Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. máj 2017, 14:10

Do Festivalu Lumen zostáva už len pár dní

Do Festivalu Lumen zostáva už len pár dní

Tento víkend privíta Trnava mladých z celého Slovenska i zo zahraničia na jednom z najväčších festivalov kresťanskej hudby v strednej Európe. Oslavu 25. výročia festivalu Lumen budú okrem hudby sprevádzať aj prednášky, workshopy, sväté omše a sila Božej prítomnosti.

Festival otvorí svätá omša vo františkánskom kostole o 16. hodine, ktorú bude celebrovať otec Michel Remery, zodpovedný za pastoráciu mládeže Európy. Po nej bude v paulínskom kostole možnosť tichej adorácie až do neskorých večerných hodín a k dispozícii bude aj rehoľná kaviareň, služba ucha, DOMKA stan aj detský kútik.

Program na hlavnom pódiu odštartuje slovenský projekt Boží Šramot a The Gospel Family, zbor z Novej Dubnice, ktorý získal ocenenie Golden Europea od Európskej únie umenia za kultúrnu a umeleckú činnosť v roku 2017.

Hudbou k evanjelizácii

Po nich obsadí hlavné pódium evanjelizačný projekt Godzone. Vystihuje ho predovšetkým túžba vidieť na Slovensku generáciu mladých ľudí, ktorí žijú osobný vzťah s Bohom, prehlbujú svoju vieru, pretavujú ju do skutkov a premieňajú tak našu krajinu na Božiu zónu. Na pódiách sa v rámci Godzone najčastejšie stretávajú hudobníci z kapiel Heartbeat, Godknows, LCH Live a ESPÉ a tiež množstvá hudobníkov a umelcov z rôznych iných zoskupení.

Piatkové koncerty na hlavnom pódiu zakončí londýnsky spevák Guvna B s koreňmi v Ghane. Svojou hudbou reaguje na svet mladých, tlak rovesníkov a ťažkosti robiť dobro aj v negatívnom prostredí. V roku 2010 získal ocenenie MOBO Award za najlepší gospelový koncert.

Platená XL zóna ponúkne ešte viac. Pre najmenších účastníkov festivalu vystúpi originálne detské divadlo HAAF. Tí starší budú môcť lepšie spoznať život saleziána čoskoro blahoslaveného Titusa Zemana v divadle o ňom. V amfiteátri vystúpi Martin Harich a kapela Timothy. V kostole u jezuitov vystúpi kapela Spectrum. V Kine Hviezda si filmoví nadšenci prídu na svoje. Premietať sa bude film Chatrč, ktorý stvárňuje vzťah Najsvätejšej Trojice a vysvetľuje prítomnosť utrpenia v živote človeka.

Viac než len hudba

Sobotné ráno otvorí svätá omša u františkánov a po nej sa začne mestská hra. Počas doobedia budú v XL zóne prebiehať aj dva cykly workshopov a prednášok. O vnímaní Zlého bude hovoriť exorcista Jozef Maretta, charizmu lásky priblíži kňaz Pavol Hudák. Osobné svedectvo bývalého homosexuála s manželkou bude náplňou workshopu How to love, how to help. Manželia Valachovci budú hovoriť o tom, ako si vybudovať čistý a zdravý vzťah. Manželia Gunárovci budú dôkazom toho, že ani z manželstva v mladom veku netreba mať strach, keď dôverujete Bohu. V prednáške saleziána Jozefa Luscoňa pôjde o objavenie Lásky v našom živote a o objavenie Božieho plánu. Život v zahraničí z dvoch perspektív priblíži prednáška o misiách i o skúsenostiach au-pairky. Súčasťou doobedia bude aj tanečný workshop a hudobný workshop so Slávkou Tkáčovou a hosťami.

Zábavné poobedie zabezpečí improvizačné divadlo 3T, Produktívna trojka aj talkshow Rýdzo slovenské. V amfiteátri vystúpi Komajota a Ema Drobná. Na festival Lumen príde svoje svedectvo z väzenia v Sudáne porozprávať Petr Jašek.

Inzercia

Až do večerných koncertov bude v paulínskom kostole prebiehať tichá adorácia, chvály a modlitby za ohrozené deti. Na Radničnom námestí bude nepretržite fungovať Rehoľná kaviareň, možnosť svätej spovede, Služba ucha, DOMKA stan, výstava obrazov Pavla D. Solára a detský kútik.

Piesne, ktoré majú zmysel

Večerné koncerty na hlavnom pódiu začnú alternatívnou rockovou kapelou NUTEKI z Ruska. Kapela sa zameriava práve na živé vystúpenia, preto môžeme očakávať naozaj veľkolepú šou. Samy hovoria, že „koncert musí mať takú energiu, aby sa ľudia dokázali zabávať aj bez hudby.“

Z Chorvátska pricestuje na Festival Lumen energická sedemčlenná kapela October Light a prinesie so sebou aj jedinečný hudobný štýl ska. Chlapci z October Light chcú využívať svoje dary a byť svetlom vo svete, najmä pre mládež. Svojimi textami šíria dobrú náladu a pozývajú poslucháčov viac do hĺbky. Po početných vystúpeniach je už October Light známy svojimi vzrušujúcimi a pútavými živými koncertmi. Na Festivale Lumen sa chlapci predstavia už tretíkrát.

Slovenským zástupcom v sobotňajšom programe na hlavnom pódiu bude energický víťaz Coca-Cola PopStar z roku 2005 Bystrík. Medzitým bude v rámci XL zóny prebiehať koncert kapely Heartbeat v Kine Hviezda.

Daniel Levi band je názov hudobného projektu amerického speváka s estónskym pôvodom Daniela Leviho. Na festivale tiež nebude nováčikom, vystúpil aj minulý rok. Danielove piesne sú univerzálne s nádychom rocku, sú energické a chytľavé. Zároveň všetky texty piesní pramenia z osobných skúseností.

Vyvrcholením festivalu bude kapela Switchfoot. Kapela patrí medzi gospelovú elitu, na svojom konte má ocenenie Grammy a 10 štúdiových albumov. Pochádza zo San Diega v Kalifornii a známa je svojimi veľkolepými energickými vystúpeniami. Switchfoot boli súčasťou 18. narodenín festivalu, po siedmich rokoch prichádzajú opäť, aby oslávili úžasných 25 rokov evanjelizácie medzi mladými prostredníctvom kvalitnej hudby svetového formátu na Festivale Lumen.

Simona Ondrejová, foto: archív festivalu Lumen

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Búrky, ktoré majú v priebehu nedele zasiahnuť celú krajinu, majú na západnom a strednom Slovensku udrieť s väčšou silou a intenzitou. Upozorňuje na to SHMÚ, ktorý pred búrkami na západnom a strednom Slovensku vydal výstrahu vyššieho, 2. stupňa. (tasr)

pred hodinou

Manželka britského premiéra Borisa Johnsona oznámila, že je tehotná. Carrie Johnsonová uviedla, že sa cíti „neuveriteľne požehnaná“. Odhalila, že začiatkom tohto roka potratila. Prvé dieťa Johnsonovcov, Wilfred, sa narodilo v apríli 2020. Dvojica sa zosobášila v máji tohto roka na súkromnom obrade vo Westminsterskej katedrále v Londýne. (tasr)

Inzercia

Inzercia