Moje dva roky v Postoji

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Moje dva roky v Postoji

Kolegovia sú stále predo mnou. Viac v texte. (Foto: Pixabey.com)

Tri splnené sny a jedno zlyhanie – aj o tom sú moje dva roky full time práce na Postoji.

Kopať do kresťanov sa stalo sexi. Pamätáte si? Takýto titulok sme dali rozhovoru s Radovanom Bránikom, interview vyšlo presne pred dvomi rokmi, 5. mája 2015, ešte na stránke Postoy.sk. 

Pre mňa aj pre Postoy to bol v čomsi historický deň. Jednak webová stránka v ten deň zmenila dizajn, čo znamenalo akýsi medzistupeň k pripravovanému konzervatívnemu denníku, ktorý sme spustili v septembri 2015 pod menom Postoj.sk. 

Ale hlavne, Postoy dostal konečne full time ľudí. Okrem mňa vtedy začínal v redakcii na plný úväzok aj novinár Peter Kremský, pričom rodiace sa vydavateľstvo mal na starosti Lukáš Melicher (externe spolupracovali naďalej Lukáš Obšitník a Imro Gazda). 

V tom osudnom máji sa začínali plniť sny, bola to jar sľubnej predzvesti. Výnimočný čas, aký sa nezvykne opakovať. Začiatky veľkej veci so všetkým, čo k tomu patrí. Veľa práce, nápadov, plánov. Víkendy bez voľna, neskoré odchody z kancelárie. 

Veci však nabrali spád. V lete dorazila zostava známa ako MHD (Majchrák, Hanus, Daniška), v septembri prišiel František (zatiaľ nie pápež). Na svete bol názov nového konzervatívneho média a jeho pekná webová stránka. 

Vy, čo ste s nami od začiatku, ten príbeh poznáte najmä cez články, autorov a tiež fundraisingové posolstvá šéfredaktora. Dovoľte dnes jedno osobnejšie vyznanie.

Tri splnené sny a jedno zlyhanie 

Áno, tie dva roky sú tiež pre mňa časom splnených snov. Minimálne troch: 

Robím full time pre Postoj

Musím priznať, že robiť v médiu, ako je Postoj, som chcel ešte v časoch, keď som nemal v rukách maturitné vysvedčenie. So spolužiakmi sme na gymnáziu čítali Trend, .týždeň a z povinnosti Katolícke noviny – a zároveň dúfali, že raz príde na trh niečo medzi tým. 

Zdalo sa, že by to mohol byť Postoy, ale ten mal značné limity a dlho fungoval skôr ako študentský projekt. Na vysokej škole bol „starý“ Postoy pre mňa mimo rodiny takmer všetkým. A hoci si redakčná zostava z tých čias našla po škole vlastné pracovné zaradenie, nádej na silné konzervatívne médium tam stále niekde driemala. V tom máji pred dvomi rokmi však vstala a definitívne sa prihlásila o slovo. 

Píšem o tom, k čomu mám vzťah

Pred Postojom som nemal zlú prácu. Ako agentúrny novinár som pokrýval témy rezortu vnútra, prokuratúry a chodil na súdy. Dačo som pocestoval vládnymi lietadlami, bol pri dianí v parlamente, na vláde. Ale nič z toho sa nevyrovná pocitu, keď si dnes v Postoji tému pred poradou môžem hľadať podľa najhlbšieho cítenia a vnímania sveta. A potom z toho vznikne napríklad reportáž z benediktínskeho kláštora alebo textík o pivnom pôste. 

Čítam knihy do práce 

Už dlhšie odbobie som mal výčitky, že málo čítam. Ale to nie je problém, ak robíte pre firmu ako Postoj, kde knihy treba k práci. A s filmami je to podobne. K dokonalosti chýba len testovanie nových áut, ale motoristickú rubriku zatiaľ nemáme. Zatiaľ.

Kávu nedávam

Moji starší a v mnohých veciach skúsenejší kolegovia ma za tie dva roky naučili veľa vecí, čo sa týka novinárčiny i uvažovania. Vnímam, že pri nich rastiem, a teším sa z každého textu písaného v spolupráci s nimi. 

Musím ale uznať, že minimálne v jednej veci som zlyhal na celej čiare. 

Ani taká silná koncentrácia labužníkov kávy ma nedokázala naučiť piť v redakcii kávu – a to máme dobrú kávu, ktorú si chvália hostia a návštevy. 

Zostáva mi len veriť rečiam o tom, že kávu začnem piť seriózne, až keď sa pripodobním kolegom aj v ďalšej veci – rodinou s malými deťmi. 

Vďaka, Postoj, za splnené sny a sorry za ten fail s kávou.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo