Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
30. apríl 2017

Kličko už nie je boxerským kráľom, Joshua mu uštedril potupnú prehru

Deväťdesiattisíc divákov v londýnskom Wembley a ďalšie milióny pri televíznych obrazovkách videli v sobotu v noci fantastický boxerský súboj.
Kličko už nie je boxerským kráľom, Joshua mu uštedril potupnú prehru

Keď sa už zdalo, že 41-ročný ukrajinský veterán Vladimir Kličko a 27-ročný britský „zabijak“ Anthony Joshua ustoja náročný zápas a o víťazovi rozhodnú rozhodcovské body, došlo v predposlednom 11. kole k nečakanému rozuzleniu.

Joshua poslal tvrdým spodným hákom Klička druhýkrát v zápase k zemi a vzápätí ho zasypal spŕškou tvrdých úderov, ktorým sa nedokázal brániť. S krvácajúcou tvárou padol k zemi po tretíkrát, no napriek tomu to nechcel vzdať. Nečudo. Tento zápas rozhodoval o jeho boxerskom bytí či nebytí.

Len čo sa však Ukrajinec pozviechal na nohy, nabudený Joshua sa doňho opäť pustil s takou razanciou, že rozhodca rozhodol o ukončení zápasu. O víťazovi bolo rozhodnuté.

Nový majster sveta v ťažkej váhe organizácií WBA, IBF a IBO triumfoval vo všetkých doterajších 19 zápasoch. Túto bilanciu umocňuje fakt, že v každom z nich zvíťazil technickým knokautom. „Nie som perfektný, ale snažím sa o to. Chcem sa poďakovať trénerovi i fanúšikom, veľmi mi pomohli. Veľký rešpekt aj Vladimirovi Kličkovi, je to veľký šampión,“ vyhlásil Joshua bezprostredne po zápase.

Jeho slová zneli úprimne. Napokon, sú absolútne pravdivé. Kličko, ktorý sa stal majstrom sveta prvýkrát ešte v roku 2000, bol preňho doteraz najťažším súperom. V predchádzajúcich osemnástich súbojoch potreboval na víťazstvo maximálne sedem kôl.

Všetko pritom mohlo byť úplne ináč. V polovici dlho očakávaného zápasu sa zdalo, že je len otázkou času, kedy fenomenálny ukrajinský pästiar pošle dovtedy suverénneho, 113 kilogramov vážiaceho Joshuu k zemi. Prvým odpočítavaným bol v 5. kole síce o štyri kilogramy ľahší Kličko, ale vzápätí sa dostal späť do zápasu a v nasledujúcom kole bol prvýkrát v kariére odpočítavaný aj jeho súper. Joshua bol natoľko otrasený, že na chvíľu nevládal koordinovať svoje pohyby, ruky mal opadnuté pri tele a zapieral sa o ringové laná.

Inzercia

Namiesto toho, aby sa ho Kličko pokúsil doraziť, začal taktizovať, v ďalších kolách znížil tempo a súperovi dal príležitosť nielen sa pozviechať, ale opätovne prebrať opraty zápasu a zvíťaziť.

Pre Klička je to síce len piata porážka v kariére (naproti tomu 64-krát zvíťazil), ale po predchádzajúcej prehre s Tysonom Furym v novembri 2015 je už druhá v poradí. Navyše kým s extravagantným Furym prehral na body, Joshua mu uštedril K.O.

Kým ukrajinský matador po zápase nedokázal odpovedať na otázku, či sa pokúsi o odvetu, Joshua má v budúcnosti jasno. „Tyson Fury, kde si? Toto si chcel vidieť? Viem, že sa chceš vrátiť, tak do toho,“ vyzval očakávaného súpera nový majster sveta.   

Foto – TASR/AP

Odporúčame