Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. máj 2017

Slovensko si v tomto roku pohoršilo v konkurencieschopnosti

Konkurencieschopnosť Slovenskej republiky sa v tomto roku zhoršila. Podľa najnovšieho vydania Svetovej ročenky konkurencieschopnosti IMD skončilo Slovensko na 51. mieste spomedzi 63 hodnotených krajín. V medziročnom porovnaní sa postavenie krajiny zhoršilo o 11 miest. Ročenku zverejnil švajčiarsky Inštitút pre rozvoj manažmentu v spolupráci so slovenskou Nadáciou F. A. Hayeka a 56 ďalšími organizáciami z celého sveta.

V porovnaní s najbližšími susednými krajinami je SR v kvalite podnikateľského prostredia za Českou republikou, ktorá obsadila 28. miesto. Zároveň je ČR najúspešnejšou krajinou regiónu V4 a v tomto roku si pohoršila o jednu priečku. Slovensko zaostáva aj za Poľskom, ktoré je na 38. priečke, pričom si medziročne zhoršilo o päť miest. SR sa však tento rok umiestnila pred Maďarskom o jedno miesto, pričom Maďarsko je na 52. priečke. "Treba pripomenúť, že Slovensko patrilo v rokoch 2007-2009 medzi vysokokonkurenčné krajiny, čo sa mu za ostatné roky nepodarilo udržať," uvádza sa v ročenke.
      

Rozdiel v konkurenčnej sile postkomunistických a západných krajín je rovnako evidentný na príklade Rakúska. Hoci leží tesne pri Slovensku, je 25. najkonkurenčnejšou ekonomikou podľa rebríčka. "Naopak, pomerne zle si z postkomunistických krajín vedú Slovinsko so 43. miestom, Bulharsko so 49. miestom a Chorvátsko s 59. miestom," uviedla nadácia F.A. Hayeka v ročenke. V súčasnosti sa aj pozícia Ukrajiny zhoršila o jedno miesto a ocitla sa na 60. priečke, pred poslednými ako Brazília, Mongolsko a Venezuela.
      

Ročenka sa zaoberá aj výzvami, pred ktorými Slovensko v oblasti zlepšovania podnikateľského prostredia stojí. Problémom je vysoká miera zdaňovania a vysoká miera odvodov, veľké administratívne zaťaženie, negatívne je vnímaná vysoká miera korupcie a prepojenie medzi rôznymi štátnymi inštitúciami. Výzvou pre krajinu je aj reforma zdravotníctva, dôchodkového systému a školstva v spojitosti s lepšími výsledkami študentov v testovaní.
      

Index porovnáva konkurenčnú schopnosť 63 krajín sveta a vyjadruje kvalitu podnikateľského prostredia, pričom za kvalitné sa považuje také, ktoré najviac napomáha podnikom presadiť sa doma i v zahraničí.
      

Prvú priečku v roku 2017 ovládol Hongkong. Na druhom mieste sa umiestnilo Švajčiarsko a Singapur na treťom mieste, pričom v minulom roku mu patrila štvrtá priečka. Na ostatných miestach sa umiestnili USA, Holandsko, Írsko, Dánsko, Luxembursko, Švédsko a 10. miestom index uzatvárajú Spojené arabské emiráty.
 

Inzercia

Odporúčame