Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
06. jún 2017

Prekvapivý krok Saudskej Arábie

Sedem sunitských štátov na čele so Saudmi prerušilo vzťahy s Katarom. Otázne je prečo.
Prekvapivý krok Saudskej Arábie

Dauhá, hlavné mesto 1,5-miliónového Kataru. Foto: flickr.com

Je to dôležité rozhodnutie, ktoré môže mať viacero závažných dôsledkov pre celý región aj terorizmus na Blízkom východe a vo svete a tiež budúcnosť propagandisticky dôležitej katarskej televízie al-Džazíra.

Došlo k nemu len krátko po návšteve Donalda Trumpa na arabskom polostrove, kde sa americký prezident o. i. stretol so saudským kráľom Salmánom aj s katarským emirom šejkom Tamímom ibn Hamad as-Sáním. Ťažko pritom povedať, či má toto koordinované rozhodnutie niekoľkých sunitských štátov, najmä Saudskej Arábie a Egypta, priamy súvis s Trumpovou návštevou, signály sú protichodné. Saudi boli zjavne motivovaní k tomuto kroku spravodajskými informáciami, na druhej strane Američania majú v Katare dôležitú vojenskú základňu.

Je jasné, že za izoláciou Kataru stoja Saudi, menej jasné je prečo. Rozhodnutie Saudskej Arábie je prekvapivé z niekoľkých dôvodov.

Zatiaľ čo egyptský prezident Sísí má dlhodobý problém s Katarom, ktorý financuje Moslimské bratstvo, úhlavného domáceho nepriateľa vojenskej autokracie Sísího, rovnaký problém má so superbohatým miništátom v Perzskom zálive aj východná časť Líbye.

Saudi sú ale iný prípad.

Katar bol totiž až doteraz saudským spojencom vo vojne v Jemene aj Sýrii. V dvoch najdôležitejších vojnách na Blízkom východe, do ktorých je Saudská Arábia priamo zapojená. Katar tiež financuje al-Káidu a ISIS, ktoré majú alebo mali k Saudom blízko.

O tom, čo Saudov viedlo k tomuto obratu, možno zatiaľ iba špekulovať. Saudi pritom dosť riskujú, nielen kvôli obrovským finančným zdrojom Kataru, ale aj kvôli silnému vplyvu televízie al-Džazíra.

Jediným verejne dostupným signálom, ktorý môže naznačovať súvis tohto saudského rozhodnutia, bolo oficiálne gesto katarského emira bin Hamada as-Sáního, ktorý novému iránskemu prezidentovi Ruhánímu pogratuloval k zvoleniu. Saudom, ktorí spolu s Američanmi a Izraelom považujú Irán za svojho úhlavného nepriateľa, to zjavne prekážalo. Saudské médiá tiež zverejnili nahrávky, z ktorých vyplýva, že Katar si s Iránom podozrivo rozumie. Súčasne pritom platí, že zatiaľ so šíitskym Iránom vedie dve „zástupné“ vojny v Jemene a Sýrii.

Inzercia

Iné zdroje špekulujú, že katarskému emirovi malo prekážať, že Saudi dovolili americkému prezidentovi priamy let zo Saudskej Arábie do Izraela a tiež, že sa priveľmi správajú ako americký spojenec. Aj tu narážame na paradox: v Katare je totiž americká základňa s 10 000 vojakmi.

Saudom celkom iste musí prekážať vplyv katarskej televízie al-Džazíra, ktorú nekontrolujú, ktorá je však naprieč arabským svetom populárna.

Izolácia Kataru nie je vôbec formálna vec. Katarčania dostali 14 dní na odchod zo Saudskej Arábie, Saudi nesmú do Kataru cestovať vôbec, hranice boli uzavreté, neskončilo len jediné pozemné spojenie Kataru, ale aj dôležitá časť vzdušnej dopravy – letecká spoločnosť Qatar Airways nebude môcť lietať cez vzdušný priestor Saudskej Arábie a ďalších dotknutých štátov.  

Lionel Messi s hrdým sponzorom FC Barcelona a španielskej La Ligy na svojom drese. Foto: TASR/AP

Otázne je, čo to spraví so vzťahmi medzi Katarom a Iránom, aký to bude mať dosah na imidž a vplyv Kataru v regióne, ako sa bude ďalej Katar správať v Sýrii, Jemene či voči ISIS, ale napríklad aj to, či a aké to môže mať dosahy na futbalový šampionát v roku 2022, ktorý sa má konať v Katare.

Dôsledky sa dotknú aj Európy. Už kvôli tomu, ako sa bude vyvíjať situácia v spomínaných vojnách, ale tiež v Egypte či Líbyi, resp. ako sa ďalej bude správať al-Džazíra, ktorej arabské vysielanie má vplyv aj na európskych Arabov.

Čoskoro sa tiež dozvieme, či a ako zareaguje na tento vývoj španielska La Liga. Qatar Airways je totiž hlavným sponzorom FC Barcelony aj celej ligy. Z oficiálneho vyhlásenia vyplýva, že španielska liga ani barcelonský klub na tento vývoj reagovať nemienia, pretože sa ich „netýka“. Kontrakt sa ale oficiálne končí už o pár dní – 30. júna tohto roku. Či budú hráči Barcelony aj naďalej nosiť na dresoch reklamu na aerolinky štátu, ktorý sponzoruje terorizmus po svete, sa dozvieme už čoskoro.   

Odporúčame