Smartfóny vážne ovplyvňujú správanie detí

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Smartfóny vážne ovplyvňujú správanie detí

Flickr/ Devon Christophere Adams

Poruchy spánku, rečové chyby, hyperaktivita, nadváha, to sú dosahy na deti, ktoré už od útleho detstva pozerajú do mobilu, tvrdí štúdia.

To, že smartfóny spôsobujú závislosť, si už mnoho dospelých odskúšalo na vlastnej koži. Napriek tomu ich berú do rúk stále menšie deti a rodič pre chvíľku pokoja nerozmýšľa nad dôsledkami. Mnohí sú na svoje deti dokonca hrdí, ako sa v roku dokážu orientovať v mobilných aplikáciách či na Youtube.

Vedci však prišli s aktuálnou štúdiou o vplyve používania smartfónov na deti. Poukazujú na to, že kto deťom dáva bežne do rúk mobil a iné digitálne médiá, ohrozuje správny vývoj dieťaťa.

Výskum Kolínskeho inštitútu pre medicínsku ekonómiu a výskum medicínskej starostlivosti sa domnieva, že u dvoj- až päťročných detí je priamy súvis medzi používaním mobilu (pol hodiny denne) a motorickou hyperaktivitou, poruchami koncentrácie a vývojom reči.

Podľa štúdie je dokonca veľkým problémom aj to, ak samotný rodič popri starostlivosti o dieťa pozerá do mobilu. Ukázala sa totiž aj súvislosť medzi rodičom na mobile a odmietaním stravy či problémom so spánkom u detí.

Pediatri varujú rodičov

Kompletnú štúdiu zverejnia vedci až v septembri, tento týždeň však predstavili jej základné tézy. Do dotazníkov zapojili 80 detských lekárov v pätnástich spolkových krajinách Nemecka a tí kládli otázky deťom i rodičom. Celkovo išlo o vzorku 5 600 detí a mladých ľudí.

Marlene Mortlerová, splnomocnenkyňa vlády pre otázky závislosti, sa pre médiá vyjadrila, že táto štúdia je „absolútne nóvum a dokazuje, aké je nebezpečné nechať deti samy v digitálnom kozme“. Aj Komora pediatrov Nemecka už vydala vyhlásenie, že je fatálne, ak rodičia používajú smartfón na upokojenie svojich detí a varujú dokonca pred zmenami vo vývoji mozgu dieťaťa.

Pediatri prišli v spomínanej štúdii k týmto konkrétnym záverom:

  •  Ak matka používa digitálne médiá počas toho, ako sa stará o svoje dieťa, trpí poruchami príjmu potravy a poruchami spánku.
  •  Až 70 percent detí do troch rokov používa smartfón svojich rodičov viac ako pol hodiny denne.
  • Deti mladšie než šesť rokov, ktoré intenzívne používajú digitálne médiá, majú častejšie problémy s vývinom reči, sú hyperaktívnejšie a ťažšie sa sústredia.
  • Deti a mladí ľudia vo veku od 8 do 13 rokov, ktorí používajú mobil viac ako hodinu denne, trpia častejšie poruchami koncentrácie alebo sú hyperaktívni. Konzumujú viac sladkostí a sýtených nápojov, majú nadváhu.
  •  Ako mladšie tak aj staršie deti, ktoré sú často na digitálnych médiách, sú nepokojnejšie a rýchlo sa rozptýlia.

Foto Flickr/ Quinn Dombrowski

Vedci však nedokazujú priamy vplyv používania mobilov na zdravie detí. Názory odborníkov na závery štúdie sa rôznia.

Zatiaľ čo splnomocnenkyňa nemeckej vlády pre otázky závislostí radí rodičom nedávať deťom smartfón do rúk pred dvanástym rokom života, mediálna psychologička Astrid Carolusová varuje pred jednostrannou diskusiou.

Vedkyňa sa pre verejnoprávny rozhlas vyjadrila proti zákazu mobilov väčším deťom, čo je podľa nej krok mimo reality. Mladí ľudia podľa nej vyrastajú v digitálnom svete a musia sa naučiť správne tieto prostriedky využívať. Podobný názor vyjadrila v rozhovore pre Postoj aj psychologička Denisa Zlevská. 

Aj lekári a odborníci zapojení do samotnej štúdie nehovoria o zákaze, ale o posilnení mediálnej kompetencie rodičov a detí. Navrhujú dokonca túto tému dostať do rámca preventívnych prehliadok v pediatrických ambulanciách.

Túto štúdiu podporuje aj nedávny americký výskum o vývine detskej reči, ktorý predpokladá, že čím viac času trávia deti od dvoch do troch rokov pred mobilom či tabletom, o to neskôr sa naučia rozprávať.

Štúdiu robili vedci na vzorke 894 detí vo veku od šiestich mesiacov do dvoch rokov. Vedci okolo Catherine Birkenovej z The Hospital for Sick Children v kanadskom Toronte zistili, že s dĺžkou času, ktorý deti strávili s mobilmi, rastie pravdepodobnosť neskoršieho nástupu reči. Riziko, že dieťa začne hovoriť neskôr, stúpalo podľa štúdie pri 30 minútach s mobilom denne takmer o 50 percent.

Americká pediatrická spoločnosť preto rodičom radí, aby nevystavovali deti mladšie ako osemnásť mesiacov obrazovke smartfónu či tabletu.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo