Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
18. máj 2017

Kotlebovej dvojky sa v Nitre neboja

Pred župnými voľbami v Nitre nevznikne ani protimaďarský, ani protikotlebovský front.
Kotlebovej dvojky sa v Nitre neboja

Milan Uhrík s Marianom Kotlebom v parlamentnej lavici. Foto: TASR/Martin Baumann

Na prvý signál rozbiehajúcej sa župnej kampane sa dá naraziť hneď v centre Nitry neďaleko budovy Tesca. Z bilbordu sa na okoloidúcich pozerá modrý mravec, ktorý im oznamuje, že z kraja odchádzajú mladí, stagnuje školstvo, bujnejú tu politické nominácie a celkovo vládne nečinnosť. A mravec sa pýta: „Čo robí môj župan?“

Hoci na bilborde nie je meno žiadneho kandidáta, znalci miestnych politických pomerov sú presvedčení, že ide o štart predvolebnej kampane kandidáta na župana Petra Oremusa.

Ten síce v parlamentných voľbách kandidoval za OĽaNO, ale v župe sa chce o hlasy voličov uchádzať ako nezávislý. Oremus spolu s úradujúcim županom Milanom Belicom sú zatiaľ jedinými oficiálne ohlásenými kandidátmi na post nitrianskeho župana.

Kráľ slovenských koalícií

Nitrianska župa je z pohľadu volieb špecifická. Po tom, ako tu v prvých župných voľbách v roku 2001 zvíťazil Milan Belica, ale väčšinu v župnom zastupiteľstve získala vtedajšia SMK, došlo medzi županom a poslancami k ostrému konfliktu.

SMK čelila obvineniam, že pri rozdeľovaní dotácií zvýhodňuje južné okresy, a tiež kritike za snahu prenajať bez tendra sociálne zariadenia v pôsobnosti župy blízkym neziskovkám.  

Výsledkom bolo, že v každých ďalších voľbách sa v Nitre dala dokopy takzvaná veľká slovenská koalícia, v ktorej boli zastúpené slovenské strany bez ohľadu na to, či na národnej úrovni boli vo vláde alebo v opozícii.

Cieľ bol jediný. Zabrániť, aby sa županom stal maďarský politik a aby maďarská strana ovládla zastupiteľstvo.

Milan Belica s Robertom Ficom a Pavlom Hrušovským počas otvárania úseku cesty R1 medzi Nitrou a Tekovskými Nemcami. Foto: TASR/ Martin Baumann.

Belica z tejto taktiky profitoval a odkedy sa do orgánov VÚC volí, Nitra ešte iného župana nemala. Aj keď tento politik má blízko k Smeru, chvíľu sa zdalo, že Ficova strana do týchto volieb postaví vlastného kandidáta. Najviac sa v tejto súvislosti hovorilo o bývalom ministrovi Ľubomírovi Jahnátkovi.

Belica však s inštinktom politického harcovníka ohlásil kandidatúru veľmi zavčasu a politikov Smeru tak dostal do situácie, že ak by prišli s vlastným kandidátom, riskovali by, že hlasy ich voličov sa budú zbytočne trieštiť. Aj preto z tohto plánu zišlo.

Úradujúci župan je aj napriek šestnástim rokom v úrade silným kandidátom. S úspechom dokáže oslovovať najmä vidieckych voličov a dôchodcov.

Ako župan má možnosti, ako zapôsobiť na ľudí v domoch sociálnych služieb v pôsobnosti župy, a v kampaniach už viackrát ukázal, že to vie využiť. V prípade potreby tiež nebude váhať zahrať protimaďarskou kartou.

Opozičný blok

Reštaurácia Stredoveká taverna, s erbami a kožušinami na stenách, je „sídlom“ podnikateľa Daniela Balka. Balko je vyštudovaný politológ a historik a tiež spoluautor známej knihy Slovensko a jeho regióny, ktorá sa spája najmä s menom sociológa Vladimíra Krivého a mapuje sociokultúrne súvislosti volebného správania.

Dnes je však Balko aj krajským šéfom strany Šanca a podieľa sa na rokovaniach o vzniku veľkej opozičnej koalície do župných volieb.

Spolu s SaS, OĽaNO by jej súčasťou mali byť aj NOVA, Šanca a OKS. A možno aj KDH. „Chceme postaviť politický blok, ktorý by kopíroval veľkú politiku, aby sme ľuďom zjednodušili voľbu. Mali sme už dve oficiálne stretnutia, ale uzavreté to ešte nie je. Čakáme na rozhodnutie KDH.“

Uzavretá podľa Balka zatiaľ nie je ani otázka, kto by bol kandidátom tejto koalície na župana.

Ján Greššo na študentskom protikorupčnom mítingu v apríli 2017. Foto TASR/ Michal Svítok

No najviac sa v tejto súvislosti spomína meno herca a riaditeľa Divadla Andreja Bagara Jána Grešša. Ten už raz na post nitrianskeho župana kandidoval. V roku 2005 získal 13 percent hlasov a skončil tretí. Keďže v poradí druhý László Szigeti z SMK z boja odstúpil, Greššo postúpil do druhého kola, kde získal 26 percent a jasne tak prehral s Milanom Belicom.

Podľa celoslovenskej dohody medzi SaS a OĽaNO majú kandidáta na župana v Nitre postaviť Obyčajní ľudia. Preto sa čaká, ako sa ku Greššovi, ktorý sa vďaka úlohám vo filmoch Únos a Masaryk aktuálne teší veľkej mediálnej pozornosti, postaví Igor Matovič.

Inzercia

SMK cíti šancu

Približne tridsať percent obyvateľov Nitrianskeho kraja sa hlási k maďarskej národnosti. Vždy, keď tu maďarská strana postavila vlastného kandidáta, dostal sa do druhého kola, ale nikdy nevyhral.

V jednokolových voľbách to však môže byť inak.

Naposledy SMK a Most v župných voľbách v Nitre spoločne podporili Tomáša Galbavého, bývalého poslanca za SDKÚ, dnes už člena Mosta, ktorý v posledných parlamentných voľbách už za túto stranu kandidoval do parlamentu. Galbavý získal v druhom kole približne 37 percent hlasov, na porazenie Milana Belicu to však nestačilo.

Iván Farkas na tlačovej konferencii SMK. Foto: TASR/ Martin Turanovič

Podobný scenár existoval aj teraz. Ak by sa Most aj SMK dohodli na podpore slovenského kandidáta, ktorý by dokázal získať hlasy aj v severných častiach kraja, ten by určite patril k favoritom volieb.

S veľkou pravdepodobnosťou však k tomu nedôjde a SMK postaví do volieb vlastného politika, podpredsedu strany Ivána Farkasa.

Dôvodom je, že obidve maďarské strany sa nedokázali dohodnúť na podpore Józsefa Berényiho z SMK na župana v Trnave, ako aj to, že SMK si v Nitre v jednokolových voľbách verí.

Strana je na rozdiel od Mosta oveľa viac prítomná v teréne, má fungujúce štruktúry na úrovni obcí, a ak sa slovenské hlasy rozdelia medzi viacerých politikov, jej kandidát určite nemusí byť bez šance na úspech.

Kandidatúru stále zvažuje aj Galbavý. „Rokujem a svoje rozhodnutie zverejním do leta,“ povedal pre Postoj.

Uhríka sa nebojíme

Veľkou otázkou župných volieb v Nitre je výsledok Kotlebovej dvojky, podpredsedu ĽSNS a poslanca Milana Uhríka. Hoci kandidatúru ešte oficiálne neoznámil, o tom, že do volieb pôjde, však v Nitre nikto nepochybuje. Uhrík aktívne obchádza región a zviditeľňuje sa napríklad aj uvádzaním premietaní filmu o bitke pri Viedni, v ktorej bola v roku 1683 porazená osmanská armáda.

 V Nitre sa žiaden protikotlebovský politický front nerysuje. Na rozdiel od Banskej Bystrice, kde sa traja kandidáti verejne zaviazali, že odstúpia v prospech toho, komu budú dávať prieskumy najväčšie šance. Zdieľať

Napriek tomu sa v Nitre žiaden protikotlebovský politický front nerysuje. Na rozdiel od Banskej Bystrice, kde sa traja kandidáti verejne zaviazali, že odstúpia v prospech toho, komu budú dávať prieskumy najväčšie šance.

„Protikotlebovský front tu nemá zmysel. Kotleba bol pojem. Uhrík nie je taká výrazná persóna. Navyše tu nie je známy, pôsobí v Banskobystrickej župe. Nevidím v ňom reálnu hrozbu, ak tu budú normálni kandidáti,“ hovorí Balko.

Prvovoliči a mladí voliči sa podľa neho skôr dokážu mobilizovať vo veľkých voľbách a župné hlasovanie pre nich nebude až také zaujímavé.

To, že Uhríkova kandidatúra sa nepovažuje za vážnu hrozbu, potvrdzuje aj novinárka z denníka Új Szó Marie Vrabcová, s ktorou tému župných volieb preberáme v malej kaviarni neďaleko divadla. „Nie je to typ lídra ako Kotleba. Prevažuje názor, že síce môže získať nejaké hlasy v Nitre či v Topoľčanoch, ale nemá na to, aby sa stal županom. Ale keby aj vyhral, Nitra by z toho nebola nejako zhrozená,“ myslí si novinárka.

Zdá sa teda, že župné voľby v Nitre budú po dlhom čase bez veľkých aliancií proti niekomu.

Nevznikne tu široká koalícia ani proti Maďarom, ani proti extrémistom. Vďaka zmene volebného systému na jedno kolo, početnej maďarskej menšine a možnej nízkej účasti to až do konca bude otvorená partia, ktorej výsledok sa dnes len ťažko odhaduje.

S ohľadom na to, čo sa pred štyrmi rokmi stalo v Banskej Bystrici, by však určite nebolo múdre odpisovať ani zdanlivých outsiderov.

Odporúčame