OĽaNO nemôže byť čisto konzervatívnou stranou

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
OĽaNO nemôže byť čisto konzervatívnou stranou

Rozhovor s predsedom poslaneckého klubu OĽaNO Richardom Vašečkom o Igorovi Matovičovi aj budúcnosti hnutia.

Igor Matovič oznámil, že nebude chodiť do parlamentu, a informoval o zážitku, keď sa stal terčom vyhrážok zo strany agresívneho občana. Zároveň povedal, že išlo o človeka predsedu parlamentu Andreja Danka alebo za tým mohol byť aj Robert Fico s Bélom Bugárom. Považujete za šťastné, že hovorí takéto obvinenia bez toho, aby predložil dôkazy? 

Je faktom, že Igor Matovič opakovane čelí vyhrážkam. Stretol som sa aj s náznakmi vyhrážok zo strany vládnej koalície.

Je pravda, že nemám také informácie, na základe ktorých by sa dalo tvrdiť, že to pochádza priamo od Danka či Fica s Bugárom. 

Nie sú potom takéto vyhlásenia nezodpovedné? 

Povedal som, že ja takú informáciu nemám. On ju možno má. Aj keď na tej tlačovej konferencii povedal, že to nevie dokázať.

Ešte som sa s Igorom Matovičom o tom priamo nerozprával. Ale ak by to bolo tak, že nemá žiadne indície a išlo by len o jeho pocit, tak by tie jeho slová boli prehnané.

Na druhej strane, tie náznaky snahy o jeho nielen politickú, ale osobnú likvidáciu existujú. 

Stále hovoríte o náznakoch. O čo presne ide? 

Pokiaľ ide o jeho fyzickú likvidáciu, tak to neviem presne konkretizovať. Ale opakujem, Igorovi Matovičovi idú po krku, sám som počul, ako mu ľudia hovoria, nech si dá pozor, lebo to, čo robí, je už na guľku.

Áno, tie vyhlásenia, že niekto konkrétny sa mu usiluje o život, môžu byť prehnané, ale rozumiem tomu, v akej ťažkej situácii a pod akým veľkým tlakom sa Igor nachádza. 

„Akú šancu by sme mali, keby sme teraz založili nejakú rýdzo kresťanskú stranu? Len by sme ukázali, že sme politicky nezrelí.“ Zdieľať

Aj voči iným politikom bol tlak. Čelili strate súkromia, vyhrážkam, ale nereagovali na to tak, že by začali takýmto spôsobom obviňovať svojich politických protivníkov.

Mám skôr pocit, že v minulosti tu vládla taká nepísaná dohoda, že vy nepôjdete sedieť za nás, my nepôjdeme sedieť za vás.

Igor Matovič žiadne takéto dohody nerešpektuje, a preto si myslím, že tu môže existovať snaha o jeho aj keď nie fyzickú likvidáciu, tak ťažkú osobnú diskreditáciu. Takým spôsobom, ktorý je v politickom boji neprípustný. 

Nie je to z jeho strany skôr o marketingu? Nesnaží sa len hrať na emócie? Nedávno sa na tlačovke rozplakal, teraz obvinil svojich oponentov z úkladov o život. Na ľudí to už môže pôsobiť až vykalkulovane. 

Môže to tak pôsobiť. Ale ja Igora Matoviča poznám a viem, že on tieto veci skutočne takto prežíva.

Druhá vec je, že tlačová konferencia je politickou prezentáciou, teda nejaké tie marketingové prvky sú tam prítomné. Ale tie vyhrážky sú skutočné. Marketing nie je v tom, že by klamal, ale napríklad v načasovaní a forme, ako tie veci prezentuje.

Ale to je v politike normálne. Uznávam, že u niektorých ľudí to môže vzbudzovať dojem, že ide iba o marketing. Ale nie je to pravda a Igorovi v tom, čo hovorí, úplne verím. 

V júni by mal parlament hlasovať o tom, či Igor Matovič zostane poslancom parlamentu. Nie je jeho rozhodnutie nechodiť do parlamentu len šikovným ťahom, ktorý vyplýva z toho, že cíti alebo má informácie, že by mohol prísť o mandát? 

Aj mne napadla táto otázka. Ale myslím si, že to tak nie je. Osobne si myslím, že ho z parlamentu nevylúčia, hoci som o tom stále menej presvedčený.

Kým ešte pred časom som bol aj na základe rôznych kuloárnych rozhovorov presvedčený osemdesiat ku dvadsať v prospech toho, že ho nevylúčia, teraz je to možno tak šesťdesiat ku štyridsať.

Stále však verím, že to neurobia, lebo by to bola veľká politická chyba. Navyše, je to nezmyslel, aby človek, ktorý dostal 160-tisíc preferenčných hlasov, prišiel pre formálnu chybu o mandát zastupovať týchto ľudí. Môžu mu dať pokutu, to je osobný trest pre neho.

Môžeme sa sporiť o to, či v skutočnosti naozaj porušil zákon, či ten zákon je dobrý, ale pripraviť ho o mandát, to by bolo potrestanie voličov. Igor Matovič nie je odkázaný na poslanecký mandát a ako vidíme, ani na poslanecký plat. 

Ako to teraz bude vyzerať? Igor Matovič vôbec nebude chodiť do parlamentu? 

Ako tomu ja rozumiem, tak to nebude znamenať, že nebude chodiť do budovy NR SR. Bude sa normálne zúčastňovať na práci poslaneckého klubu.

Je predsedom hnutia a je kľúčové, aby hnutie a klub boli prepojené. Nebude sa automaticky zúčastňovať na schôdzach parlamentu, ale to neznamená, že na ne už nikdy nebude chodiť.

Povedal, že ak pôjde o nejaké kľúčové hlasovanie alebo sa bude prejednávať nejaká zásadná téma, tak príde. Keď to však bude robiť iba takto, tak, samozrejme, poruší pravidlá a príde o plat. 

Nedávno ste ohlásili vznik konzervatívnej platformy v OĽaNO. Jej súčasťou je však väčšina poslaneckého klubu aj samotný Igor Matovič. Načo potom treba platformu?  

Nejde o politický čin, ktorý by v OĽaNO niečo zásadne menil. Chceli sme len zvýrazniť to, že je časť poslaneckého klubu, ktorá pracuje na konzervatívnych témach, ale celý poslanecký klub nie je konzervatívny.

Máme liberálnych voličov aj liberálnych poslancov. Viem, že v našej politike to často bolo tak, že keď vznikla nejaká platforma, bol to signál, že strana sa už rozpadá. Toto nie je ten prípad. 

V kuloároch sa už dlhšie hovorilo o tom, že konzervatívnejší poslanci OĽaNO sa plánujú vyhraniť voči Igorovi Matovičovi a získať autonómnejšie postavenie. 

Pri takýchto špekuláciách je často prianie otcom myšlienky. Naozaj sme chceli dať iba najavo, že tu je pracovná skupina, ktorá sa chce venovať konzervatívnym témam. Bez toho, aby to malo vplyv na jednotu hnutia či klubu. 

„Žiadna konzervatívna strana, na ktorej čele by bol Igor Matovič, by nemala šancu osloviť väčšinu konzervatívnych voličov.“ Zdieľať

Teda necítite ani potrebu sa voči politickému štýlu Igora Matoviča trochu vyhraniť?

Ako inak by som sa mal vyhraniť ako tak, že konám podľa toho, ako to ja cítim. Netajím sa tým, že niekedy by som konal inak ako Igor Matovič, ale ja ani nie som Igor Matovič.

Bol som zvolený na kandidátke OĽaNO, kde nám Igor dal priestor, a išli sme do toho s tým, že sme rôznorodí.

Nevidím dôvod na to, aby som sa teraz hral na rebela. Akú šancu by sme mali, keby sme teraz založili nejakú rýdzo kresťanskú stranu? Koľko hlasov by sme získali? Len by sme ukázali, že sme politicky nezrelí.

My katolíci máme často takú predstavu, že všetko alebo nič. Potom sa to veľakrát končí tak, že nič. A ešte raz opakujem, Igor Matovič nie je žiaden negatívny prvok. Ja mám voči nemu úctu za to, čo robí v politike, aj za to, že dal priestor ľuďom, ktorí by sa inak do politiky nemali šancu dostať.

Igor Matovič začiatkom tohto roku v rozhovore pre Postoj povedal, že OĽaNO sa bude musieť časom rozhodnúť, či zostane protikorupčným hnutím, ktoré budú voliť liberáli aj konzervatívci, alebo sa zmení na sociálno-konzervatívnu stranu. Vznik konzervatívnej platformy v OĽaNO teda nie je signálom tejto zmeny?

Poviem to verejne a natvrdo. Žiadna konzervatívna strana, na ktorej čele by bol Igor Matovič, by nemala šancu osloviť väčšinu konzervatívnych voličov. Preto OĽaNO nemôže byť čisto konzervatívnou stranou. 

Prečo si to myslíte? 

