Matkou vo vyššom veku? Je to riziko, tvrdia vedci

Matkou vo vyššom veku? Je to riziko, tvrdia vedci

Flickr/ Vanessa Porter

Riziká pre matku i dieťa stúpajú s vyšším vekom rodičky, potvrdili to vedci na vzorke státisícov tehotných žien.

Rodiť po 35. roku či dokonca po štyridsiatke nie je už v Európe ničím nezvyčajným. Naopak, počet žien, ktoré rodia vo vyššom veku, stúpa. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií počet pôrodov u žien nad 35 rokov posledné roky rastie aj na Slovensku.

Počet žien, ktoré rodili u nás vo veku nad 35 rokov, stúpol v roku 2015 v porovnaní s rokom 2006 viac ako dvojnásobne.

S vyšším vekom však rastie riziko život ohrozujúcich komplikácií, potvrdil tím z Univerzity British Columbia vo Vancouveri. Jeho výsledky výskumu zverejnili v odbornom časopise Plos Medicine.

Komplikácie pri pôrode u starších žien

Vedci vyhodnotili dáta od 800-tisíc tehotných žien zo štátu Washington z rokov 2003 až 2013. Dáta porovnávali s normou komplikácií v tehotenstvách žien medzi 25. až 29. rokom života.

Po vyhodnotení prišli k záveru, že pri pôrode žien nad 40 rokov značne stúpa riziko šoku s ťažkou poruchou obehového systému, embólie plodovou vodou i zlyhania obličiek. Embólia, keď sa plodová voda dostane cez maternicu do obehového systému, sa pritom často končí smrťou. Takéto ťažké komplikácie zaznamenali lekári v 16 z 1 000 pôrodov, časť z nich sa skončila tragicky.

Šanca na takýto priebeh pôrodu stúpa podľa výskumu vo veku nad 39 rokov. Pri matkách vo veku 40 až 44 rokov je o percento vyššie riziko, že pôrod sa skončí tragicky. Staršie ženy majú až trojnásobne väčšie riziko embólie. Pri ženách nad 50 rokov rastie riziko komplikácií až o šesť percent oproti norme.

V budúcnosti riziká vzrastú

Vedci zverejnili výsledky z dôvodu, aby si ženy rozmysleli odkladanie tehotenstva do vyššieho veku. „Tým, že vek matiek rodičiek stále stúpa, bude nám v budúcnosti rásť aj počet ochorení matiek,“ tvrdia vedci.

Aj čoraz viac Sloveniek rodí v staršom veku. Naopak, počet pôrodov v kategórii mladších žien klesá. Hoci lekári z celkového počtu pôrodov (čo je okolo 55-tisíc) najviac pôrodov evidovali vo vekovej kategórii 30- až 34- ročných žien (17 018) a 25- až 29-ročných žien (16 526), za posledné desaťročie zaznamenali prudký nárast pôrodov vo vekovej kategórii 35 až 39 rokov. V roku 2015 to bolo 7 895 pôrodov, u 40- až 44-ročných 1 387 pôrodov. Z posledných dát Národného centra zdravotníckych informácií ďalej vyplýva, že čím je žena staršia, tým menej rodí bez operačného zásahu.

Zdroj TASR a DPA

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo