Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. máj 2017

Popradčania vyvinuli aplikáciu na sledovanie spotreby energií

Po dvoch rokoch vývoja a testovania skupina Popradčanov spustila webovú aplikáciu na sledovanie výdavkov na energie s názvom FiiFree, ktorá sa venuje problematike šetrenia energií. Jej cieľom je zjednodušiť ľuďom sledovanie spotreby a nákladov na energie v ich domácnostiach, rovnako im pomôcť aj pri ich znižovaní.

"V západnej Európe tvoria náklady na energie približne 7 % rodinného rozpočtu, na Slovensku je to 15 až 20 %," povedal zakladateľ aplikácie Marián Dlugoš. Webová aplikácia ponúka prehľad o spotrebe a nákladoch na energie v domácnostiach. Podľa jeho slov majitelia bytov a domov budú môcť na jednom mieste presne vidieť, koľko elektriny, plynu, vody a tepla spotrebovali. "Navyše si budú môcť anonymne porovnať, koľko za energie platia iné domácnosti na celom Slovensku," doplnil.
      

"Nikto z nás nechce platiť za energie viac ako treba. Verím, že každá domácnosť vie tieto peniaze investovať lepšie, ako do poplatkov za energie," vysvetlil jej výhody Dlugoš. Do aplikácie môžu jej používatelia odoslať svoje odfotené alebo naskenované faktúry. "Používatelia uvidia už len výslednú spotrebu a celkový Fii index, ktorý zhodnotí energetickú hospodárnosť domácnosti. Na základe neho si ľudia môžu porovnať spotrebu aj s inými domácnosťami," uzavrel.

Inzercia

Odporúčame

Trumpa vo Vatikáne sprevádzali manželka a dcéra Ivanka s manželom

Trumpa vo Vatikáne sprevádzali manželka a dcéra Ivanka s manželom

Dnešná súkromná audiencia amerického prezidenta Donalda Trumpa u pápeža Františka trvala podľa agentúry AP takmer 30 minút, americká delegácia na ňu prišla s kolónou prinajmenšom 50 áut. Trumpa na stretnutie s pápežom sprevádzali manželka Melania - oblečená v čiernom a so závojom -, jeho dcéra Ivanka s manželom Jaredom Kushnerom, minister zahraničných vecí Rex Tillerson a národný bezpečnostný poradca H.R. McMaster, informoval Vatikán.