Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
24. máj 2017

Trumpovo pokrytectvo v Saudskej Arábii

Prvá zaoceánska cesta prezidenta USA Donalda Trumpa spojila nespojiteľné.
Trumpovo pokrytectvo v Saudskej Arábii

Foto: Larison/twitter

Trump navštívil Saudskú Arábiu, Izrael a Vatikán, tri štáty reprezentujúce tri centrá monoteistických náboženstiev, kde leží Mekka, Jeruzalem a Rím.

Najdôležitejší bol pritom úvod tejto cesty a to, čo povedal Trump Saudom a lídrom 50 moslimských krajín, ktorí si ho prišli do Saudskej Arábie vypočuť.

Ešte predtým než sa dostanem k hodnoteniu Trumpovej cesty a jej významu, musím povedať toto: americký prezident povedal moslimským kráľom, princom či prezidentom pár viet, ktoré im doteraz žiadny západný politik nepovedal, minimálne nie z tváre do tváre.

Citát:

„Terorizmus sa rozšíril po celom svete, ale cesta k mieru začína tu u vás, na tomto starobylom území a v tejto posvätnej zemi. (...) Lepšia budúcnosť je možná iba vtedy, ak vaše krajiny vypudia teroristov a extrémistov. Vyžeňte ich. Vyžeňte ich zo svojich svätýň. Vyžeňte ich zo svojich komunít. Vyžeňte ich z vašej svätej zeme, vyžeňte ich zo zeme.“

Pozeral som záznam Trumpovho príhovoru na stránke CNN (video aj prepis možno nájsť tu), bolo vidieť, že rečník aj poslucháči boli mimoriadne sústredení. Pohybov bolo v auditóriu tak minimálne, že aj zmena pohľadu budila pozornosť.

Trump ale stavil na pokrytectvo. Alebo – ohľaduplnejšie povedané – na jednu stranu, s ktorou vie nájsť v niektorých témach spoločnú reč. Ale o tom až o chvíľu.

Prezident Trump vzdal hostiteľom aj ostatným islamským lídrom hlboké uznanie, potvrdil princíp svojej zahraničnopolitickej doktríny, podľa ktorej Amerika nebude iným vnucovať spôsob života alebo svoje hodnoty, tu sú Trumpove slová: „Nie sme tu na to, aby sme poučovali, nie sme tu na to, aby sme hovorili iným ľuďom, ako majú žiť, čo majú robiť, kým byť alebo ako vykonávať bohoslužby. Nie, sme tu na to, aby sme ponúkli partnerstvo založené na spoločných záujmoch a hodnotách, ide nám o lepšiu budúcnosť pre nás všetkých.“

Aj Saudi vedia, ako urobiť dobrý dojem, všetko bolo veľké a vo veľkom: Trumpova tvár premietaná na fasádu budovy, dar zo zlata, bankety aj šabľový tanec.  

Šabľový tanec počas návštevy prezidenta Trumpa. Zdroj: YouTube.com

Trump so Saudmi podpísal dohodu o vzájomných investíciách vo výške 400 miliárd dolárov, pochválil sa tým v príhovore, čoho súčasťou je aj objednávka amerických zbraní vo výške 110 miliárd dolárov. Trump zároveň ocenil, že s týmito zbraňami bude môcť Saudská Arábia hrať väčšiu rolu vo vojenských operáciách.  

A sme pri probléme. Konkrétne pri druhom z nich, ktorým je rola sunitskej Saudskej Arábie v konflikte so šíitskym islamom, osobitne Iránom. Saudi spolu s Katarom financujú protiasadovský front v Sýrii, reálne vedú vojnu v Jemene – ide o prvý a piaty konflikt s najväčším počtom obetí na svete v roku 2016.

Trump sa pozrel na blízkovýchodný konflikt očami svojho hostiteľa a hovoril o obetiach ISIS, al-Kájdy, Hizballáhu a Hamasu, teda organizácií, ktoré majú nijakú alebo dnes už slabú afiliáciu k Saudom.

Je tu však aj iný problém, z pohľadu Západu ho treba označiť ako prvý, pretože sa nás dotýka viac, aj keď je to s vyčíslením ťažšie.

Inzercia

Saudi financujú wahhábizmus, čo je radikálne puritánske hnutie, ktorého prítomnosť na Západe sa viac-menej kryje s islamským radikalizmom a terorizmom. Aby ste si urobili predstavu, oficiálny saudský wahhábizmus je natoľko radikálny, že Islamský štát podľa New York Times používa na svojom území viaceré z oficiálnych učebníc Saudskej Arábie. Ťažko k tomu niečo dodať.

Americký prezident Donald Trump a saudsko-arabský kráľ Salmán počas podpisového ceremoniálu po ich stretnutí v Kráľovskom paláci v Rijáde 20. mája 2017. Foto: TASR/AP

Každý americký politik tomu rozumie. V septembri 2001 bolo 15 z 19 únoscov zo Saudskej Arábie, rola Saudov pri financovaní rôznych podôb radikalizmu sa nedá poprieť. Napokon, značnú pozornosť vyvolal špeciány zákon amerického Kongresu, ktorý umožnil americkým občanom súdiť sa s vládou Saudskej Arábie za jej zodpovednosť za 11. september. Trump k téme v roku 2011 sám napísal: „(Saudská Arábia) je najväčší sponzor terorizmu na svete. Saudská Arábia prevádza naše petrodoláre, naše vlastné peniaze, na financovanie teroristov, ktorí sa snažia zničiť náš národ, zatiaľ čo Saudi sa spoliehajú na našu ochranu“.

Donald Trump prišiel so Saudmi privítať otvorenie Globálneho centra pre boj s extrémistickou ideológiou, osobitne za to ocenil kráľa Salmana, ale len ťažko si predstaviť, že americký prezident a saudský kráľ myslia pod slovami „extrémistická ideológia“ to isté. Alebo, ako to vtipne napísal Rod Dreher, vítať otvorenie takého saudského centra je ako „oslavovať vznik Centra Philipa Morrisa pre pľúcne zdravie alebo Školu Miley Cyrus pre dospievajúce dievčatá“. Skrátka, je to pokrytectvo.

Zhrňme si to. Trump na návšteve Saudskej Arábie podporil Saudov vo vojne proti šíitom, podporil teda stranu, ktorá predlžuje vojnu v Sýrii a vedie vojnu v Jemene. Saudov označil za spojencov, aj keď ich verzia islamu konvenuje ideológom ISIS a aj keď sú to obyvatelia Saudskej Arábie a nimi financované teroristické skupiny, a nie šíitske či iránske linky, ktoré stoja za terorizmom na Západe.

Takéto myslenie má logiku, keď tak postupuje izraelský premiér. Izrael sa totiž obáva jadrovej zbrane v rukách Teheránu, vidí v nej potenciálnu hrozbu číslo jeden a pokračujúci konflikt medzi sunitmi a šíitmi je pre Izrael výhodný.

Prezident Trump a katarský emir, šejk Tamím ibn Hamad as-Sání počas ich bilaterálneho stretnutia v Rijáde 21. mája 2017. Katar je spolu so Saudmi najväčším sponzorom terorizmu na Blízkom východe. Foto: TASR/AP

Trumpov vstup na Blízky východ je iný, ako to bolo u Georga W. Busha aj Baracka Obamu. Ten prvý sníval o arabskej demokracii a odstránení autoritárskych režimov. Bola to ilúzia. Ten druhý sníval o Arabskej jari a liberálnejších pomeroch. Aj to bola ilúzia.

Trumpov prístup sa ale líši aj od Ronalda Reagana. Ten videl v blízkovýchodných autokratoch spojencov, mal však podmienku: Nebudú na strane Sovietskeho zväzu (vyšší princíp) a budú politicky proamerickí. Charakter režimu išiel bokom.

Trump uzavrel dohodu s kráľom autoritárskej teokracie, ktorá podporuje protiamerický terorizmus a snaží sa udržať demograficky, nábožensky aj politicky neudržateľnú rovnováhu na Blízkom východe. Treba dodať, že má na to dostatočné finančné zdroje.

Ale inak je to ilúzia o spojení nespojiteľného. Keby niekto povedal, že to všetko je len kvôli Iránu, rope a predaju amerických zbraní, nevedel by som mu protirečiť.

Trump má ale oproti svojim predchodcom jeden problém. Situácia je podstatne ďalej ako pred 8 či 16 rokmi a aj vďaka tomu, čo všetko na adresu Saudov povedal sám Trump, mu je ťažké veriť.

Odporúčame