Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
26. jún 2006

Čím žije Taliansko II.

Taliansko sa počas týchto dní nezabáva len na futbale, ale aj na pribúdajúcich škandáloch. V novinách a v televíznej publicistike dominujú najmä dva: úplatkárska aféra v Serii A a väzba princa Vittoria Emanuela Savojského. Vyšetrovateľ Francesco Saverio Borrelli uzavrel prvú časť vyšetrovania podplá...

Taliansko sa počas týchto dní nezabáva len na futbale, ale aj na pribúdajúcich škandáloch. V novinách a v televíznej publicistike dominujú najmä dva: úplatkárska aféra v Serii A a väzba princa Vittoria Emanuela Savojského.

Vyšetrovateľ Francesco Saverio Borrelli uzavrel prvú časť vyšetrovania podplácania v talianskej najvyššej futbalovej lige a prokuratúre odovzdal stodeväťdesiat stranový spis. Neistota vládne najmä v štyroch slávnych tímoch Juventus, Miláno, Fiorentína a Lazio Rím, ktorým reálne hrozí preradenie do Serie B. V podozrení sú aj menšie tímy Messina, Reggina, Siena, Arezzo a Torres. Rozsudok by mal súd vyniesť 7. – 9. júla, teda v čase gradácie Majstrovstiev sveta vo futbale.

Neslávne dopadol aj slávny taliansky panovnícky rod. Sex a kasíno, Život bez zákona, Hlava kriminálnej skupiny – takto uvádzali novinové titulky správu o tom, že Vittorio Emanuel, syn štvrtého a posledného talianskeho kráľa Umberta II., bol zatknutý a neskôr aj obvinený kvôli podvodom týkajúcich sa hazardných hier a kupliarstva. Princ Vittorio Emanuel sa pritom do Talianska vrátil len pred niekoľkými rokmi po päťdesiatich šiestich rokoch exilu, do ktorého bola vykázaná jeho rodina po II. svetovej vojne, keď sa z talianskeho kráľovstva stala republika. S istou dávkou pátosu možno hovoriť o podkopaní talianskej národnej hrdosti: plodmi futbalovej tradície i slávnej minulosti sú obvinenia z trestných činov, súdy a väzenia.

Taliansko má však aj „slovenské“ kauzy. Minulý týždeň zasadlo do maturitných lavíc takmer pol milióna maturantov a písomné skúšky sprevádzalo to, čo sa stalo už takmer slovenskou tradíciou – zverejnenie tém na internete. Samotným maturantom to ale veľmi nepomohlo, keďže témy sa na sieti objavili až o 08.31, teda minútu po začiatku matúr.

Okrem káuz mohli Taliani sledovať aj každodenné odporúčania politikov, politológov a známych osobností o tom, ako hlasovať v referende o zmene ústavy, ktoré sa koná 25. a 26. júna. Za posledné dva mesiace sa talianski voliči vybrali k urnám už po tretíkrát. Teda, skôr sa nevybrali, keďže počas prvého dňa hlasovalo len 35% voličov. Nízka účasť nie je len dôsledkom únavy z hlasovania či horúceho nedeľného počasia, ale najmä nejasností v tom, o čo vlastne v referende ide. Jednoducho povedať, že pozitívny výsledok hlasovania by znamenal oslabenie právomocí prezidenta a posilnenie premiéra a regiónov, by bolo prílišným zjednodušením. Taliani sa tak budú napokon pravdepodobne rozhodovať podľa straníckych odporúčaní: SI vraví Silvio Berlusconi, ktorý referendum ešte ako premiér inicioval, NO odporúča premiér Romano Prodi, ale aj obľúbení exprezidenti Carlo Azeglio Ciampi a Oscar Luigi Scalfaro. Referendum teda bude skôr o demonštrovaní sily toho-ktorého tábora ako o politických zmenách.

Zábava, to však nie je len futbal, škandály a politika. 2. júla v Ríme koncertuje Sting a týždeň po ňom to na milánskom San Sire odpália veteráni z Rolling Stones.

Imrich Gazda, Rím - Vatikán

Inzercia

Odporúčame

Čím žije Taliansko

Čím žije Taliansko

Keď som pred vyše týždňom odchádzal do Talianska, tešil som sa, že sa zbavím dvoch vecí: chladného počasia a predvolebných bilbordov. Prepočítal som sa v oboch. Polooblačné počasie kombinované s chladným vetrom a občasnými prehánkami hnevá nielen turistov, ale aj miestnych obyvateľov. Dvadsaťstupňo...

Cesta pre Slovensko

Cesta pre Slovensko

Od volieb uplynulo niekoľko dní. Rozbehli sa politické rokovania. Žiadna správa staršia niekoľko hodín už nie je aktuálna. Denníky strácajú prvenstvo informátora v súťaži s nočnými zostrihmi tlačových besied. Ráno sú už ich výtlačky neaktuálne. Každý novinár zúfalo hľadá informáciu, ktorá bude pevná...

Čím žije Slovensko

Čím žije Slovensko

Deň pred voľbami bol prvý tropický deň. Noc je krásna, spánok je občerstvujúci. Len my v blokoch, ktoré sa teraz mohutne zatepľujú, spíme ťažko. Okná sú zalepené fóliou proti ušpineniu, je dusno, takmer ako na politickej scéne... Tí, ktorí žijú voľbami, prídu ráno do práce nevyspatí. Volebné Sito s...