Slovensko najviac pochybilo pri čerpaní eurofondov spomedzi štátov EÚ

Slovensko muselo vrátiť takmer 16 % zo štrukturálnych fondov Európskej únie (EÚ) čerpaných v rokoch 2013 až 2016, informoval včera Európsky úrad na boj proti podvodom (OLAF).

Samotné slovenské úrady pri kontrole odhalili najviac nezrovnalostí pri čerpaní eurofondov spomedzi členských štátov. Europoslanec Vladimír Maňka v tom vidí efektivitu kontrolných orgánov, Richard Sulík si zas myslí, že za vracanie štrukturálnych fondov môže rozšírená korupcia.

"Samozrejme, môže niektorá krajina byť viac efektívna v tom, že má kvalitnejšiu kontrolu a môže odhaliť viac problémov a Slovensko môže byť v tejto kategórii. To znamená, že má špičkovú prísnu kontrolu," uviedol Maňka, europoslanec za Progresívnu alianciu socialistov a demokratov.

Maňka tvrdí, že odhalenia slovenských kontrolných orgánov i OLAFu, ktoré vyústili do vracania eurofondov, môžu byť spôsobené podvodmi i nezrovnalosťami.

Europoslanec za skupinu Európskych konzervatívcov a reformistov Richard Sulík považuje za dôvod vracania eurofondov podvody a korupciu. Pripomenul, že sám podal niekoľko podnetov na OLAF, na základe ktorých museli byť vrátené peniaze.

"Som presvedčený o tom, že pri tom vrátení peňazí je s odstupom času najväčší dôvod korupcia, ktorá sa, samozrejme, prejaví ako predraženie tých produktov, alebo ako nezmyselne nakúpené veci," vyhlásil Sulík.

OLAF dnes vo svojej výročnej správe uviedol, že Slovensko v ostatných troch rokoch pochybilo pri čerpaní eurofondov v 1360 prípadoch. Na väčšinu nezrovnalostí prišli slovenské kontrolné úrady, ale Slovensko preto muselo vrátiť 13,14 % platieb zo štrukturálnych fondov. Slovensko zároveň vrátilo 2,55 % z vyplatených eurofondov na základe vyšetrovaní OLAF. Dokopy Slovensko muselo vrátiť najviac peňazí zo štrukturálnych fondov spomedzi členských štátov.

OLAF dnes informoval, že v roku 2016 uzavrel 272 prípadov a otvoril 272 nových vyšetrovaní. Celkovo vydal 346 odporúčaní, respektíve korekcií, na základe ktorých sa do rozpočtu EÚ vrátilo 631 miliónov eur. Priemerná dĺžka vyšetrovania sa skrátila na 18,9 mesiaca.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo