyzerali vyhliadky Theresy Mayovej priam bezchybne. Obrovský náskok v prieskumoch volebnej mienky a nezvoliteľný starý marxista na čele labouristov povzbudili aj inak veľmi opatrnú Mayovú k vypísaniu predčasných volieb.

Tie mali okrem iného posliniť pozície konzervatívnej vlády pri vyjednávaniach o brexite. Mayová síce pred referendom podporovala zotrvanie v EU, no teraz sa stala symbolom tvrdého brexitu a nekompromisných vyjednávaní s Bruselom. To síce vzbudilo isté počudovanie, ale svoju úlohu novej Iron Lady hrala vcelku dobre. 

Čo prišlo potom, bolo už dosť detailne opísané aj na stránkach Postoja. Katastrofálnej kampani v podaní konzervatívcov a najmä Mayovej prischla v britskej tlači nálepka „najhoršia kampaň od prvej svetovej vojny“. To, že nakoniec konzervatívci vôbec voľby vyhrali, sa tak môže javiť ako úspech. Kto sa teda v ráno volieb javí ako víťaz a kto ako porazený?

Porazení

Napriek volebnému víťazstvu stojí na čele porazených Mayová. Ak bolo cieľom volieb posilniť jej mandát na vyjednávanie o brexite, tak dosiala pravý opak. Z volieb vychádza veľmi oslabená a len najbližšie hodiny a dni ukážu, či vôbec ostane na čele svojej strany.

Ak áno, jej mandát bude značne oslabený závislosťou od malého koaličného partnera. Rovnako spochybnená je jej vízia nekompromisného brexitu, keďže ten ani zďaleka nemá podporu všetkých konzervatívnych poslancov. Z tohto dôvodu môžu volebné výsledky priniesť isté zadosťučinenie v Bruseli či Berlíne.

Podľa viacerých analytikov je jediným reálnym kandidátom na Mayovej post Boris Johnson. Zdieľať

Ukazuje sa totiž, že Mayovej stávka zamerať sa len a len na 52 percent hlasujúcich, ktorí v referende hlasovali za vystúpenie z Únie, nevyšla a budúca britská vláda bude musieť pri vyjednávaniach s Bruselom brať viac do úvahy postoj proeurópskych voličov. A tomu sa predstavitelia EÚ zaiste potešia.

Na druhej strane však môžu tieto blížiace sa vyjednávania zachrániť Mayovej hlavu. Tie sa majú začať už budúci pondelok a podľa prvých signálov Brusel bude trvať na ich začatí načas bez ohľadu na vnútorné pomery v Británii. Podľa viacerých analytikov je jediným reálnym kandidátom na Mayovej post Boris Johnson. Je však otázne, či on sám bude chcieť Mayovú nahradiť v neľahkej situácii, do ktorej sa sama dostala.

Medzi ďalších porazených dnešnej noci patria škótski nacionalisti.

Tí rovnako ako konzervatívci doslova utrpeli víťazstvo. Potom, čo pred dvoma rokmi vyhrali 56 z 59 kresiel, sa síce očakávali isté straty, avšak strata 21 poslancov je pre nich riadnou ranou. A to už ani nehovoriac o tom, že medzi tými, čo prišli o kreslá, sú také esá ako Angus Robertson a Alex Salmond.

Robertson je podpredseda strany a pôsobil aj ako šéf parlamentného klubu nacionalistov v londýnskom parlamente. Ešte väčším šokom je strata mandátu Salmonda, ktorý bol do roku 2014 predsedom strany a je priam zosobnením politického boja za škótsku nezávislosť. Ako dovŕšenie poníženia nacionalistov treba brať fakt, že obe kreslá (ako aj niektoré ďalšie) stratili na úkor škótskych konzervatívcov. 

(Temer) Víťazi

A tu sa patrí prejsť k víťazom dnešnej noci, medzi ktorých škótski konzervatívci nepochybne patria, a to aj napriek relatívnemu neúspechu strany v celonárodnom meradle.

