Zostane Asad vládnuť Sýrii? Demografia už predbieha politiku

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zostane Asad vládnuť Sýrii?  Demografia už predbieha politiku

December 2016. Sýrčania evakuovaní z Aleppa prichádzajú do utečeneckého tábora v provincii Idlib.

V dôsledku sýrskej občianskej vojny dochádza na Blízkom východe k veľkým demografickým zmenám.

Počas niekoľkých rokov občianskej vojny v Sýrii sme si už zvykli, že jej hlavní aktéri formulujú dve protichodné predstavy budúcnosti tejto krajiny. Jedna vychádza z toho, že Asad je legitímnou hlavou Sýrie a bez jeho aktívnej roly nie je možné situáciu stabilizovať, druhá ho prezentuje ako krvavého diktátora, ktorý legitimitu stratil a musí odísť.

Zatiaľ čo v medzinárodných diplomatických salónoch sa o týchto scenároch zúrivo polemizuje, v samotnej Sýrii dochádza k procesom, ktoré tento spor už predbehli.

Vaši za našich

Bývalý spravodajca Českého rozhlasu na Blízkom východe a expert na tento región Břetislav Tureček nedávno upozornil na pomerne masívne a organizované presuny obyvateľstva, ktoré sa v Sýrii dejú na etnickom a náboženskom pôdoryse. Dôležité je tiež to, že k tomu dochádza na základe dohody kľúčových hráčov na bojovom boli.

Napríklad v polovici apríla priviezli stovky autobusov do vládou kontrolovaného Aleppa okolo päťtisíc šíitskych civilistov z mestečiek Kafrajá a Fúa na severe Sýrie, ktoré už tri roky obliehajú sunnitskí rebeli. Paralelne s tým odchádzajú na povstalecké územia sunnitskí civilisti, ale aj bojovníci z miest Zabadáni a Madája západne od Damašku, ktoré sú už dlhý čas obkľúčené vládnymi jednotkami a šíitskym Hizballáhom.

Len táto jedna presídľovacia akcia, ktorá bola dohodnutá za vládny tábor Iránom a za rebelov Katarom, by sa mala dotknúť približne tridsaťtisíc ľudí.

Podľa Turečka sú tieto procesy signálom toho, že tak, ako sa opozícii podporovanej Západom a arabskými režimami nepodarí odstaviť sýrsku vládu, ani Asadov režim s Rusmi a Iránom za chrbtom už nikdy nebude mať nad krajinou takú kontrolu, ako mal pred arabskou jarou.

Demografické zmeny spôsobené spontánnou migráciou v dôsledku vojnového násilia alebo organizovanými presunmi obyvateľov sú potvrdením toho, že realita vývoja v Sýrii smeruje k rozkladu. Ani Asad, ani jeho opozícia už ničomu takému, ako bola Sýria v jej predvojnovej podobe, s veľkou pravdepodobnosťou vládnuť nebudú.

Náboženské rozloženie v Sýrii.

Asad, ktorý patrí k šíitskej náboženskej skupine Alavitov si udrží vládu nad pásom stredomorského pobrežia s veľkými mestami, v ktorom sa bude snažiť ešte viac posilniť šíitsky vplyv. Sýrsky prezident napríklad aktívne prispel k presídleniu pol milióna irackých šíitov do ním kontrolovaných oblastí v Sýrii.

Vnútorné púštne oblasti zostanú aj po páde Islamského štátu pod kontrolou sunnitov a severovýchodu krajiny budú vládnuť Kurdi. Tí už nakoniec tento priestor nielen vojensky kontrolujú, ale vytvorili tu aj samosprávnu formu spravovania tohto územia a de facto tu už funguje autonómny kurdský štát.

Vplyv na susedov

Sýrsky konflikt však nemení len demografické a politické pomery v tejto krajine, ale výrazne ich ovplyvňuje aj v susedných štátoch. Najmä v Iraku, Libanone a Jordánsku. Tieto zmeny a ich možný dosah už dávnejšie opísal napríklad aj historik a komentátor Daniel Pippes v texte pre The Washington Times.

Demografická situácia sa vážne nezmenila iba v Iraku, kde v bojových operáciách IS došlo k exodu šíitov, jezídov a kresťanov, ale aj v krajinách, kde sa priamo nebojuje.

Sýrsky konflikt však nemení len demografické a politické pomery v tejto krajine, ale výrazne ich ovplyvňuje aj v susedných štátoch. Najmä v Iraku, Libanone a Jordánsku. Zdieľať

Približne milión nových sunnitských utečencov zo Sýrie významne mení politickú realitu v Libanone. Sunniti sa tam stali silnejší, ich komunita sa zdvojnásobila, čo výrazne eliminuje iránsky vplyv na libanonskú politiku. Deje sa tak nielen v dôsledku migrácie, ale aj preto, že vplyvný politický hráč na libanonskej scéne, šíitsky Hizballáh, je v dôsledku angažmán v sýrskej občianskej vojne značne oslabený.

Takmer jeden a pol milióna sýrskych a milión irackých utečencov zamiešali aj demografickými pomermi v Jordánsku. Pippes tvrdí, že Asadov režim zámerne redukoval kontrolu nad oblasťou v blízkosti hraníc s Jordánskom, aby podnietil sunnitov k úteku zo Sýrie. V každom prípade, v dôsledku vojnou spôsobenej migrácie prestali tvoriť Palestínčania väčšinu populácie Jordánska, čo má tak isto vážne politické dôsledky.

Zdá sa teda, že Blízky východ, tak ako ho poznáme z učebníc, sa v dôsledku vojny v Sýrii definitívne stáva minulosťou.

Foto: TASR/AP, www.stratfor.com

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo