Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. máj 2017

Útok v Kábule poškodil nemeckú aj českú ambasádu; odsúdil ho i Taliban

Dnešný bombový útok v Kábule poškodil aj nemecké veľvyslanectvo. Afganský ochrankár ambasády zahynul a niekoľko zamestnancov utrpelo zranenia. Oznámil to nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel. Útok, ktorý si vyžiadal desiatky obetí a stovky zranených a odsúdilo ho aj militantné hnutie Taliban, označil za opovrhnutiahodný, informovala agentúra DPA.

Poškodenie svojho veľvyslanectva hlásilo aj Francúzsko. Japonsko oznámilo, že dvaja zamestnanci jeho ambasády utrpeli ľahké zranenia, informovala spravodajská stanica BBC.
      

Výbuch poškodil i českú ambasádu, zamestnanci sú však v poriadku. "Ide o škody spôsobené tlakovou vlnou, ktorá rozbila okná. Všetci pracovníci veľvyslanectva sú v poriadku a v tejto chvíli prebiehajú opravy. Evakuácia nebola nutná a prevádzka ambasády nebola obmedzená," uviedla pre spravodajský server Novinky cz. hovorkyňa českého ministerstva zahraničných vecí Irena Valentová.
      

K výbuchu auta naloženého výbušninami došlo na námestí Zanbak v centre mesta - v blízkosti prezidentského paláca, ministerstiev a zahraničných veľvyslanectiev.
      

Počet obetí sa medzitým zvýšil na najmenej 80. Zranenia utrpelo približne 350 ľudí. Ide najmä o civilistov.
      

Afganský prezident Ašraf Ghaní "dôrazne odsúdil tento zbabelý útok počas posvätného mesiaca ramadán, ktorého terčom boli nevinní civilisti".
      

Útok odsúdili aj ďalší svetoví dejatelia vrátane generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) Jensa Stoltenberga. "Útok dokazuje úplnú ľahostajnosť voči civilistom a odhaľuje barbarskú povahu nepriateľa, ktorému čelí afganský ľud," uviedol šéf NATO.
      

Podozrenie z krviprelievania padlo na hnutie Taliban a teroristickú organizáciu Islamský štát. Hovorca Talibanu Zabiulláh Mudžáhid však účasť na útoku poprel. Odsúdil, že útok bol namierený proti civilistom.

Inzercia

Odporúčame

Manchester United je najhodnotnejší klub Európy, prekonal 3 miliardy eur

Manchester United je najhodnotnejší klub Európy, prekonal 3 miliardy eur

Manchester United je najhodnotnejší futbalový klub Európy. Úradujúci víťaz Európskej ligy UEFA predstihol v rebríčku KPMG dva španielske veľkokluby Real Madrid (2.) a FC Barcelona (3.). Druhý finalista Ligy majstrov Juventus Turín sa nachádza na deviatej pozícii a spoločne s desiatym Tottenhamom Hotspur sú nováčikovia v skupine tímov, ktorých hodnota presiahla miliardu eur.