Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
22. máj 2017

Biskup Haľko o kresťanoch v Iraku

Videorozhovor s bratislavským pomocným biskupom Jozefom Haľkom o jeho ceste do Iraku.
Biskup Haľko o kresťanoch v Iraku

Biskup Jozef Haľko slúži svätú omšu v meste Karakoš. Foto - archiv J. Haľko

Keď v roku 2014 získal Islamský štát kontrolu nad rozsiahlymi územiami v Iraku a Sýrii a po dobytí irackého Mosulu na nich vyhlásil kalifát, početné miestne komunity kresťanov a jezidov sa ocitli v ohrození života.

Stovky tisíc z nich museli opustiť svoje domovy. Mnohí odišli za hranice, ale veľké množstvo z nich zostalo a stali sa utečencami vo vlastnej krajine. Uchýlili sa najmä na sever Iraku, do Kurdistanu, v ktorého hlavnom meste Erbil vyrastal doslova jeden utečenecký tábor za druhým. Pre stále sa zväčšujúci počet utečencov bolo treba zabezpečiť ubytovanie, zásobovanie, zdravotnícku starostlivosť a aspoň základné vzdelávanie pre deti. Na týchto aktivitách sa podieľali aj Slováci, najmä lekári z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety, ktorá v Kurdistáne prevádzkuje dve kliniky

Hoci bol Erbil len niekoľko desiatok kilometrov od islamistami okupovaného Mosulu, kurdské milície predstavovali takú vojenskú silu, že IS sa neodvážil na toto územie priamo zaútočiť. Islamistom sa však podarilo dobyť viacero miest na Ninivskej planine, v tesnom susedstve Mosulu, kde žilo aj veľa kresťanov. Jedným z nich bolo aj mesto Karakoš, odkiaľ pochádzala aj veľká časť utečencov, ktorí koncom roku 2015 prišli na Slovensko.

Dnes už sú tieto mestá, ako aj veľká časť Mosulu oslobodené a začínajú sa do nich vracať prví utečenci. Veľa z nich sa však stále bojí a s návratom váha. Biskup Haľko sa počas svojej cesty stretol s utečencami, rozprával sa s nimi o ich plánoch a hovoril aj s predstaviteľmi miestnych cirkví. Navštívil aj mesto Karakoš, kde slúžil svätú omšu. Viac v rozhovore.

 

 

 

 

Inzercia

Odporúčame