Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. máj 2017

ÚPN odmieta predloženú novelu Zákona o pamäti národa

Predložená novela zákona prinesie koniec nezávislého fungovania inštitúcie, tvrdí vo svojom vyhlásení Ústav pamäti národa.

Predložený návrh na zmenu Zákona o Pamäti národa a jeho zdôvodnenie je účelové a zavádzajúce. Jeho prioritou je čo najskôr odvolať súčasného predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN), Ondreja Krajňáka, ktorý si dôsledne plnil úlohy vyplývajúce zo zákona.

Snaha o odvolanie predsedu SR ÚPN prichádza v čase, keď ÚPN po rokoch stagnácie získal rešpekt a uznanie nielen doma, ale aj za hranicami našej vlasti.

Navrhnutá novela Zákona je šitá na mieru práve bývalému vedeniu ÚPN, zastúpenému v súčasných orgánoch Správnej a Dozornej rady ÚPN.

Navrhovatelia zákona odôvodňujú opodstatnenosť novely potrebou efektívneho, transparentného a demokratického modelu riadenia ÚPN. Novela podľa nás prinesie opačný efekt. Budúci predseda Správnej rady ÚPN sa podľa novely má stať iba nastrčenou figúrkou pod dohľadom súčasnej Správnej rady ÚPN. Bude volený súčasnými členmi Správnej rady ÚPN, čo predpokladá koniec nezávislého fungovania inštitúcie. V hodnotení obdobia neslobody sa ústav vráti do čias, keď sa neobjektívne venoval najmä obdobiu slovenského štátu a stane sa bezzubým nástrojom v rukách politických nominantov a ich záujmov.

Sme presvedčení, že skutočným dôvodom novely zákona o Pamäti národa sú kauzy, ako Babiš, Hudzovič, Petranský, návrhy na odobratie výsluhových dôchodkov bývalým príslušníkom ŠtB, zverejnené mená sudcov, prokurátorov a vyšetrovateľov, ktorí v súvislosti s nedovoleným prekročením hranice, alebo inak sa podieľali na súdení nevinných spoluobčanov. Zápas o ÚPN vnímame ako zápas ústavu o pravdivú interpretáciu dvoch totalitných režimov s dedičmi týchto režimov.

TASR o tom dnes informoval hovorca ÚPN Peter Juščák.

Inzercia

Odporúčame