Osem animákov, ktoré sa oplatí pozrieť s deťmi

Osem animákov, ktoré sa oplatí pozrieť s deťmi

Môže byť Deň detí zábavný aj pre rodičov? Pri sledovaní niektorých animovaných filmov aj áno.

Už je to tak. Dnes filmové štúdiá produkujú animáky so zreteľom na dospelého diváka. Moderné rozprávky majú viac vrstiev, takže sa zabavia nielen tí najmenší. Lenže dnes je Deň detí, takže by to chcelo niečo kreslené, ale zároveň zaujímavé aj pre rodiča či staršieho súrodenca. 

Náš neobjektívny výber je tu: 

Spievaj (Sing, 2016)

Novinka posledných Vianoc od štúdia Illumination (Ja zloduch, Mimoni). Námet je jednoduchý — zvieratká majú spevácku súťaž. Príbeh je však hlbší, než sa môže zdať. Veselý film, v ktorom jednoznačne vynikajú pesničky, ich playlist aj realizácia. Síce sa nebudete smiať od začiatku do konca, ale človek odíde od filmu určite s výrazne lepšou náladou. 

Zootropolis (Zootopia, 2016)

Ospevovaný film od Disneyho niektorí vyhlasujú za najlepší animák histórie. To asi ťažko, ale je pravda, že príbeh o policajnej zajačici a celom kolorite zvieracieho mesta sa vydaril. Film baví, má takmer detektívnu zápletku a množstvo originálnych hlášok. 

V hlave (Inside Out, 2014)

Film lákal už pred uvedením na svoj vskutku originálny námet. Ľudské emócie (hnev, strach, smútok a radosť) zhmotnené do štyroch postavičiek v hlavách ďalších postáv — bol to prísľub zábavy aj poučenia. Inside Out je filmársky naozaj vydareným dielom, no predsa len, cesta do hlbín psychiky človeka sa nedá zobraziť prvoplánovo, takže väčší zážitok z neho majú skôr starší.

Tarzan (1999)

Stokrát obohraný príbeh láka stále na nové a nové spracovania. Ak máte už po krk počítačovej vizualizácie, ktorá chce vydolovať peniaze aj z filmových klasík, akou je Tarzan, skúste Disneyho kreslený film z roku 1999. V džungli stretnete jednoduchú animáciu a hlavne podmanivý soundtrack od Philla Collinsa. Za titulnú pieseň „You’ll Be in My Heart“ dostal film Oskara. 

Veľká šestka (Big Hero Six, 2014)

Zaslúžený Oskar za kreatívny animák, na ktorom sa bude baviť celá rodina. Na pozadí príbehu o nemotornom robotovi Baymaxovi sa skrýva vydarená paródia na všetky súčasné superhero odrhovačky. Nehovoriac o skvelých gagoch. 

Ovečka Shaun vo filme (Shaun the Ship Movie 2015)

Britský seriál o inteligentnej ovečke, tvrdohlavom farmárovi a spol. je pomerne populárny, celovečerný film však pôsobí ako nedocenený. Možno je to daň za seriálový pôvod, no akokoľvek, ovečka Shaun je vo filme bravúrna, príbeh aj emócie sú na dobrej úrovni a potešia aj parodické momenty. Film pre najmladších, ktorý rozhodne neponíži dospelákov. 

Rango (2011)

Johnny Depp je kovboj. A nie hocijaký. Kreslený, zvierací. Chameleón s vlastnosťami pozéra, stelesnená pretvárka. Tak trochu kapitán Sparrow vo zvieracom svete, vlastne zvieracom Divokom západe. Vydarená, Oskarom ocenená paródia na žáner westernu plná gagov so skvelou hudbou Hansa Zimmera. Miestami film viac pre dospelých, ale pohoršiť by nemal. 

Wall-E (2008)

Jeden z top animovaných kúskov za posledné desaťročia. Vysoké umiestnenie v rebríčkoch nie je náhodné. Na rozdiel od bežného animáku pôsobí Wall-E miestami veľmi seriózne, s jemnocitným, melancholickým humorom. Je to tak trochu romantická dráma v kreslenom sci-fi obale alebo vlastne konštrukcii. Kiež by bolo takých filmov viac.  

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo