Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. máj 2017

Rezník: RTVS musí byť jasne odlíšiteľná verejná služba a dostupná pre všetkých

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) musí byť jasne odlíšiteľná verejná služba, musí vzdelávať, zúčastňovať sa na projektoch pre spoločné blaho a musí pamätať aj na menšiny. Zároveň musí zostať dostupná pre všetkých ako doteraz. Povedal to generálny riaditeľ Tlačovej agentúry (TA) SR Jaroslav Rezník, ktorý sa uchádza o post šéfa RTVS a svoj projekt predstavil dnes na verejnom vypočutí poslancom z parlamentného mediálneho výboru.

V prípade televízie chce Rezník urobiť z Jednotky plnoformátový okruh, Dvojka by mala počas dňa fungovať ako televízia pre deti a školy a večer by to bola televízia artového typu aj s priestorom pre národnostné menšiny či záujmové skupiny. Plánuje tiež zriadiť Trojku ako športový kanál s publicistickými presahmi a tiež multimediálny spravodajský portál. V prípade rozhlasu spomínal napríklad Rádio Patria, ktoré podľa neho musí byť prvým zdrojom informácií pre svoje publikum. Rezník by chcel zaviesť aj vzdelávací portál EDO.
      

V súvislosti s financovaním RTVS uviedol, že tzv. koncesionárske poplatky tvoria v súčasnosti základ financovania RTVS. "Ale potrebujeme otvoriť diskusiu o rizikách financovania RTVS," poznamenal. Je podľa neho na debatu, či to bude hybrid ako dnes, teda koncesie, zmluva so štátom a vlastné výnosy, alebo príde iný model. Rezník za najúčinnejší model považuje koncesionárske poplatky. Súhlasí, že 4,64 eura je pre niektorých ľudí veľa. "Ale na druhej strane je to aj vytváranie vzťahu k tomu médiu. Všetko, čo je zadarmo, si ľudia nevážia," poznamenal Rezník.
      

Šéf TASR hovoril aj o technických záležitostiach ohľadom prijímania signálu. Podľa neho bude časom ohrozené bezbariérové prijímanie signálu. Zdôraznil, že napriek tomu musí RTVS zostať naďalej dostupná pre všetkých, aj pre tých, ktorí nebudú chcieť využívať platené platformy. 
      

Poslanci sa Rezníka pýtali aj na prepojenie portálov Teraz.sk a Tablet.tv na finančnú skupinu Slavia Capital, ako aj na dnes už vypovedanú zmluvu medzi TASR a ruskou agentúrou Sputnik. "Ako chcete zabezpečiť verejnoprávnosť média, keď ste schopný uzavrieť zmluvu s propagandistickou agentúrou?" pýtal sa František Šebej z Mosta-Híd. Poukázal zároveň, že za Rezníkovho pôsobenia v Slovenskom rozhlase klesala počúvanosť a rozhlas končil v strate. "Nie som celkom presvedčený o vašej kompetencii v oblasti hospodárenia," vyhlásil Šebej. 
      

Rezník kritiku odmietol, zdôraznil, že za jeho éry rozhlasu poslucháči neodchádzali, počúvanosť podľa neho logicky klesla po vzniku Rádia Expres. V súvislosti s agentúrou Sputnik zdôraznil, že podpis memoranda TASR k ničomu nezaväzoval. Poukázal, že so Sputnikom spolupracujú veľké svetové médiá.
      

Šéf TASR odpovedal aj na otázky o Rádiu_FM. Je za jeho podporu. "Považujem ho za progresívne alternatívne rádio a myslím si, že poslucháčom ponúka niečo, čo žiadne iné. Má mať našu plnú podporu," povedal. Vyjadril sa aj k návrhu Fedora Flašíka zlúčiť RTVS s TASR a vytvoriť akciovú spoločnosť so stopercentnou účasťou štátu. Podľa Rezníka by spojenie nepomohlo ani jednému z týchto médií.
 

Inzercia

Odporúčame

Macronova koalícia ašpiruje na víťazstvo v parlamentných voľbách

Macronova koalícia ašpiruje na víťazstvo v parlamentných voľbách

Ašpirantom na víťazstvo v prvom kole francúzskych parlamentných volieb je koalícia prezidenta Emmanuela Macrona, vyplýva z najnovšej sondáže. Na druhom mieste by skončila pravicová koalícia a tretiu priečku by obsadil Národný front (FN) Marine Le Penovej. Donedávna vládnuci socialisti by získali len deväť percent hlasov.