Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
28. december 2011

NAŠA EKONOMIKA 2012: Zlom, ktorý ovplyvní všetkých

sk_ekon12.jpg Nie je ťažké uhádnuť, čo budú top ekonomické témy Slovenska v roku 2012: reálne príjmy a nezamestnanosť. No viac ako po minulé roky sa budú spomínať verejné financie. Tie boli po minulé roky, či už pred krízou alebo po nej, tak trochu v úzadí. Že sa dost...

Nie je ťažké uhádnuť, čo budú top ekonomické témy Slovenska v roku 2012: reálne príjmy a nezamestnanosť. No viac ako po minulé roky sa budú spomínať verejné financie. Tie boli po minulé roky, či už pred krízou alebo po nej, tak trochu v úzadí. Že sa dostanú aj vo verejnej debate medzi top témy, bude jeden zo zlomov budúceho roka. A výrazne to ovplyvní životy ľudí.

A nebude to len akademická debata. V bežnej reči totiž pojem „konsolidácia verejných financií“ znamená škrtať v štátnych výdavkoch a dvíhať dane. Jedno nepríjemnejšie ako druhé.

Nepočúva sa to dobre, ale Slovensko patrí medzi najproblémovejšie krajiny v únii, pokiaľ ide o jeho schopnosť hospodáriť. Aj v čase dnes až neuveriteľného rastu žilo na dlh. A keď rast pominul, každoročná sekera narastala. Dnes patríme medzi tých najhorších. No ani Slovensko, tak ako nikto, to nemôže ťahať naveky.

Aj tu, na Postoy.sk, sa pri tejto téme objavuje argument ako všade inde: nech prestanú kradnúť a zdania bohatých a všetko bude ok. Lenže – nebude. Optimistické prepočty hovoria, že ak by sa aj nekradlo, obmedzili by sa daňové úniky na európsku úroveň (lebo aj v tomto sme medzi rekordérmi) a výrazne sa zvýšila daň bohatým, vyriešili by sme nanajvýš tretinu problému. Slovensko má mnoho milionárov, ale nie sú ich státisíce. Vo verejných financiách sa kradne stále veľa, ale zďaleka nie toľko, aký je náš schodok. Do vyrovnaného rozpočtu nám chýba ešte dva razy taký balík - v optimistickom prepočte.

"Slovensko patrí medzi najproblémovejšie krajiny v únii, pokiaľ ide o jeho schopnosť hospodáriť. Aj v čase dnes až neuveriteľného rastu žilo na dlh."

Inzercia

Zdieľať

Na výber zostáva zvyšovanie daní a škrtanie dávok. Pod zvyšovaním daní myslím také zvyšovanie, ktoré sa dotkne väčšiny ľudí. Teda zdanenie príjmov či vyššia daň z pridanej hodnoty. Alternatívou sú škrty v dávkach. Ale riadne škrty – v nezamestnaneckých podporách, v dôchodkoch, materských. Ako bude konečný mix vyzerať, sa rozhodne po voľbách.

Tak či onak, výsledok sa nebude páčiť. Ale keďže budeme mať dosť problémov si požičať už na prefinancovanie starých dlhov, tvoriť ďalšie tak ako doteraz, bude znamenať tvrdú zrážku s nedôverou investorov. A hovoriť, že nech sa nájde iná cesta, je nezmysel. Otázka už len je, ako to spraviť tak, aby to bolo čo možno najznesiteľnejšie. Pre ľudí aj pre biznis. Lebo je síce populárne hovoriť, že treba zobrať peniaze firmám a dať ich ľuďom, ale potom sa celkom ľahko môže stať, že tie firmy zrazu zistia, že nemajú na to, aby utiahli toľko zamestnancov. Žiaľbohu, to sa v mnohých prípadoch stane aj tak.

Ekonomickou výzvou pre štát v budúcom roku bude:

- obmedziť kradnutie, plytvanie a neefektívnosť vo výbere daní, ako to len bude možné
- nastaviť takú konsolidáciu verejných financií, ktorá nebude likvidovať zdravé jadro fungovania krajiny, nebude trestať iniciatívu a schopnosť tvoriť, naopak, bude k nej motivovať

Výzvou pre obyvateľov bude:

- pochopiť, že hospodárenie krajiny bude treba prekopať a že to bude niečo stáť každého,
- odolať populistom, ktorí budú chcieť zbierať hlasy rečami, že „My nedovolíme, aby ste na toto doplatili vy“,
- zabudnúť na to, že štát sa má postarať o mňa, moje deti, rodičov či starých rodičov. Stále bude platiť, že najlepšou investíciou je tá do dobrých medziľudských vzťahov,
- nerezignovať a vzájomne sa podporovať a spolu tvoriť. Tam vzniká najväčšia synergia, ekonomicky povedané pridaná hodnota.

  František Múčka
  Foto: Flickr.com (CC licencia)

  Odporúčame

  TÉMA: Proces s Vojtaššákom po 15 rokoch

  TÉMA: Proces s Vojtaššákom po 15 rokoch

  Nie, spišský biskup a rodák zo Zákamenného Ján Vojtaššák si nezaslúži prívlastokbeatus, požehnaný. Po pätnástich rokoch od začiatku procesu jeho beatifikácie to svorne tvrdí nielen časť historikov, ale aj zástupcovia židovských náboženských obcí. A čo je nemenej podstatné, aj značná časť laickej ve...