Lebo sa rozprávam s ľuďmi. Konzervatívni voliči i kresťania majú s Igorom Matovičom problém. Síce uznajú, že je čestný, ide do zápasu, ale nevedia zvládnuť to, o čom sme sa rozprávali na začiatku, teda že je veľmi nekonvenčný, veľmi priamy, niekedy aj urážlivý, útočiaci. Nevedia to prehltnúť.

Čiže ak by sme odkázali liberálom, nech idú do SaS alebo Progresívneho Slovenska, a my by sme si nechali len konzervatívnych voličov, tak by to pri všetkej úcte k Igorovi Matovičovi nefungovalo.

On vie získať protestného voliča a takého ho ľudia chcú a budú ho voliť. 

Osudom OĽaNO je zostať navždy protestnou stranou? 

Neviem, či je to osud. Sám som veľmi zvedavý, ako sa to vyvinie. Ale popri protestnom rozmere hnutia sa snažíme budovať aj odbornú oblasť. Teraz sa začína prvá zo série konferencií o využívaní eurofondov, ktorú robí poslankyňa Veronika Remišová s europoslancom Branislavom Škripekom.

Máme pripravený plán, že by sme takéto podujatia robili zhruba každý mesiac. Pozývali by sme na ne odborníkov, pričom my by sme konferenciu len zastrešovali. 

Na túto najbližšiu prisľúbil účasť aj podpredseda vlády Peter Pellegrini. Čo je zaujímavé, že na konferenciu, ktorú zjavne organizuje OĽaNO, príde podpredseda vlády za Smer-SD. Teda týmto smerom chceme určite ísť a k protikorupčnému charakteru chceme pridávať odborné riešenia. 

Vy ste známy aj ako manželský kouč. Dokonca sa zdá, že v kresťanskom prostredí vás aj vnímajú viac ako človeka spojeného s témami rodiny a manželstva než parlamentného politika. Komunikujete týmto spôsobom aj s voličmi? 

Pred vstupom do politiky som koučing nerobil. Začal som s tým až ako poslanec. V roku 2010 som začal písať o manželských a rodinných veciach do kresťanského dvojmesačníka Nahlas.

Napísal som zopár článkov a potom v januári 2014, keď sa blížil Národný týždeň manželstva, mi asistenti povedali, že keďže komunikujem rodinné témy, by som mohol urobiť súhrn spomínaných článkov do nejakej brožúrky. A išlo to na dračku.

Vydali sme spolu 70-tisíc kusov a cez to som sa stal známy, hoci to nebolo plánované. 

Dávam si však pozor, aby tieto aktivity neboli na úkor politiky. Občania ma zvolili, aby som robil politiku, nie manželského kouča. Keď sa to prekrýva, je to fajn. Napríklad mám prednášku, rozprávam o manželstve, výchove, ale vždy potom si ma niekoľko ľudí vezme bokom a debatujeme o politike. Pričom na prednáške je sto ľudí a o politike ich potom debatuje päť. 

Sú to väčšinou vaši voliči? 

Mám istú špecifickú skupinu voličov, pomerne dobre identifikovateľnú. Ide približne o 25-tisíc ľudí, pre ktorých sú témy rodiny a manželstva veľmi dôležité.

Keby som sa chcel s nimi stretnúť len čisto kvôli politike, tak povedia, dobre, my vás volíme, zastupujte nás, ale viac sa nemáme o čom baviť.

Aj som skúšal stretávať sa čisto kvôli politike, ale ako hovorím, na manželské témy prídu ľudia skôr. Áno, sú to prevažne moji voliči a popri prednáškach som schopný s nimi riešiť aj politické témy.  

Čiže pre nich ste najmä manželský kouč a tým, že ste politik, tak vám teda dajú krúžok. Asi priznávate aj tento druh benefitu. 

Áno, hoci opakujem, ja som šiel do politiky, keď som ešte manželský kouč nebol. Nemyslím si, že ma ľudia krúžkujú primárne kvôli tomu. Hoci niekoľko tisíc hlasov to urobí. Možno tak tri-štyritisíc. Ale v roku 2016  som oproti predchádzajúcim voľbám získal o 15-tisíc hlasov viac. Tento nárast bol už výsledkom hlavne mojej politickej činnosti.

Navyše, svoje prednášky nerobím s politickým kalkulom. Trochu pri tom oddychujem. Lebo na politiku myslím síce veľa, ale nie neustále, skôr ju vnímam ako službu a písanie a prednášanie je pre mňa relaxom. 

Foto: Pavol Rábara

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo