Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
06. jún 2017

Matkou vo vyššom veku? Je to riziko, tvrdia vedci

Riziká pre matku i dieťa stúpajú s vyšším vekom rodičky, potvrdili to vedci na vzorke státisícov tehotných žien.
Matkou vo vyššom veku? Je to riziko, tvrdia vedci

Flickr/ Vanessa Porter

Rodiť po 35. roku či dokonca po štyridsiatke nie je už v Európe ničím nezvyčajným. Naopak, počet žien, ktoré rodia vo vyššom veku, stúpa. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií počet pôrodov u žien nad 35 rokov posledné roky rastie aj na Slovensku.

Počet žien, ktoré rodili u nás vo veku nad 35 rokov, stúpol v roku 2015 v porovnaní s rokom 2006 viac ako dvojnásobne.

S vyšším vekom však rastie riziko život ohrozujúcich komplikácií, potvrdil tím z Univerzity British Columbia vo Vancouveri. Jeho výsledky výskumu zverejnili v odbornom časopise Plos Medicine.

Komplikácie pri pôrode u starších žien

Vedci vyhodnotili dáta od 800-tisíc tehotných žien zo štátu Washington z rokov 2003 až 2013. Dáta porovnávali s normou komplikácií v tehotenstvách žien medzi 25. až 29. rokom života.

Po vyhodnotení prišli k záveru, že pri pôrode žien nad 40 rokov značne stúpa riziko šoku s ťažkou poruchou obehového systému, embólie plodovou vodou i zlyhania obličiek. Embólia, keď sa plodová voda dostane cez maternicu do obehového systému, sa pritom často končí smrťou. Takéto ťažké komplikácie zaznamenali lekári v 16 z 1 000 pôrodov, časť z nich sa skončila tragicky.

Inzercia

Šanca na takýto priebeh pôrodu stúpa podľa výskumu vo veku nad 39 rokov. Pri matkách vo veku 40 až 44 rokov je o percento vyššie riziko, že pôrod sa skončí tragicky. Staršie ženy majú až trojnásobne väčšie riziko embólie. Pri ženách nad 50 rokov rastie riziko komplikácií až o šesť percent oproti norme.

V budúcnosti riziká vzrastú

Vedci zverejnili výsledky z dôvodu, aby si ženy rozmysleli odkladanie tehotenstva do vyššieho veku. „Tým, že vek matiek rodičiek stále stúpa, bude nám v budúcnosti rásť aj počet ochorení matiek,“ tvrdia vedci.

Aj čoraz viac Sloveniek rodí v staršom veku. Naopak, počet pôrodov v kategórii mladších žien klesá. Hoci lekári z celkového počtu pôrodov (čo je okolo 55-tisíc) najviac pôrodov evidovali vo vekovej kategórii 30- až 34- ročných žien (17 018) a 25- až 29-ročných žien (16 526), za posledné desaťročie zaznamenali prudký nárast pôrodov vo vekovej kategórii 35 až 39 rokov. V roku 2015 to bolo 7 895 pôrodov, u 40- až 44-ročných 1 387 pôrodov. Z posledných dát Národného centra zdravotníckych informácií ďalej vyplýva, že čím je žena staršia, tým menej rodí bez operačného zásahu.

Zdroj TASR a DPA

Odporúčame