Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. máj 2017

Mayová sľúbila občanom výhodnú dohodu o brexite

Výhodnú dohodu o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ dnes občanom sľúbila britská premiérka Theresa Mayová.

Po kritike, že podceňuje zložitosť rokovaní o brexite, vyhlásila, že na vyjednanie dobrej dohody potrebuje získať v júnových predčasných voľbách dostatočnú podporu.

"Potrebujeme silné a stabilné vedenie viac, ako kedykoľvek predtým," citovala v súvislosti s predčasnými voľbami Mayovú britská tlač. Vládna Konzervatívna strana je favoritom na víťazstvo vo voľbách a posilnenie svojej pozície v parlamente. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Rokovania budú ťažké. Oproti nám bude za stolom sedieť 27 členských štátov EÚ, ktoré sú jednotné v snahe dosiahnuť pre nich výhodnú dohodu. Potrebujeme rovnakú jednotu u nás doma, aby sme dosiahli dohodu v súlade s britským národným záujmom," skonštatovala britská premiérka.

Dodala, že každý hlas získaný vo voľbách bude demonštráciou jednoty a posilní jej mandát na rokovania a s ním aj šancu na vyjednanie výhodnej dohody o odchode z EÚ.

Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) v nedeľu informoval, že predseda EK počas minulotýžňového stretnutia s Mayovou v Londýne povedal: "Downing Street 10 opúšťam desaťkrát skeptickejší, ako som bol predtým."

Podľa denníka mal Juncker vyhlásiť, že rokovania o brexite skôr zlyhajú, ako uspejú. Mayovej údajne povedal, že "brexit nemôže byť úspechom". Predseda EK pohrozil Londýnu ukončením rokovaní, ak Spojené kráľovstvo odmietne splatiť svoje finančné záväzky, informoval FAZ.

Londýn odmietol tvrdenia nemeckého denníka a označil ich za "bruselské klebety".

Rokovania medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom o brexite sa začnú až po britských predčasných voľbách, ktoré sa budú konať 8. júna.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.