Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. máj 2017

Útoky na personál sú v nemocniciach takmer denne, nie každá má ochranku

Zdravotníci sa s útokmi na svoju osobu v pracovnom čase stretávajú takmer denne.

A to i v čase, keď už majú vyššiu právnu ochranu zo zákona. Potvrdzujú to štátne nemocnice, ktoré TASR oslovila. Viaceré preto využívajú strážnikov či strážne služby, bez ochranky sú, naopak, veľké univerzitné nemocnice v Bratislave a Košiciach.

K útokom dochádza najmä na centrálnych príjmoch, okrem pacientov býva agresívny aj ich sprievod. Niektorí rozbíjajú i nábytok. Najviac takýchto prípadov je v noci – najmä v piatok, cez víkendy a sviatky. "S agresivitou pacientov sa stretávame pomerne často, centrálne príjmy našich nemocníc sú doslova nárazníkovou zónou," povedala pre TASR hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Petra Stano Maťašovská. Najväčšia slovenská nemocnica napriek tomu momentálne strážnu službu nemá, prečo, neuviedla.

Hrozba vysokých trestov za napadnutie zdravotníkov zaberá podľa sesterskej komory "iba sčasti". Riešenie vidí v osvete a ochrankách v rizikových priestoroch. Niektoré nemocnice ju majú, iné zase nie, vo vážnych prípadoch sa obracajú na políciu. Z oslovených siedmich štátnych nemocníc ju nemá UNB a košická univerzitná nemocnica. SBS si platí detská fakultná nemocnica na bratislavských Kramároch a prešovská nemocnica. Vlastných strážnikov zamestnáva martinská univerzitná nemocnica a žilinská fakultná nemocnica. TASR kontaktovala aj banskobystrickú fakultnú nemocnicu, na otázky zatiaľ neodpovedala.

Skúsenosti z bratislavských urgentov ukazujú, že hrubo sa správajú najmä ľudia pod vplyvom alkoholu. Zamestnanci podľa Stano Maťašovskej čelia hlavne vulgárnym útokom. V posledných piatich rokoch ale v UNB zaznamenali i vyhrážky so zbraňou. Niektorí zdravotníci potrebovali po útokoch aj ošetriť. "Pacient napríklad ošetrovateľovi vážne poranil rameno, iný zase zlomil lekárovi ruku," priblížila. Za ľahké poranenia označila tie od kopancov, škrabance, odreniny od hodeného nábytku či pokusu o škrtenie.

Košická univerzitná nemocnica hovorí najmä o verbálnych napadnutiach, nie fyzických. V prípade ohrozenia zamestnancov volá policajtov. SBS v súčasnosti nezamestnáva, jej služby ale využívala začiatkom tohto roka. "V areáli sa zdržiavali ľudia, ktorí nepotrebovali poskytnúť zdravotnú starostlivosť, obťažovali pacientov i zamestnancov," uviedla pre TASR hovorkyňa nemocnice Ivana Stašková. Služby poskytovala ASGuard security od februára tohto roka do konca marca, dvaja strážnici dostávali na hodinu asi 5,50 eur bez DPH.

Inzercia

"Tento rok musela ochranka pre agresiu a útoky zasahovať do polovice mája asi desaťkrát, minulý rok sme mali 18 takýchto prípadov," povedala pre TASR Dana Kamenická, hovorkyňa Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave (DFNsP). K incidentom dochádzalo okrem urgentu i na klinike detskej psychiatrie. Niekedy je v nemocnici podľa Kamenickej nutný i zásah polície, minulý rok ju museli volať dvakrát, tento takisto dvakrát. Ochranku DFNsP zabezpečuje AMG security, zmluva je platná od začiatku tohto roka do roka 2019. SBS-ka za to zinkasuje 185.000 eur s DPH.

Prešovská fakultná nemocnica riešila vlani "sedem nežiaducich udalostí", tento rok zatiaľ žiadnu, ozrejmila pre TASR hovorkyňa Renáta Cenková. Ochranku si nemocnica platí, zmluvu má s SBS Shield na 24 mesiacov za 490.000 eur s DPH.

Minulý rok nahlásil personál v žilinskej fakultnej nemocnici 75 prípadov agresívneho správania, išlo zväčša o verbálne útoky – nadávky, vyhrážanie, oplzlosti. "Fyzicky napádajú najmä pacienti pod vplyvom alkoholu," skonštatovala hovorkyňa Viera Jurčiová. Hrubo sa však podľa nej správajú i ľudia dlho čakajúci na vyšetrenie či pacienti na psychiatrickom oddelení. Niektorí rozbijú aj dvere alebo stolík v čakárni. Nemocnica má na takéto prípady vlastnú stálu službu, v horších prípadoch sa obracia na políciu.

Univerzitná nemocnica Martin nemá časté skúsenosti s útokmi pacientov, pre takéto prípady však zamestnáva vlastných strážnikov.

Odporúčame

Rezník: RTVS musí byť jasne odlíšiteľná verejná služba a dostupná pre všetkých

Rezník: RTVS musí byť jasne odlíšiteľná verejná služba a dostupná pre všetkých

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) musí byť jasne odlíšiteľná verejná služba, musí vzdelávať, zúčastňovať sa na projektoch pre spoločné blaho a musí pamätať aj na menšiny. Zároveň musí zostať dostupná pre všetkých ako doteraz. Povedal to generálny riaditeľ Tlačovej agentúry (TA) SR Jaroslav Rezník, ktorý sa uchádza o post šéfa RTVS a svoj projekt predstavil dnes na verejnom vypočutí poslancom z parlamentného mediálneho výboru.

Macronova koalícia ašpiruje na víťazstvo v parlamentných voľbách

Macronova koalícia ašpiruje na víťazstvo v parlamentných voľbách

Ašpirantom na víťazstvo v prvom kole francúzskych parlamentných volieb je koalícia prezidenta Emmanuela Macrona, vyplýva z najnovšej sondáže. Na druhom mieste by skončila pravicová koalícia a tretiu priečku by obsadil Národný front (FN) Marine Le Penovej. Donedávna vládnuci socialisti by získali len deväť percent hlasov.