Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
31. máj 2017

V čom spočíva úspech Babiša: Je to reálny tovar

Rozhovor s Tomášom Němečkom o sile aj slabosti Andreja Babiša aj o tom, či v Česku niekomu prekáža, že je to Slovák hovoriaci českoslovenčinou.
V čom spočíva úspech Babiša: Je to reálny tovar

Michal Růžička/MAFRA/Profimedia

Český novinár a právnik Tomáš Němeček pozorne sleduje vzostup Andreja Babiša, pred pár rokmi práve kvôli tomuto mužovi a vtedy čerstvému mediálnemu magnátovi odišiel z Lidových novín. Hovorili sme o tom, ako sa vládna kríza a odvolanie Andreja Babiša z postu ministra financií, ktoré napokon napriek nevôli prezidenta Zemana presadil premiér Bohuslav Sobotka, preniesla do nálad v Česku.

Zo slovenského pohľadu sa tomu nerozumie jednoducho: Andrej Babiš čelí finančnému škandálu, predseda vlády Sobotka chce podať demisiu, vzápätí sa pred verejnosťou naplno odkryje spojenectvo Babiš-Zeman, desaťtisíce ľudí idú do ulíc, zdá sa, že Babiš so Zemanom to prepálili, Sobotka napokon dosiahne aspoň odchod Babiša z postu ministra. No podľa prvých prieskumov, ktoré sa robili v čase vládnej krízy, to nijako neublížilo Babišovi, ale Sobotkovej ČSSD. Ako si to vysvetľujete?

Predovšetkým je potrebné povedať, že prieskumy sú už dva. Podľa prvého, vykonaného agentúrou CVVM počas vládnej krízy 8. až 18. mája, sa podpora ANO takmer nezmenila (33 percent) a podpora ČSSD mierne klesla o dva percentuálne body na 14 percent.

Podľa druhého, vykonaného agentúrou Focus o niečo neskôr, v rozmedzí od 11. do 24. mája, však pomerne výrazne stratili obe strany. ANO o viac ako päť percentuálnych bodov (na 28,5 percent), ČSSD o štyri percentuálne body (na 17 percent).

Babiš naďalej v prieskumoch jasne vedie, myslíte si, že naozaj môže na jeseň vyhrať až s takým suverénnym odstupom?

Zdá sa, že Babišovo hnutie má pomerne malé „tvrdé jadro“, zato veľký „mäkký obal“: v prieskumoch mu veštia pravidelne okolo 30 percent, ale v jesenných krajských voľbách – čo je tradičný barometer parlamentných volieb – vyhral len s 21 percentami.

Jeho denníky to oslavovali titulkom Víťazná generálka. Lenže reálne pritiahol 533-tisíc voličov, ešte nikdy nezískal víťaz krajských volieb tak málo. ODS alebo ČSSD v časoch svojej najväčšej slávy víťazili v krajských voľbách s 36 percentami.

Volebný manažér si na jar povzdychol, že „projekt anti-Babiš“ príliš nezaberá. Lenže „projekt Babiš“ zatiaľ tiež nie je takisto žiadny zázrak: vysokú podporu z prieskumov sa mu v poslednej generálke nepodarilo pretaviť v rovnako vysoký výsledok.

Najrozumnejšie je ešte chvíľu počkať, ako sa vývoj preferencií usadí. Posledná kríza sa vyvíjala v dosť divokej sínusoide, takže aj skúsení komentátori mali chvíľami problém sa zorientovať, nieto človek, ktorý politiku sleduje len občas.

Teda je možné, že kríza ublížila obom vládnym stranám?

ČSSD zrejme u jej voličov škodí každý verejný konflikt s Milošom Zemanom, pretože ide o rovnakú voličskú základňu. Je tiež fakt, že prudké zmeny postojov premiéra Sobotku boli síce zrozumiteľné pre komentátorov, ale hociktorý „normálny volič“ mal najmä dojem zmätku.

Inzercia

Tento dojem podporovali aj médiá kontrolované Andrejom Babišom (vplyvné denníky MF Dnes a Lidové noviny a s nimi spojené servery), ktoré, naopak, tlmili spravodajstvo o demonštráciách proti Babišovi a Zemanovi aj vôbec vecné vysvetľovanie príčin krízy, teda podozrenie z daňových a dotačných prehreškov ministra financií.

Naopak, Andrejovi Babišovi sa zrejme darí uspieť s jeho výkladom, že politický establišment má z neho strach, a preto sa proti nemu spojil.

K tomu možno ešte jeden osobný postreh: Boli sme s manželkou na prvej, najväčšej demonštrácii v Prahe na Václavskom námestí. Známi, ktorých sme stretávali, prišli protestovať proti Babišovi a Zemanovi, ale pre žiadneho z nich to neznamenalo, že by kvôli tomu chcel voliť ČSSD. Sú to voliči pravice a stredu.

Babišovi sa darí naďalej viesť na protestnej až antisystémovej vlne, hoci bol štyri roky vo vláde ako minister financií a predtým bol súčasťou ekonomického establišmentu. Čo je vlastne hlavným zdrojom jeho úspechu – je to slabosť odporcov na čele so Sobotkom, ovládnutie niektorých médií alebo jeho čaro je ešte v niečom inom?

Nájdite si na YouTube jeho klip „Môj posledný deň ministra financií“, pripravený jeho PR tímom. Tam nájdete odpoveď.

Ten klip má jednoduchý, efektný príbeh. Hlavný hrdina vstane skoro ráno a cvičí, vyprevadí dcéru do školy ako každý z nás, potom sa ide rozlúčiť so zamestnancami, ktorým ďakuje so slzami v očiach za ich prácu a oni mu spontánne tlieskajú, odkazuje na Masaryka a Štefánika a na záver ide na Pražský hrad, kde ho vychváli prezident Zeman ako najlepšieho ministra financií.

Takže tu máte všetko: pracovitého „obyčajného chlapíka“, starostlivého otca, dobrého šéfa, odkaz na základy československého štátu, najvyššie hodnotenie od verejnej autority.

Babiš má najzručnejší marketingový tím s neobmedzeným rozpočtom. Ten klip musel niekomu bystrému napadnúť a niekto ho veľmi dobre a rýchlo pripravil.

Ale je tiež fakt, že ten človek skutočne pracuje s ohromujúcim nasadením. Premiér Sobotka ani predseda ODS Petr Fiala by neboli v takomto klipe presvedčivými hercami, sú na to príliš málo šoumeni. Ďalší z vodcov opozície Miroslav Kalousek so sebou zasa vlečie záťaž z tridsiatich rokov v politike, nie je to biely list papiera.

Chcem tým povedať, že ak Babiš vyhrá, nebude to len zásluhou jeho marketingu a jeho médií, aj keď najmä vplyv jeho médií je, myslím, ešte stále podceňovaný – vedú pre neho kampaň v obsahovej časti spravodajstva. Jeho PR tím predáva totiž reálny tovar.

V protibabišovských médiách občas možno zachytiť posmech voči Babišovi a jeho „českoslovenčine“. Hrá však vôbec ešte v povedomí českého voliča nejakú rolu u Babiša to, že je pôvodom Slovák?

Myslím, že vôbec. Jedna z najlepších vecí na českej spoločnosti bola vždy v tom, že ku Slovákom pristupovala nezaujato. Na českom Ústavnom súde slúžil dvadsať rokov najlepší slovenský ústavný teoretik Pavel Holländer.

Už sme dokonca v rokoch 2009 až 2010 mali aj ministra dopravy – Gustáva Slamečka –, ktorý mal iba slovenské občianstvo a hovoril len po slovensky. Rovnako v prípade pražskej primátorky Adriany Krnáčovej nikto nepovažuje za tému do debaty, že je pôvodom Slovenka.

Môj dojem je taký, že k narážkam na Babišovu českoslovenčinu siahajú jeho kritici zo zúfalstva, keď im dôjdu argumenty. Osobne vidím dosť lepších dôvodov proti nemu ako jeho reč – moja slovenčina tiež nie je bohviečo.

Odporúčame