Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
03. máj 2017

OĽaNO má konzervatívnu platformu, ale vzbura proti Matovičovi sa nekoná. Naopak

Šéf OĽaNO chce stranu ešte viac nasmerovať do konzervatívnych vôd.
OĽaNO má konzervatívnu platformu, ale vzbura proti Matovičovi sa nekoná. Naopak

Pred dvoma dňami ohlásila vznik konzervatívna platforma v OĽaNO. Šéf poslaneckého klubu Matovičovej strany Richard Vašečka ju prezentoval ako iniciatívu skupiny konzervatívnych poslancov v rámci klubu OĽaNO, ktorí sa hlásia ku konzervatívnym hodnotám a pracujú na konzervatívnych témach.

„Protikorupčný boj a snaha o efektívny štát spája všetkých členov v klube. Pre mnohých sú však dôležité aj konzervatívne témy, preto sa k nim hlásime,“ povedal Vašečka.

O tom, že konzervatívni poslanci v OĽaNO uvažujú o vytvorení vlastnej platformy, sa hovorilo už dlhšie. Mnohí tieto úvahy čítali najmä ako snahu skupiny okolo Richarda Vašečku vymedziť sa voči politickému štýlu Igora Matoviča, prípadne sústrediť okolo seba aj konzervatívnych poslancov z iných strán a pokúsiť sa na politickej scéne o vlastnú hru, ktorá bude nezávislejšia.

Nič také sa však nekoná. Ako informoval Vašečka, súčasťou konzervatívnej platformy bude dvanásť zo sedemnástich poslancov OĽaNO vrátane Igora Matoviča. Skôr sa teda zdá, že vznik platformy je signálom niečoho iného než ambície konzervatívcov v OĽaNO robiť autonómnu politiku.

Začiatkom tohto roku Igor Matovič v rozhovore pre Postoj na otázku o obudúcnosti OĽaNO odpovedal, že sa blíži čas, keď sa jeho strana bude musieť rozhodnúť. Medzi tým, či ostane protikorupčným hnutím, ktoré bude ponukou pre umiernených konzervatívcov aj liberálov, ktorí ideologické otázky až tak neriešia, alebo sa jasne vyprofiluje ako sociálno-konzervatívna strana.

Vznik konzervatívnej platformy, a to v Matovičovej réžii, jasne naznačuje, ku ktorému variantu sa šéf OĽaNO kloní. A treba povedať, že pri tom aj trochu riskuje. Nedávny výskum agentúry Focus, ktorý skúmal aj väzbu medzi volebnými preferenciami a religiozitou, ukázal, že OĽaNO volí veľa ľudí (viac ako 30 percent), ktorí sú ateisti alebo nie sú nábožensky založení.

Inzercia

Medzi voličmi je tiež v porovnaní s KDH, ale aj so Smerom a SNS, pomerne málo ľudí (8 percent), ktorí sa deklarujú ako hlboko veriaci.

Otázkou je, či je tento posun OĽaNO pre slovenských konzervatívcov dobrou správou. Pre tých, ktorým sa páči Matovičov divadelný štýl, potrebujú stokrát počuť, akým zlom je Kaliňák, a veria, že po páde Ficovej vlády tu automaticky nastane raj na zemi, to dobrá správa je.

Lenže pre tých konzervatívcov, ktorí vyššiu pridanú hodnotu vidia v pokojnejšej, konštruktívnej konzervatívnej politike, založenej na nejakom dlhodobejšom pláne, je to správa v zásade irelevantná.

Foto: TASR/ Martin Baumann

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.