Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. november 2011

AKTUÁLNE: S odlukou cirkvi nepohol ani minister za liberálnu SaS

krajcer12.jpg Vláda začala s cirkvami diskusiu o ich financovaní ešte vo februári. Expertná skupina, ktorá má nájsť riešenie, zatiaľ nič konkrétne nepriniesla. Minister kultúry chce v diskusii pokračovať aj napriek predčasným voľbám, KBS zas rokovať o tejto téme s novo...

Vláda začala s cirkvami diskusiu o ich financovaní ešte vo februári. Expertná skupina, ktorá má nájsť riešenie, zatiaľ nič konkrétne nepriniesla. Minister kultúry chce v diskusii pokračovať aj napriek predčasným voľbám, KBS zas rokovať o tejto téme s novou vládou.

Štát ani cirkev sa pri diskusii o financovaní cirkví a náboženských spoločností neponáhľajú. Hoci začiatok diskusie minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) oznámil ešte 24. februára, expertná skupina, ktorá vznikla zo zástupcov rezortu kultúry, Konferencie biskupov Slovenska (KBS), Ekumenickej rady cirkví a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí sa za deväť mesiacov stretla iba raz. Išlo pritom len o ustanovujúce zasadnutie.

Krajcer napriek tomu debatu o odluke považuje stále za živú tému. „Posun je minimálne v tom, že je zriadená platforma na to, aby sa korektne komunikovalo. Pre mňa je to stále veľmi aktuálna téma. Myslím si, že by Slovensko časom malo pristúpiť k istej forme odluky, avšak po dohode a komunikácií so samotnými cirkvami,“ uviedol pre Postoy.sk. Dodal, že expertná skupina v rokovaniach pokračuje aj v súčasnej politickej situácii, keď má vláda len obmedzené kompetencie a experti by sa mali stretnúť do konca roka.

Hovorca KBS Jozef Kováčik však o plánovanom stretnutí nevedel, KBS chce o odluke diskutovať s novou vládou. „Súčasná politická situácia ma prirodzene vplyv aj na ďalší postup pri rokovaniach medzi štátom a cirkvami. Predpokladom je, že rokovania budú pokračovať po konštituovaní novej vlády,“ uviedol pre náš portál Kováčik.

Na otázku, aký model by bol pre KBS najprijateľnejší, hovorca biskupov neodpovedal. Na stretnutí s Krajcerom ešte začiatkom roka však predseda KBS arcibiskup Stanislav Zvolenský, ktorý pri rokovaniach zastupuje Katolícku cirkev, odmietol model tzv. povinnej cirkevnej dane, kedy by člen cirkvi, ktorý sa k nej prihlási, musel cirkevnú daň platiť povinne. Katolícka cirkev sa tým chce podľa neho vyhnúť odchodom z jej radov, ako sa to stalo napríklad v Nemecku či Rakúsku. KBS rovnako nepodporí žiadny návrh, ktorý by mohol poškodiť inej cirkvi a slovenský model financovania musí podľa Zvolenského súvisieť „aj s posúdením otázky zmiernenia krívd, ktoré sa cirkvám v minulosti udiali“.

Podľa aktuálnych údajov, ktoré má rezort kultúry zverejnené na svojej webstránke, dnešný model financovania pre štát minulý rok znamenal finančnú záťaž približne 37,5 miliónov eur. Najväčší balík peňazí bol určený pre Rímskokatolícku cirkev, ktorá z rozpočtu dostala takmer 21,5 milióna eur. Naopak najmenej, 18 800 eur, získala Konferencia vyšších rehoľných predstavených na Slovensku. Peniaze z rezortu kultúry sú presne účelovo viazané, idú na platy duchovných a z časti aj prevádzku ústredí.

Lukáš Melicher
Foto: Flickr.com

Inzercia

Odporúčame

KOMENTÁR: Rádio Lumen o byte a obete

KOMENTÁR: Rádio Lumen o byte a obete

figel_lumen1_mala.jpg Šéf kresťanských demokratov Ján Figeľ vo štvrtok daroval svoj byt v bratislavskom Starom Meste dobročinnej organizácií Bol raz jeden človek a dokázal tak, že je hrdina a zaslúži si obdiv ľudí. Takýto odkaz vyslalo v piatok podvečer svojim posluchá...

AKTUÁLNE: Matovič prichýli KDS aj OKS

AKTUÁLNE: Matovič prichýli KDS aj OKS

matovic-kds-oks.jpg Konzervatívni demokrati Slovenska (KDS) plánujú návrat do parlamentu na kandidátke strany Igora Matoviča. Líder hnutia Obyčajní ľudia o tom informoval dnes spolu s predsedom KDS Vladimírom Palkom a predsedom Občianskej konzervatívnej strany (OKS) Pe...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.