Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
14. máj 2017

Zostane Asad vládnuť Sýrii? Demografia už predbieha politiku

V dôsledku sýrskej občianskej vojny dochádza na Blízkom východe k veľkým demografickým zmenám.
Zostane Asad vládnuť Sýrii?  Demografia už predbieha politiku

December 2016. Sýrčania evakuovaní z Aleppa prichádzajú do utečeneckého tábora v provincii Idlib.

Počas niekoľkých rokov občianskej vojny v Sýrii sme si už zvykli, že jej hlavní aktéri formulujú dve protichodné predstavy budúcnosti tejto krajiny. Jedna vychádza z toho, že Asad je legitímnou hlavou Sýrie a bez jeho aktívnej roly nie je možné situáciu stabilizovať, druhá ho prezentuje ako krvavého diktátora, ktorý legitimitu stratil a musí odísť.

Zatiaľ čo v medzinárodných diplomatických salónoch sa o týchto scenároch zúrivo polemizuje, v samotnej Sýrii dochádza k procesom, ktoré tento spor už predbehli.

Vaši za našich

Bývalý spravodajca Českého rozhlasu na Blízkom východe a expert na tento región Břetislav Tureček nedávno upozornil na pomerne masívne a organizované presuny obyvateľstva, ktoré sa v Sýrii dejú na etnickom a náboženskom pôdoryse. Dôležité je tiež to, že k tomu dochádza na základe dohody kľúčových hráčov na bojovom boli.

Napríklad v polovici apríla priviezli stovky autobusov do vládou kontrolovaného Aleppa okolo päťtisíc šíitskych civilistov z mestečiek Kafrajá a Fúa na severe Sýrie, ktoré už tri roky obliehajú sunnitskí rebeli. Paralelne s tým odchádzajú na povstalecké územia sunnitskí civilisti, ale aj bojovníci z miest Zabadáni a Madája západne od Damašku, ktoré sú už dlhý čas obkľúčené vládnymi jednotkami a šíitskym Hizballáhom.

Len táto jedna presídľovacia akcia, ktorá bola dohodnutá za vládny tábor Iránom a za rebelov Katarom, by sa mala dotknúť približne tridsaťtisíc ľudí.

Podľa Turečka sú tieto procesy signálom toho, že tak, ako sa opozícii podporovanej Západom a arabskými režimami nepodarí odstaviť sýrsku vládu, ani Asadov režim s Rusmi a Iránom za chrbtom už nikdy nebude mať nad krajinou takú kontrolu, ako mal pred arabskou jarou.

Demografické zmeny spôsobené spontánnou migráciou v dôsledku vojnového násilia alebo organizovanými presunmi obyvateľov sú potvrdením toho, že realita vývoja v Sýrii smeruje k rozkladu. Ani Asad, ani jeho opozícia už ničomu takému, ako bola Sýria v jej predvojnovej podobe, s veľkou pravdepodobnosťou vládnuť nebudú.

Náboženské rozloženie v Sýrii.

Asad, ktorý patrí k šíitskej náboženskej skupine Alavitov si udrží vládu nad pásom stredomorského pobrežia s veľkými mestami, v ktorom sa bude snažiť ešte viac posilniť šíitsky vplyv. Sýrsky prezident napríklad aktívne prispel k presídleniu pol milióna irackých šíitov do ním kontrolovaných oblastí v Sýrii.

Inzercia

Vnútorné púštne oblasti zostanú aj po páde Islamského štátu pod kontrolou sunnitov a severovýchodu krajiny budú vládnuť Kurdi. Tí už nakoniec tento priestor nielen vojensky kontrolujú, ale vytvorili tu aj samosprávnu formu spravovania tohto územia a de facto tu už funguje autonómny kurdský štát.

Vplyv na susedov

Sýrsky konflikt však nemení len demografické a politické pomery v tejto krajine, ale výrazne ich ovplyvňuje aj v susedných štátoch. Najmä v Iraku, Libanone a Jordánsku. Tieto zmeny a ich možný dosah už dávnejšie opísal napríklad aj historik a komentátor Daniel Pippes v texte pre The Washington Times.

Demografická situácia sa vážne nezmenila iba v Iraku, kde v bojových operáciách IS došlo k exodu šíitov, jezídov a kresťanov, ale aj v krajinách, kde sa priamo nebojuje.

Sýrsky konflikt však nemení len demografické a politické pomery v tejto krajine, ale výrazne ich ovplyvňuje aj v susedných štátoch. Najmä v Iraku, Libanone a Jordánsku. Zdieľať

Približne milión nových sunnitských utečencov zo Sýrie významne mení politickú realitu v Libanone. Sunniti sa tam stali silnejší, ich komunita sa zdvojnásobila, čo výrazne eliminuje iránsky vplyv na libanonskú politiku. Deje sa tak nielen v dôsledku migrácie, ale aj preto, že vplyvný politický hráč na libanonskej scéne, šíitsky Hizballáh, je v dôsledku angažmán v sýrskej občianskej vojne značne oslabený.

Takmer jeden a pol milióna sýrskych a milión irackých utečencov zamiešali aj demografickými pomermi v Jordánsku. Pippes tvrdí, že Asadov režim zámerne redukoval kontrolu nad oblasťou v blízkosti hraníc s Jordánskom, aby podnietil sunnitov k úteku zo Sýrie. V každom prípade, v dôsledku vojnou spôsobenej migrácie prestali tvoriť Palestínčania väčšinu populácie Jordánska, čo má tak isto vážne politické dôsledky.

Zdá sa teda, že Blízky východ, tak ako ho poznáme z učebníc, sa v dôsledku vojny v Sýrii definitívne stáva minulosťou.

Foto: TASR/AP, www.stratfor.com

Inzercia

Inzercia

Odporúčame