Potopia súdy zákaz hazardu v Bratislave?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Potopia súdy zákaz hazardu v Bratislave?

Ilustračné foto: Flickr.com/bejadin.info

Z boja proti premnoženým herniam sa stáva zápas o výklad petičného práva. 

Snaha o zákaz hazardu v Bratislave dostáva od svojho začiatku jednu podpásovku za druhou. 

Už štart iniciatívy bol veľmi neistý, keď stála pred aktivistami úloha zozbierať viac ako 100-tisíc podpisov Bratislavčanov. Napriek tejto nelogickej požiadavke zákona sa to podarilo, najmä vďaka nápadu zbierať podpisy počas parlamentných volieb. 

Hárky s podpismi išli vlani v lete na magistrát, no zakrátko prišla studená sprcha v podobe správy, že približne tretina z hárkov zmizla. Doteraz sa nevie, čo sa vlastne stalo. Medzitým došlo k úprave zákona, ktorou sa znížilo petičné kvórum pre Bratislavu na 15 percent podpisov, takže zvyšné hárky stačili. 

A keď sa vo februári konečne dostali k slovu mestskí poslanci, pri hlasovaní o zákaze herní chýbal na schválenie návrhu jeden hlas. Po opätovnom predložení a približne mesačnom odstupe mestskí poslanci VZN napokon schválili. 

K téme: 
Zákaz herní v Bratislave je ohrozený, prokuratúra spochybnila hlasovanie Zdieľať

Lenže toto druhé hlasovanie sa už nieslo v atmosfére očakávania súdneho sporu. Herná asociácia avizovala, že celý proces napadne na súde s tým, že hlasovať o návrhu, ktorý vychádza z petície občanov, sa môže iba raz. 

Samotná Asociácia zábavy a hier nemôže iniciovať v tomto prípade súdny spor, ibaže by sa ozval prokurátor a podal protest proti prijatému VZN. 

Presne to sa aj stalo, pričom prokuratúra použila tú istú argumentáciu ako herná loby. V skratke, že o petícii sa nehlasuje dvakrát. 

Lenže je to len jeden z právnych názorov na to, ako vykladať „vybavenie“ petície. 

Na druhej strane totiž stojí presvedčenie primátora a viacerých mestských poslancov, ktorí tvrdia, že rokovací poriadok zastupiteľstva dovoľuje predložiť ten istý návrh dvakrát po sebe, pričom je jedno, či ide o návrh súvisiaci s petíciou alebo nie. 

Do tretice, je tu ešte právny postoj z prostredia občianskych aktivistov, ktorý spočíva v názore, že petícia bola dokonca vybavená ešte pred prvým hlasovaním o VZN. Mestské zastupiteľstvo totiž tri týždne pred hlasovaním prijalo jednohlasne uznesenie, v ktorom zaväzuje primátora, aby sa petícii úplne vyhovelo, na čo primátor vypracoval návrh VZN. 

Treba priznať, že ešte nie je k dispozícii celé odôvodnenie protestu zo strany prokuratúry, ktorá žiada zrušiť VZN o zákaze hazardu. No už teraz je veľmi pravdepodobné, že boj o hazard sa presunie do súdnych pojednávačiek, z ktorých vyjde bezprecedentné rozhodnutie. 

Je však na škodu, že z boja proti premnoženým herniam sa stane cesta do hlbín výkladu petičného práva. A to by bol možno ešte ten lepší prípad. Pretože si treba priznať, že o právo v tomto spore prioritne veľmi nejde. 

To vidno od začiatku. Stačí sa pozrieť na to, ako polícia vyhodnotila zmiznutie tisícok petičných hárkov s osobnými údajmi občanov. Škodu skonštatovali na úrovni ceny použitého papiera. 

Ak bude justícia pristupovať k zákazu hazardu podobne, frustrácii občanov sa nebude treba čudovať. Ak ľudí vôbec ešte patálie s hazardom baví sledovať.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo