Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. máj 2017

Riaditeľom odboru prevencie korupcie Úradu vlády bude Kovařík

Riaditeľom nového odboru prevencie korupcie Úradu vlády SR sa stane bývalý policajný vyšetrovateľ Peter Kovařík. Na tlačovej konferencii ho dnes predstavil premiér Robert Fico.

Bývalý šéf Úradu boja proti korupcii sa postaví 1. júna do čela nového odboru, ktorý premiér vytvoril nedávno, keď ho oddelil zo sekcie kontroly Úradu vlády SR a podriadil priamo pod svoju kanceláriu. Fico očakáva, že Kovařík významne posilní nielen odbor, ale aj kredibilitu Úradu vlády SR v tejto oblasti.
      

„Prichádza človek, ktorý v prvej línii bojoval s korupciou. Nikto nás nemôže obviniť, že vyťahujeme straníckeho kolegu, siahli sme po profesionálovi, absolútnom profesionálovi, ktorý mal dôveru všetkých vládnych garnitúr,“ vyhlásil premiér. Pripomenul, že Kovařík viedol Úrad boja proti korupcii počas vlády Ivety Radičovej.
      

Pred novinármi Fico svojmu novému podriadenému povedal, že boj s korupciou považuje za jednu z priorít jeho činnosti. „Budete mať priamu väzbu len na mňa. Nikto vás nebude otravovať so žiadnymi nezmyslami, máte voľné ruky, pustite uzdu fantázii a dôjdite s takými plánmi a návrhmi, ktoré pomôžu v boji proti korupcii,“ dodal novému šéfovi odboru.
      

Kovařík vysvetlil, že ponuku prijal, nakoľko pociťuje silný tlak na to, že v tejto oblasti je potrebné mnoho vecí vylepšovať. „Prierezovo protikorupčný boj musí siahať od hora dole. Rád by som komunikoval, rád by som veľa počúval a teším sa na spoluprácu,“ uviedol s tým, že nový odbor by mal byť impulzom pre všetky ministerstvá, ale aj výkonné pracoviská. Kovařík by sa ale rád rozprával aj s občanmi a neziskovými organizáciami.
      

Premiér priblížil, že úlohou nového odboru je najmä preventívna práca. Príkladom môže byť seminár o ochrane oznamovateľov korupcie, ktorý sa v utorok (30.5.) uskutočnil na Úrade vlády SR v spolupráci s medzinárodnou organizáciou OECD. Fico má však očakávania, že Kovařík bude prichádzať aj s legislatívnymi návrhmi. Mal by tak napríklad finalizovať novelu zákona o ochrane oznamovateľov korupcie.
      

Predseda vlády chce, aby sa Kovařík pozrel aj na protikorupčnú linku, ktorá je zriadená na Úrade vlády SR. „Možno má niekto strach oznamovať korupciu v mieste bydliska, obáva sa rôznych miestnych väzieb, obáva sa možno nejakej šikany, odplaty. Aj preto verím, že kredibilita odboru na Úrade vlády môže byť taká vysoká po príchode riaditeľa, že protikorupčná linka môže nabrať väčšie obrátky, ako to bolo doteraz,“ doplnil.

Inzercia

Odporúčame

Útok v Kábule poškodil nemeckú aj českú ambasádu; odsúdil ho i Taliban

Útok v Kábule poškodil nemeckú aj českú ambasádu; odsúdil ho i Taliban

Dnešný bombový útok v Kábule poškodil aj nemecké veľvyslanectvo. Afganský ochrankár ambasády zahynul a niekoľko zamestnancov utrpelo zranenia. Oznámil to nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel. Útok, ktorý si vyžiadal desiatky obetí a stovky zranených a odsúdilo ho aj militantné hnutie Taliban, označil za opovrhnutiahodný, informovala agentúra DPA.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.