Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. máj 2017

Fico: Štefánik poskytuje obrovské množstvo inšpirácie

Premiér to povedal na včerajšej pietnej spomienke pri príležitosti výročia Štefánikovho úmrtia.

Najlepším spôsobom spoznávania našich velikánov je prísť na pietne miesto, akým je aj Mohyla tragédie, miesto skonu generála Milana Rastislava Štefánika v Ivanke pri Dunaji. Platí to najmä pre mladých ľudí, ktorí nie sú z dôvodu obrovského pretlaku informácií dostatočne oboznámení o našej histórii. Na včerajšej pietnej spomienke pri príležitosti výročia Štefánikovho úmrtia to povedal predseda vlády Robert Fico. 

„V máji 2019 uplynie sto rokov odvtedy, čo tu zahynul jeden z najväčších Slovákov. Nechcem robiť rebríček, kto bol prvý, druhý a tretí, či Štúr, Štefánik, alebo Dubček. Štefánik je pre mňa človek, ktorý dáva obrovské množstvo inšpirácie,“ vyhlásil premiér. Dodal, že ho vždy motivovalo Štefánikove heslo 'Ja sa prebijem, lebo sa prebiť chcem'. „Je to niečo, čo by nás mohlo motivovať aj v dnešných dňoch na Slovensku,“ povedal Fico.

Vyzdvihol Štefánikove aktivity ako vojaka, vedca, diplomata a človeka, ktorý sa zaujímal o celý svet. “Počet jeho aktivít a skutkov bohato prevyšuje počet rokov, ktorých sa dožil,“ uviedol predseda vlády. Na záver vyjadril presvedčenie, že mohyla v Ivanke bude lákať stále viac najmä mladých ľudí.

Milan Rastislav Štefánik bol slovenský politik, diplomat, vojak, vedec. Zohral kľúčovú úlohu pri formovaní česko-slovenského zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny a založení prvej Československej republiky. Zomrel pri návrate do vlasti 4. mája 1919, keď sa jeho lietadlo náhle zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji. V roku 1923 bola na tomto mieste postavená mohyla v tvare pyramídy podľa projektu architekta Dušana Jurkoviča.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.