Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
08. 06. 2017, 07:35

Kaliňák odkazuje protestujúcim, aby založili stranu. Porazili ho aj bez nej

Aj keď minister vnútra neodstúpi, politicky už skončil.
Kaliňák odkazuje protestujúcim, aby založili stranu. Porazili ho aj bez nej

Ani po druhom protikorupčnom pochode minister vnútra Robert Kaliňák zo svojej funkcie neodíde. A pravdepodobnosť, že tak neurobí ani po treťom či štvrtom pochode, je tiež veľmi vysoká.

Politici Smeru majú pravdu v tom, že päťtisíc ľudí na ulici nie je žiadna vzbura davov, ktorej by sa museli obávať. Čisto technicky má pravdu aj Robert Kaliňák, keď hovorí, že jeho zotrvanie v kresle sa odvíja od dôvery premiéra a koaličných partnerov. Schopnosť sebareflexie a vyvodenie politickej zodpovednosti sa od neho naozaj asi očakávať nedá.

Minister vnútra sa však veľmi mýli v tom, keď tvrdí, že o budúcnosti politika rozhodujú voľby a organizátorom verejných protestov ironicky a z vysokého koňa odkazuje, aby si založili vlastnú stranu a išli s ňou do politickej súťaže.

O jeho politickej budúcnosti sa rozhodlo aj bez volieb a výraznou mierou sa o to pričinili práve aktivity nahnevanej verejnosti. Od protestov pred Bonaparte až po študentské protikorupčné pochody. Z mozaiky jeho roky starostlivo budovaného imidžu politika-sympaťáka postupne vyťahujú jeden kamienok za druhým.

Výsledkom je, že ešte nedávno korunný princ Smeru sa v priebehu niekoľkých mesiacov stal hlavným symbolom politickej korupcie. Z popredných miest v rebríčkoch dôveryhodnosti sa prepadol na ich dno a v Smere je dnes, napriek podpore premiéra, vnímaný viac ako príťaž, s ktorou sa treba naučiť žiť, než ako politik, s ktorým treba počítať.

Mnohí jeho stranícki kolegovia, aj keď to verejne nikdy nepovedia, sú presvedčení o tom, že najlepšie pre Smer by bolo, keby Kaliňák v kresle ministra skončil.

Tomu sa však on zubami-nechtami bráni. Je to pochopiteľné. Veď len pomerne nedávno mohol na prípade Pavla Pašku zblízka sledovať, ako odchod z vysokej funkcie prináša pád do politickej bezvýznamnosti.

Jediné, o čo dnes Robert Kaliňák v politike hrá, je, aby tento úpadok zotrvaním v čele silného ministerstva čo najviac oddialil. Zvrátiť ho však už nedokáže. Zdieľať

K podobnému osudu má našliapnuté aj on. Aj keby Smer zostavoval ďalšiu vládu, ministrom v nej už celkom určite nebude. Skončila sa aj jeho sľubne sa rozvíjajúca stranícka kariéra, ktorá sa mala zavŕšiť vystriedaním Roberta Fica v čele Smeru.

Už nikdy nebude ťažkou politickou váhou, ako býval, nanajvýš bude radovým poslancom, hoci ani to nie je stopercentne isté.

Jediné, o čo dnes Robert Kaliňák v politike hrá, je čo najviac oddialiť tento úpadok zotrvaním v čele silného ministerstva. Zvrátiť ho však už nedokáže.

Už teraz je porazeným politikom a pod tento fakt sa podpísali aj verejné protesty. Hoci napriek pomerne slušnej mediálnej podpore naozaj neboli masové a Ficova vláda ako celok z nich zatiaľ príliš nervózna byť nemusí.

Ale na Kaliňáka to stačilo. Ani stranu nebolo treba zakladať.

 

Foto: TASR/ Martin Baumann

 

 

Odporúčame