Matovič vyfabuloval konšpiráciu a škodí sám sebe

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Matovič vyfabuloval konšpiráciu a škodí sám sebe

Foto: TASR/Michal Svítok

Líder Obyčajných ľudí predviedol ďalšie žmýkanie emócií.

Igor Matovič zvolal včera emotívnu konferenciu, na ktorej svojich politických protivníkov obvinil z ťažkého vyhrážania, priam z úkladov o jeho život.

Tvrdí, že pri venčení psa ho oslovil neznámy človek, ktorý sa mu vyhrážal, že ak neodíde z politiky, „nájde si ho vlak“. Po tomto zážitku si to Igor Matovič nenamieril na políciu, ani nepožiadal o policajnú ochranu, ale zvolal tlačovú konferenciu.

Na nej verejne vyjadril presvedčenie, že išlo o človeka šéfa SNS Andreja Danka. Zároveň však naznačil, že za tým môžu byť aj jeho spojenci Robert Fico a Béla Bugár. Dôkazy šéf Obyčajných ľudí nemá, ale do parlamentu sa už nechystá chodiť.

To, že Matovič o tomto incidente, ak sa naozaj takto stal, informoval verejnosť, je v poriadku. Ale jeho obvinenia politických konkurentov bez dôkazov sú už ďaleko za hranou.

Na základe toho, ako šéf Obyčajných ľudí udalosť popísal, sa dá zatiaľ s istotou tvrdiť len to, že sa stretol s obzvlášť agresívnym človekom, ktorý nie je jeho politickým fanúšikom. Má právo podniknúť všetko pre svoju ochranu a žiadať vyšetrenie. Matovič však urobil ešte jeden nezodpovedný krok navyše. Šmahom ruky a bez akýchkoľvek faktov z celej udalosti vyfabuloval sprisahanie najvyšších predstaviteľov štátu, ktorí sa snažia brutálne zastrašiť, dokonca zlikvidovať opozičného politika.

Politika je tvrdý džob, ktorý so sebou nesie nielen potlesk, ale aj kritiku a útoky. Igor Matovič ich zažil naozaj dosť, aj podpásových. Na druhej strane, niekoľko ich aj sám rozdal. Stačí si spomenúť na nahrávku Radoslava Procházku, Ficov účet na Belize so stovkami miliónov dolárov, či obvinenia otca Miroslava Beblavého z mečiarovskej privatizácie.

Každý politik, ktorý je v tvrdom konflikte s vládou, sa občas len ťažko bráni pocitu, že po ňom idú. Ak to však nedokáže mať pod kontrolou a strieľa nepodložené obvinenia ťažkého kalibru, púšťa sa do nebezpečných vôd. Oberá politiku o jej racionálnu dimenziu a redukuje ju na veľké emocionálne predstavenie.

Igor Matovič predviedol takéto žmýkanie emócií v priamom prenose už druhýkrát v krátkom čase. Len pred niekoľkými dňami sa rozplakal priamo na tlačovej konferencii, teraz bez dôkazov vyrukoval s naozaj drsnými obvineniami na adresu troch najvyšších vládnych politikov.

Buď sa vo svojom politickom ťažení proti Dankovi, Ficovi a Bugárovi dostal do takého varu, že sa už naozaj nedokáže ovládať, alebo je to z jeho strany len cynická marketingová hra, tentoraz vychádzajúca z kalkulu, že ak konšpiračné teórie dobre slúžia extrémistom, môžu raz za čas aj jemu.

Ako politika ho diskvalifikuje jedno aj druhé.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo