Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
24. máj 2017

Hovoriť len o Kotlebovi na jeho porážku nestačí

Memorandum Stanislava Mičeva robí z taktiky boja proti šéfovi ĽSNS hlavnú tému župných volieb v Banskej Bystrici. Môže to byť kontraproduktívne.
Hovoriť len o Kotlebovi na jeho porážku nestačí

17. apríl 2017. Stanislav Mičev na tlačovej konferencii v Lučenci. Foto: TASR/ Branislav Caban.

V sobotu 20. mája sa malo v banskobystrickom hoteli Národný dom zísť sedem kandidátov na župana a slávnostne podpísať memorandum o spoločnom postupe proti Marianovi Kotlebovi.

Aspoň takto si to predstavoval kandidát a riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev, ktorý memorandum navrhol. Nestalo sa. Žiaden z ďalších kandidátov sa k memorandu zatiaľ nepripojil. Podnikateľ Ján Lunter ho označil za predčasné a podobne sa k nemu postavil aj ďalší spomedzi silnejších kandidátov poslanec NR SR za SaS Martin Klus.

Bez detailov len kus papiera

Podstatou memoranda je dohoda na tom, že kandidáti v septembri podporia toho, ktorý bude mať podľa prieskumov najväčšiu šancu poraziť Kotlebu.

Zatiaľ bol zverejnený jediný prieskum, ktorý mapoval predvolebné nálady v Banskej Bystrici. Pre Stanislava Mičeva ho uskutočnila agentúra AKO. Najväčšiu podporu, 21,6 percenta hlasov, v ňom získal Marian Kotleba, druhý skončil Stanislav Mičev s podporou 14 percent hlasov. Martina Klusa a Jána Luntera by volilo približne desať percent voličov.

Pomerne veľa ľudí (24,6 percenta) však v tomto prieskume deklarovalo, že ešte vôbec nie sú rozhodnutí, komu dajú svoj hlas.

Treba tiež povedať, že tento prieskum sa uskutočnil už vo februári, teda v čase, keď niektorí kandidáti ešte len čerstvo ohlásili kandidatúru a nerobili žiadnu kampaň.

Ale späť k Mičevovmu memorandu. Jeho text je len veľmi všeobecnou deklaráciou vôle urobiť všetko pre Kotlebovu porážku. Jedinou konkrétnejšou časťou je záverečný odsek, v ktorom sa kandidáti zaväzujú, že v čase od 4. do 9. septembra 2017 spoločne prehodnotia prieskum preferencií a vyjadria podporu preferenčne najsilnejšiemu kandidátovi.

Hoci memorandum vyznieva štátnicky, treba sa naň pozerať najmä ako na súčasť Mičevovej predvolebnej kampane. Zdieľať

Hoci memorandum vyznieva štátnicky, treba sa naň pozerať najmä ako na súčasť Mičevovej predvolebnej kampane. Keďže ďalší silní kandidáti Martin Klus a Ján Lunter už viackrát verejne deklarovali, že sú pripravení odstúpiť v prospech silnejšieho kandidáta, ide tak trochu o vylamovanie otvorených dverí. So zrejmým cieľom prezentovať Mičeva ako najväčšieho bojovníka na protikotlebovskom fronte.

Nepriamo to potvrdila aj šéfka jeho kampane Jana Orlická, keď povedala, že memorandum je nosným pilierom pre Mičevov program.

Inzercia

Úspech dohody na spoločnom kandidátovi proti Kotlebovi pritom nebude závisieť od toho, či jednotliví kandidáti dnes alebo zajtra podpíšu nejakú deklaráciu.

Bude stáť na tom, či budú schopní uzavrieť politickú dohodu, ako sa dospeje k tomu, ktorý z nich má najväčšie šance. Budú sa vedieť dohodnúť na agentúre, ktorá uskutoční prieskumy? Pôjde len o jeden výskum alebo sa bude skúmať pohyb preferencií jednotlivých kandidátov v nejakom dlhšom období? Čo v prípade, ak rozdiely medzi nimi budú malé, na úrovni štatistickej chyby?

Bez politickej dohody na týchto zdanlivých detailoch je akékoľvek memorandum len zdrapom papiera.

Taktika ako hlavná téma

Navyše príliš skoro robí z taktiky boja proti Kotlebovi hlavnú a jedinú tému volieb. Niekomu v Bratislave sa síce môže zdať, že ľudia v Banskej Bystrici si líhajú a vstávajú s myšlienkami na to, ako poraziť Kotlebu a extrémistov, ale s realitou to asi veľmi nekorešponduje.

Ak sa budú len pretekať, kto je väčší bojovník proti extrémizmu, celý čas riešiť taktiku, ako na Kotlebu, zatiaľ čo on bude v teréne hovoriť o konkrétnych problémoch, tak to síce bude vyzerať štátotvorne, ale z pohľadu výsledku to môže byť kontraproduktívne. Zdieľať

Obyvatelia župy však žijú aj inými vecami a budú chcieť vedieť, ako si jednotliví kandidáti predstavujú riešenie konkrétnych problémov regiónu.

Ak sa budú len pretekať, kto je väčší bojovník proti extrémizmu a celý čas riešiť taktiku, ako na Kotlebu, zatiaľ čo on bude v teréne hovoriť o konkrétnych problémoch, tak to síce bude vyzerať štátotvorne, ale z pohľadu výsledku to môže byť kontraproduktívne.

To, samozrejme, nespochybňuje rozumnosť dohody na jednom kandidátovi proti Kotlebovi, ktorý vo finále dostane podporu ostatných súperov. Len na to je ešte naozaj dosť času.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame