Volebná matematika

Je sobota, 17. júna 2006, krátko po desiatej hodine večer. Volebné miestnosti sa uzavreli a Zlatica Puškárová národu práve oznamuje prvé volebné odhady. Nás určite zaujíma ako sa zisky jednotlivých strán a hnutí premietnu do počtu ich parlamentných kresiel.

Pravda, oficiálne pridelenie poslaneckých mandátov vykoná Štatistický úrad SR s použitím tzv. republikového volebného čísla (RVČ), ktoré zahŕňa počet všetkých platných odovzdaných hlasov. Keďže toto číslo, akiste veľmi dôležité, pre nás na dlhšiu dobu ostane pomerne neznáme, budeme si musieť poradiť sami.

Údaje, ktoré vyšli z prvých povolebných odhadov ale môžeme podrobiť sérii matematických operácií tak, aby sme sa dostali k výsledku veľmi podobnému tomu, ku ktorému skôr či neskôr dospeje aj Štatistický úrad. Špecifiká slovenského volebného systému – s pomerným hlasovaním a jedným volebným obvodom však zmierňujú akúkoľvek nepresnosť tejto sérii operácií. Naši českí susedia môžu len ticho závidieť... Teraz však už poďme počítať:

1. Označme pi percentuálny zisk i-tej politickej strany v poradí subjektov, ktoré dosiahli potrebnú päťpercentnú hranicu pre vstup do parlamentu.
2. Vypočítajme číslo P ako súčet čísel pi . Toto je číslo, ktorým akoby neparlamentné strany znásobovali úspech tých strán, ktoré sa do parlamentu dostali.
3. Číslo pi násobme celkovým počtom mandátov, čiže číslom 150, a výsledok vydeľme číslom . opakujeme i-krát. Výsledkom nech je číslo mi, teda počet mandátov i-tej strany v poradí, preto zaokrúhľujeme na celé čísla.
4. Zrátajme čísla mi a ich súčet označme M. Ak sa M rovná 150, môžeme si zablahoželať, mandáty sme úslešne rozdelili na prvý pokus. Ak sa však toto číslo rovná 151, skúsme nedemokraticky ukrátiť poslednú stranu v poradí o jeden poslanecký mandát.

Samozrejme, celú procedúru opakujeme s každým novým zverejnením priebežných výsledkov. Nanečisto si ju navyše môžeme vyskúšať po každom zverejnení predvolebného prieskumu preferencií! Tak, nech sa nám to dobre skončí.

Dominik Baco

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo