Parlamentné divadlo

Mimoriadna schôdza parlamentu, na ktorej mali poslanci Národnej rady Slovenskej republiky odvolávať predsedu Vlády SR Mikuláša Dzurindu, bola naozaj veľmi zábavná. A mnohé aj prezradila. Niektorí politickí predstavitelia totiž odkryli svoje pravé pohnútky i naznačili svoje SMERovanie do budúcnosti.

Základná línia úvodnej reči Róberta Fica, predsedu Strany SMER – SD, sa opierala o kritiku premiéra v dvoch hlavných častiach. V prvej pán poslanec naznačil nárast korupcie a klientelizmu, ba dotkol sa aj neopodstatnenosti zásahu v Iraku. V druhej časti sa pustil do kritiky reforiem. Označil ich za neľudové, nekoordinované, pričom takmer pri každej z reforiem zdôraznil to, že chýbala dopadová štúdia. Ako paradoxne pri týchto slovách vyznieva heslo predvolebných billboradov Róberta Fica „100 rozhodnutí za 100 dní“.

Priam selankovito znela zhoda medzi komunistami a SMER – SD. Rozdiel bol asi len v slovníku. Zatiaľ čo Róbert Fico premieľal sprava doľava frázy ako solidarita, sociálna spravodlivosť a rovnosť (čo mi znie ako heslo európskeho novovekého nešťastia VFBR „Rovnosť, bratstvo, sloboda!“), Jozef Ševc si neodpustil bonmoty typu „krutého thatcherizmu, ktorý kvitne na biede ľudu“ či „anglosaského ultraneoliberálneho ekonomického modelu, ktorý spôsobuje biedu obyčajných ľudí“. Aj pána poslanca Fica muselo mierne zamraziť, keď jeho poslanecký kolega z KSS ako príklad vytiahol predčasné voľby v Nemecku, ktoré na základe neúspechu v krajinských voľbách vyhlásil kancelár Gerhard Schröder. Asi mu nikto neprezradil, že sa tak deje práve pre neschopnosť sociálno– demokratickej SPD prísť s dlhodobo fungujúcim modelom „sociálneho štátu“. Ale inšpirácia je to dobrá. Možno aj Róbert Fico by mal prísť s argumentáciou podobnou Franzovi Munteferingovi, predsedovi SPD, o zahraničných investoroch ako „kapitalistických kobylkách“. Potom by už bol konsenzus medzi SMER – SD a KSS úplný, veď podľa Ševca táto vláda neurobila nič preto, aby „nás ochránila pred dravosťou svetového kapitálu“. Cestou by už bolo iba zlúčenie oboch strán a po ich nástupe do vlády vyhlásenie jednej „štátostrany“. Veď poslanec Ševc aj tak tvrdí, že „ lepší systém ako socializmus ste nevymysleli a ani nevymyslíte.“

Táto parlametná show nám predostrela odpoveď, kde sa tratí voličský potenciál KSS z predošlých volieb. Boj o voliča totiž začal aj Róbert Fico a svojou veľavravnou rétorikou loví najmä voličov KSS. Podobným spôsobom totiž nemôže uspieť medzi ľudmi, ktorí právom vyčítajú chyby tejto vládnej garnitúre a sú nespokojní s jej spôsobom vládnutia. Róbert Fico pre nich predstavuje voľbu neprijateľnú. Neprijateľnú kvôli tomu, o akých voličov teraz bojuje a štýlu, ktorým o nich bojuje.

Michal Mertinyák

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo