Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
19. máj 2017

Potopia súdy zákaz hazardu v Bratislave?

Z boja proti premnoženým herniam sa stáva zápas o výklad petičného práva. 
Potopia súdy zákaz hazardu v Bratislave?

Ilustračné foto: Flickr.com/bejadin.info

Snaha o zákaz hazardu v Bratislave dostáva od svojho začiatku jednu podpásovku za druhou. 

Už štart iniciatívy bol veľmi neistý, keď stála pred aktivistami úloha zozbierať viac ako 100-tisíc podpisov Bratislavčanov. Napriek tejto nelogickej požiadavke zákona sa to podarilo, najmä vďaka nápadu zbierať podpisy počas parlamentných volieb. 

Hárky s podpismi išli vlani v lete na magistrát, no zakrátko prišla studená sprcha v podobe správy, že približne tretina z hárkov zmizla. Doteraz sa nevie, čo sa vlastne stalo. Medzitým došlo k úprave zákona, ktorou sa znížilo petičné kvórum pre Bratislavu na 15 percent podpisov, takže zvyšné hárky stačili. 

A keď sa vo februári konečne dostali k slovu mestskí poslanci, pri hlasovaní o zákaze herní chýbal na schválenie návrhu jeden hlas. Po opätovnom predložení a približne mesačnom odstupe mestskí poslanci VZN napokon schválili. 

K téme: 
Zákaz herní v Bratislave je ohrozený, prokuratúra spochybnila hlasovanie Zdieľať

Lenže toto druhé hlasovanie sa už nieslo v atmosfére očakávania súdneho sporu. Herná asociácia avizovala, že celý proces napadne na súde s tým, že hlasovať o návrhu, ktorý vychádza z petície občanov, sa môže iba raz. 

Samotná Asociácia zábavy a hier nemôže iniciovať v tomto prípade súdny spor, ibaže by sa ozval prokurátor a podal protest proti prijatému VZN. 

Presne to sa aj stalo, pričom prokuratúra použila tú istú argumentáciu ako herná loby. V skratke, že o petícii sa nehlasuje dvakrát. 

Lenže je to len jeden z právnych názorov na to, ako vykladať „vybavenie“ petície. 

Inzercia

Na druhej strane totiž stojí presvedčenie primátora a viacerých mestských poslancov, ktorí tvrdia, že rokovací poriadok zastupiteľstva dovoľuje predložiť ten istý návrh dvakrát po sebe, pričom je jedno, či ide o návrh súvisiaci s petíciou alebo nie. 

Do tretice, je tu ešte právny postoj z prostredia občianskych aktivistov, ktorý spočíva v názore, že petícia bola dokonca vybavená ešte pred prvým hlasovaním o VZN. Mestské zastupiteľstvo totiž tri týždne pred hlasovaním prijalo jednohlasne uznesenie, v ktorom zaväzuje primátora, aby sa petícii úplne vyhovelo, na čo primátor vypracoval návrh VZN. 

Treba priznať, že ešte nie je k dispozícii celé odôvodnenie protestu zo strany prokuratúry, ktorá žiada zrušiť VZN o zákaze hazardu. No už teraz je veľmi pravdepodobné, že boj o hazard sa presunie do súdnych pojednávačiek, z ktorých vyjde bezprecedentné rozhodnutie. 

Je však na škodu, že z boja proti premnoženým herniam sa stane cesta do hlbín výkladu petičného práva. A to by bol možno ešte ten lepší prípad. Pretože si treba priznať, že o právo v tomto spore prioritne veľmi nejde. 

To vidno od začiatku. Stačí sa pozrieť na to, ako polícia vyhodnotila zmiznutie tisícok petičných hárkov s osobnými údajmi občanov. Škodu skonštatovali na úrovni ceny použitého papiera. 

Ak bude justícia pristupovať k zákazu hazardu podobne, frustrácii občanov sa nebude treba čudovať. Ak ľudí vôbec ešte patálie s hazardom baví sledovať.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.