Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. máj 2017

Ministerstvo pripravuje zmeny v pracovnej zdravotnej službe

Zjednodušenie povinností pre zamestnávateľov, a tak zníženie ich finančného a administratívneho zaťaženia očakáva ministerstvo zdravotníctva od pripravovaných zmien pri zabezpečovaní pracovnej zdravotnej služby.

Ide o jedno z 34 opatrení, ktoré majú na Slovensku zjednodušiť podnikanie. Celý balík minulý týždeň predstavilo ministerstvo hospodárstva.

"Zamestnávatelia po novom už nebudú musieť zabezpečiť pre svojich zamestnancov zaradených do prvej a druhej kategórie pracovnú zdravotnú službu trvalým zmluvným vzťahom tak, ako to bolo doteraz. Zdravotné riziko sa v tomto prípade bude na pracovisku posudzovať jednorazovo a pri zmenách v pracovných rizikách," priblížila hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Hlavnou zmenou v povinnostiach zamestnávateľov pri ochrane zdravia zamestnancov pri práci je, že zamestnávatelia nebudú musieť zabezpečiť pre svojich zamestnancov zaradených do prvej a druhej kategórie pracovnú zdravotnú službu trvalým zmluvným vzťahom tak, ako to bolo doteraz, vysvetlila Eliášová. "Touto zmenou sa zníži finančné zaťaženie zamestnávateľov v súvislosti so zdravotným dohľadom nad pracovnými podmienkami zamestnancov vykonávajúcich práce zaradené do prvej a druhej kategórie," doplnila.

Povinnosť zabezpečiť zdravotnú pracovnú službu majú v súčasnosti zamestnávatelia bez ohľadu na kategóriu rizikovosti práce ich pracovníkov. Tie sú štyri. Zmeny žiadali zamestnávatelia a podnikatelia. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smer-SD) ešte vlani preto avizoval, že riešenie sa bude hľadať aj za účasti ich zástupcov.

Inzercia

Odporúčame