Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. máj 2017

GLOBSEC: Pre Islamský štát je ťažké útočiť na Slovensku, keď nepozná jazyk

Uviedol to člen monitorovacieho tímu OSN Hans-Jakob Schindler počas bezpečnostnej konferencie GLOBSEC 2017 Bratislava Forum.

Islamský štát (IS) a jeho útoky ohrozujú celú Európu. Pre plánovanie teroristického činu je však veľmi komplikované pripraviť akciu napríklad na Slovensku, pretože členovia IS nehovoria miestnym jazykom. Pre TASR to v rozhovore uviedol člen monitorovacieho tímu OSN Hans-Jakob Schindler počas bezpečnostnej konferencie GLOBSEC 2017 Bratislava Forum.

"IS sa zaujíma predovšetkým o ciele vo Veľkej Británii, Francúzsku, Belgicku a Nemecku, pretože stovky ľudí pochádzajúcich z týchto krajín sa pridali k nemu na Blízkom východe. IS sa preto snaží v plnej miere využívať tieto siete. Vo všeobecnosti platí, že ak máte viac možností kontaktov, tak sa vám vždy podarí niekoho zverbovať na útok," vysvetlil Schindler s tým, že keď zatiaľ nezaútočili aj v strednej alebo východnej Európe, neznamená to, že sa o to nepokúsili.

"Vo východnej Európe je menej príležitostí. Majú tam menej možností niekoho kontaktovať. No vieme o zmarenom útoku vo viedenskom metre. Neznamená to, že by to neskúsili, ale doteraz neuspeli. Majú minimum ľudí, ktorí hovoria po slovensky, tak je pre nich ťažké niekoho kontaktovať priamo na Slovensku. Skúšajú to všade, no tam, kde majú viac kontaktov, tam majú logicky viac šancí uspieť," upozornil Schindler.

IS ustupuje pod tlakom vojenských operácií spojencov v Sýrii a v Iraku. Jeho územie sa zmenšuje, no nie je porazený. "V súčasnosti sa mnoho ľudí domnieva, že sme porazili IS. Nie je to pravda. To, čo sa deje, je zmenšovanie územnej plochy, ktorú kontroluje IS. To je len dôležitý prvý krok. Tým pádom má menej možností regrutovať nových bojovníkov z týchto oblastí a dopĺňať tak svoje stavy," povedal Schindler a dodal, že IS tak prichádza aj o finančné zdroje a mení sa, čím je táto teroristická organizácia menej predvídateľná a nebezpečnejšia. 

Posledný útok, ku ktorému sa prihlásil IS, bol v pondelok (22. mája) v Manchestri po hudobnom koncerte, kde si vyžiadal 22 obetí na životoch vrátane detí a tínedžerov. Zranenia utrpelo ďalších 119 ľudí, z ktorých je 75 hospitalizovaných.

Polícia sa domnieva, že predpokladaný samovražedný páchateľ útoku v hale Manchester Arena, 22-ročný Salman Abedi, bol súčasťou zločineckej siete.

Inzercia

Odporúčame