Veď ešte v roku 2015 sa im podarilo v celom Škótsku získať len jediné kreslo a po dnešku ich budú mať 12. Tento vývoj je prekvapivý najmä preto, že ešte pred pár rokmi bola značka konzervatívcov v Škótsku priam jedovatá. Značne im však pomohlo nekompromisné postavenie sa za zotrvanie krajiny v Spojenom Kráľovstve.

Rovnako sa im darilo poukázať na to, že nacionalisti nemajú až také právo dookola kritizovať vládu v Londýne, ak ich vlastná delegovaná vláda v Edinburghu nenapĺňa očakávania voličov. Ak zoberieme do úvahy aj relatívne slušné volebné zisky miestnych labouristov a liberálov, tak to vyzerá, že o téme škótskej nezávislosti nebudeme chvíľku počuť.

Ďalším relatívnym víťazom dnešnej noci je, samozrejme, Jeremy Corbyn.

Corbyn ukázal, že táto Mayovej snaha o akési predbehnutie ho v ľavicovosti bola veľkou chybou, takže tá svoj čas na severe trávila v kampani viac-menej zbytočne. Zdieľať

Donedávna odpisovaný vlastnou stranou mal nečakane dobrú volebnú kampaň a dokázal zaujať voličov. Darilo sa mu pozdvihnúť percento voličov medzi mladými a čo bolo preňho kľúčové, nestratiť ani volebné bašty na severe Anglicka, na ktorých získanie sa zamerala Mayová a jej tím.

Corbyn ukázal, že táto Mayovej snaha o akési predbehnutie ho v ľavicovosti bola veľkou chybou, takže tá svoj čas na severe trávila v kampani viac-menej zbytočne. Corbyn je v ľavicových témach oveľa autentickejší a ukázal sa aj ako schopnejší komunikátor s voličom.

Na druhej strane sa mu podarilo pôsobiť dosť umiernene a s ľahkosťou sa vyhol preňho kontroverzným témam ako napríklad svojmu vzťahu s teroristami z IRA. Tu však treba zopakovať, že aj pri Corbynovi možno hovoriť len o relatívnom úspechu. Na rozdiel od Tonyho Blaira sa mu voľby vyhrať nepodarilo, aj keď je jeho výsledok oveľa lepší, ako mnohí čakali. Jeho výsledok je tak prehrou pre mnohých stredových labouristov, ktorí už v minulosti dvakrát iniciovali Corbynove odvolania. Svoje predsednícke kreslo si totižto s určitosťou zachová a z volieb vyjde vnútrostranícky posilnený.  

Ako ďalej?

Británia vstúpi do blížiacich sa rokovaní o brexite v oveľa menej suverénnej pozícii, ako sa čakalo. Ako to konkrétne ovplyvní rokovania, sa dozvieme už čoskoro.

Zaujímavé je aj sledovať postoj finančných trhov k tomuto vývoju. Po včerajšom zverejnení exit pollov, ktoré sa temer navlas trafili do volebného výsledku, libra začala najprv prudko strácať na hodnote, aby sa po chvíľke zastabilizovala. Finančné trhy totižto zo všetkého najviac neznášajú neistotu, a to presne prvé výsledky naznačovali.

Po chvíli si však finančníci uvedomili, že dnešný výsledok dáva oveľa väčšiu nádej na mäkšiu verziu brexitu, aká sa dala donedávna čakať. A z finančných či obchodných dôvodov je mäkký brexit niečo, čo má značnú podporu v londýnskom City.  

K zhrnutiu dnešnej noci si pomôžem citátom z Twitteru, kde sa často odohráva to najzaujímavejšie v britskej politike. Práve na tejto sociálnej sieti dnes ráno zhrnul voľby v krátkom tweete aj bývalý slávny útočník anglickej reprezentácie a dnes futbalový komentátor Gary Lineker.

Jeho text bol stručný: „Vlastný gól celej sezóny si strelila Theresa Mayová.“

Odporúčame