Kresťania na výboroch: Nebáť sa, ale ani nepanikáriť

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kresťania na výboroch: Nebáť sa, ale ani nepanikáriť

Výbor pre deti a mládež (Foto: TASR/Michal Svítok)

Aké ponaučenie plynie z kauzičky okolo novej zostavy na Výbore pre deti a mládež?

Najprv si to takmer nikto nevšimol. Ministerstvo práce vybralo spomedzi mimovládok nových členov do Výboru pre deti a mládež. Hoci sa počet členov v časti výboru za tretí sektor zvýšil z ôsmich na dvanásť, v novom obsadení nefiguruje žiadna vyslovene kresťanská či konzervatívna organizácia, pritom sa ich tam hlásilo viacero. 

V pôvodnom výbore sedeli zástupcovia eRka a Klubu mnohodetných rodín. Opätovná kandidatúra im síce nevyšla, ale veľké haló z toho nerobili. 

Celá vec vyvolala pozornosť, až keď si nový zoznam členov všimli niektorí aktivisti a politici. Potom, akoby v druhej vlne, sa spomenuté neziskovky k novému zloženiu výboru vyjadrili opäť. No z oboch reakcií (TU a TU) cítiť, že ich to až tak veľmi netrápi. 

Treba ich za to pokarhať? 

V prvom rade musíme vnímať reálnu pozíciu týchto gestorských orgánov. Výbor pre deti a mládež je jeden zo siedmich poradných orgánov iného poradného orgánu – rady vlády pre ľudské práva. Pritom mimovládne organizácie tvoria len časť zloženia výborov, väčšina sú ľudia z ministerstiev a štátnych orgánov. 

Je tu teda mierne riziko, že sa reálny vplyv týchto deklaratívnych výborov precení. 

Na druhej strane ich ale nemožno ani podceniť. 

Samotný výbor pre deti doteraz nebol mediálne zaujímavý z ideologického hľadiska, to skôr výbor pre rodovú rovnosť. Detský výbor však riešil dôležité témy, ako podmienky v polepšovniach, odoberanie detí v zahraničí či kreáciu detského ombudsmana. 

Vzdať sa ašpirácie byť pri témach ochrany detí by nesvedčilo konzervatívnemu prostrediu. V tomto štáte totiž niet veľa možností, kde sa kresťansko-konzervatívne neziskovky môžu priamo zúčastňovať na hlasovaní o stanoviskách k rôznym materiálom a dohovorom. 

A hoci ide skôr o deklaratívne postoje, neumeňšuje to váhu a dôležitosť tohto hlasu v spoločnosti. Nikto nevie zaručiť, že sa na výbor nedostane o pár rokov kontroverzná koncepcia sexuálnej výchovy alebo iný materiál, ktorý bude treba pripomienkovať aj priamo na takomto fóre. 

K téme: 
Prekvapilo ma, že nevzali aj lepších ako eRko Zdieľať

Iste, o politickej priechodnosti ideologických stratégií a materiálov sa rozhoduje na vyššom leveli. Ale tiež v dobrom zmysle. Vidno to na prípade Istanbulského dohovoru, ktorý aj pre odpor konzervatívcov na rôznych úrovniach je doteraz v zásuvke na ministerstve spravodlivosti. A pritom mal byť podľa pôvodného plánu už dávno schválený. 

Z celej kauzičky okolo detského výboru preto zatiaľ plynie pre konzervatívne prostredie jednoduché ponaučenie – nepanikáriť pre jedno výborové konanie, ale ani nezostať spokojní s tým, ak nás tam nechcú. 

V piatok je uzávierka prihlášok do Výboru pre rodovú rovnosť, ktorý je ideologicky oveľa výbušnejší. Teraz v ňom pôsobí zopár zástupcov kresťanských neziskoviek, no ako to bude po novom, ťažko povedať. 

Isté je len to, že ak bude konzervatívcom všetko jedno, tak štát nebude mať dôvod brať ich vážne. Či na výbore, alebo na ulici. 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo