Čím žije Taliansko II.

Taliansko sa počas týchto dní nezabáva len na futbale, ale aj na pribúdajúcich škandáloch. V novinách a v televíznej publicistike dominujú najmä dva: úplatkárska aféra v Serii A a väzba princa Vittoria Emanuela Savojského.

Vyšetrovateľ Francesco Saverio Borrelli uzavrel prvú časť vyšetrovania podplácania v talianskej najvyššej futbalovej lige a prokuratúre odovzdal stodeväťdesiat stranový spis. Neistota vládne najmä v štyroch slávnych tímoch Juventus, Miláno, Fiorentína a Lazio Rím, ktorým reálne hrozí preradenie do Serie B. V podozrení sú aj menšie tímy Messina, Reggina, Siena, Arezzo a Torres. Rozsudok by mal súd vyniesť 7. – 9. júla, teda v čase gradácie Majstrovstiev sveta vo futbale.

Neslávne dopadol aj slávny taliansky panovnícky rod. Sex a kasíno, Život bez zákona, Hlava kriminálnej skupiny – takto uvádzali novinové titulky správu o tom, že Vittorio Emanuel, syn štvrtého a posledného talianskeho kráľa Umberta II., bol zatknutý a neskôr aj obvinený kvôli podvodom týkajúcich sa hazardných hier a kupliarstva. Princ Vittorio Emanuel sa pritom do Talianska vrátil len pred niekoľkými rokmi po päťdesiatich šiestich rokoch exilu, do ktorého bola vykázaná jeho rodina po II. svetovej vojne, keď sa z talianskeho kráľovstva stala republika. S istou dávkou pátosu možno hovoriť o podkopaní talianskej národnej hrdosti: plodmi futbalovej tradície i slávnej minulosti sú obvinenia z trestných činov, súdy a väzenia.

Taliansko má však aj „slovenské“ kauzy. Minulý týždeň zasadlo do maturitných lavíc takmer pol milióna maturantov a písomné skúšky sprevádzalo to, čo sa stalo už takmer slovenskou tradíciou – zverejnenie tém na internete. Samotným maturantom to ale veľmi nepomohlo, keďže témy sa na sieti objavili až o 08.31, teda minútu po začiatku matúr.

Okrem káuz mohli Taliani sledovať aj každodenné odporúčania politikov, politológov a známych osobností o tom, ako hlasovať v referende o zmene ústavy, ktoré sa koná 25. a 26. júna. Za posledné dva mesiace sa talianski voliči vybrali k urnám už po tretíkrát. Teda, skôr sa nevybrali, keďže počas prvého dňa hlasovalo len 35% voličov. Nízka účasť nie je len dôsledkom únavy z hlasovania či horúceho nedeľného počasia, ale najmä nejasností v tom, o čo vlastne v referende ide. Jednoducho povedať, že pozitívny výsledok hlasovania by znamenal oslabenie právomocí prezidenta a posilnenie premiéra a regiónov, by bolo prílišným zjednodušením. Taliani sa tak budú napokon pravdepodobne rozhodovať podľa straníckych odporúčaní: SI vraví Silvio Berlusconi, ktorý referendum ešte ako premiér inicioval, NO odporúča premiér Romano Prodi, ale aj obľúbení exprezidenti Carlo Azeglio Ciampi a Oscar Luigi Scalfaro. Referendum teda bude skôr o demonštrovaní sily toho-ktorého tábora ako o politických zmenách.

Zábava, to však nie je len futbal, škandály a politika. 2. júla v Ríme koncertuje Sting a týždeň po ňom to na milánskom San Sire odpália veteráni z Rolling Stones.

Imrich Gazda, Rím - Vatikán

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Prečítajte si tiež