Čínsky výrobca batérií do elektroáut uvažuje o stavbe závodu v Česku

Jeden z najväčších výrobcov batérií do elektroautomobilov - čínska firma Contemporary Amperex Technology Limited (CATL) - uvažuje o výstavbe závodu v Česku. Vyplýva to z Hradom zverejneného zoznamu projektov, na ktorých sa zástupcovia českej a čínskej strany údajne dohodli počas nedávnej návštevy prezidenta Miloša Zemana v Číne.

Projekt s názvom "Vybudovanie závodu na li-ion batériové zostavy" je na zozname pripravovaných projektov v rámci iniciatívy One belt, One road (pôvodne známy ako takzvaná Nová hodvábna cesta). Riaditeľ CzechInvestu Karel Kučera pre iDNES.cz nepriamo potvrdil, že o projekte sa s čínskou stranou rokuje. "Konkrétnejší k tejto firme byť nemôžeme, ale elektromobilita je určite jednou z priorít, ktorá nás enormne zaujíma," povedal Kučera.
      

Päťročná a na burze zatiaľ nekótovaná CATL je firmou pôvodom z východočínskeho mesta Ning-te, ktoré leží na brehu Taiwanského prielivu. Už len to, že pochádza z Číny, ktorá je najväčším trhom elektromobilov, ju predurčuje k dobrej východiskovej pozícii na trhu. Čínska vláda navyše plánuje do budúcnosti výrazne "zelektrizovať" národný vozidlový park, na čom by sa výrazne mali podieľať práve domáce firmy.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo