Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. máj 2017

Dúha vylučuje účasť na nekalých praktikách

Všetky dôvody, ktoré mohli byť v roku 2016 zo strany finančnej správy podnetom pre kontroly, boli z poskytnutých podkladov vyhodnotené ako nerelevantné a nedôvodné. Je o tom presvedčená stavebná spoločnosť Dúha.

"Transakcie, ktoré mala finančná správa v našej spoločnosti záujem preveriť a objasniť, boli za našej plnej súčinnosti dostatočne zdokumentované. Preverenie týchto transakcií v našej spoločnosti považujeme v tejto etape za uzavreté," konštatuje vedenie firmy v dnešnom stanovisku pre médiá.

Finančná správa podľa nich pokračuje v preverovaní ďalších stupňov obchodného reťazca, teda aj takých subdodávateľov ich subdodávateľov, s ktorými spoločnosť nikdy nemohla prísť do styku. "V prípade, že nás finančná správa opätovne požiada o súčinnosť pri takýchto preverovaniach, naša spoločnosť, rovnako ako v minulosti, bude aktívne prispievať k rýchlemu objasneniu všetkých transakcií, o ktorých má vedomosť a poskytne všetky dokumenty, ktoré má k dispozícii," konštatuje Dúha.

V stanovisku tiež pripomína, že s ohľadom na charakter a veľkosť firmy sú všetky jej postupy pravidelne kontrolované a prísne auditované nezávislou audítorskou spoločnosťou. "Aj preto absolútne vylučujeme našu akúkoľvek účasť na nekalých prípadoch, z ktorých sme konkrétnou politickou stranou a niektorými médiami obviňovaní," dodáva Dúha vo svojom stanovisku s tým, že je pripravená kedykoľvek obhájiť všetky transakcie, ktoré sa jej priamo dotýkajú.

Podpredsedníčka Národnej rady SR Lucia Nicholsonová (SaS) ešte v pondelok (29.5.) informovala, že dostala anonym s podnetom na začatie trestného stíhania vo veci, z ktorej mali byť podozriví štyria štatutári spoločnosti Dúha. Anonym obsahoval sprievodný list a vypracované kvalifikované trestné oznámenie o podozrení z krátenia dane vo výške 1,1 milióna eur.

Liberáli sa domnievajú, že kvalifikované trestné oznámenie nikdy neopustilo Kriminálny úrad finančnej správy (KÚFS), pretože niekto zhora sa postaral o to, aby bolo "stopené". Podľa informácií zo sprievodného listu malo poslúžiť len na vydieranie štatutárov Dúhy. Nicholsonová preto podáva dve trestné oznámenia – jedno za podozrenie z daňových podvodov, druhé za zneužitie právomoci verejného činiteľa.

Finančná správa (FS) na to reagovala, že v kontrole stavebnej spoločnosti Dúha stále pokračuje a strana SaS zavádza. Na poslancov tejto strany plánuje preto podať trestné oznámenie "za krivé obvinenie a poškodzovanie dobrého mena".

"Odmietam, aby bola finančná správa neustále stranou SaS a jej poslancami zneužívaná na politický boj, obviňovaná na báze klamstiev, výmyslov a dezinformácií. Finančná správa dosahuje jednu z najvyšších efektivít, akú sme v histórii mali. Už sme niekoľkokrát mediálne prezentovali, že na konci roku 2016 práve v oblasti DPH sme dosiahli efektívnu daňovú sadzbu 15,12 %, čo v absolútnych číslach znamená o 2,66 miliardy eur viac na výbere DPH len z efektivity výberu," vyhlásil prezident FS František Imrecze.

Inzercia

Odporúčame