Seriál, ktorý zhodil poľského prezidenta

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Seriál, ktorý zhodil poľského prezidenta

Seriálový predseda Jarek (v podaní Roberta Gorského) a chlpy po mačke na jeho saku.

Poľsko sa zabáva na satire o Jaroslawovi Kaczynskom a politikoch PiSu. Ale reakcia skutočného Kaczynského musela tvorcov prekvapiť.

Predsedovo ucho je poľský politický seriál, satira, ktorá sa odohráva v dvoch miestnostiach: v kabinete pána predsedu a v jeho predsieni. Od januára tohto roku je možné seriál sledovať na YouTube, poľské televízie ho sprvoti vysielať odmietli. Seriál má obrovský úspech a aj politický vplyv. Ale najmä sa dá pri ňom dobre zasmiať, najmä pri starších častiach. Ponáša sa na Áno, pán minister a o politike sa v ňom dozviete viac ako z amerického House of Cards. Minimálne o tej poľskej.

Prvú časť videlo za prvý týždeň vyše štyroch miliónov divákov, dnes má takmer 10 miliónov videní. Seriál si získal obrovskú popularitu. Na YouTube si možno jednotlivé časti pozrieť s anglickými titulkami, aj keď pre pochopenie niektorých vtipov treba poznať poľskú politiku.

Časť druhá, o krízovom manažmente (odkaz na video je nižšie). Predseda sedí vo svojej kancelárii, rozpráva sa so svojím nohsledom Mariuszom. Ten robil predtým pre biskupov, teraz je pri predsedovi. Pred predsedom je Mariusz v predklone, robí všetko, čo mu vidí na očiach. Ale keď vstúpia do predsedovho kabinetu návštevy, Mariusz sa mení, stáva sa z neho predsedov poradca, jeho dôsledná pravá ruka, Mariusz má zrazu sebavedomie aj predsedovu podporu.

Teraz však sedia sami, je začiatok pracovného dňa. Mariusz osladí predsedovi čaj, ale cukru je stále málo, pridá ešte dve lyžičky. Spokojnosť. „Mariusz, čo sa deje v strane?“ pýta sa predseda. Všetci sú spokojní, tešia sa z výsledkov volieb, odpovedá. „To nie je dobre,“ sucho odvrkne predseda. „Nerozumiem, prečo?“ zvýši obočie verný sladič čaju. „Keď je dobre, to znamená, že nie je kríza. A keď nie je kríza, to nie je dobre. Zavolaj mi riaditeľa televízie,“ želá si predseda.

A začne sa malá intriga.

Riaditeľ vie, čo sa patrí, donesie predsedovi dve čerstvé ryby zabalené v novinách. Šéf kontrolného výboru, s ktorým rozohrá predseda svoju malú hru, má termín u predsedu o chvíľu neskôr a donesie mliečko. „Pre kocúra, domáce, nie kupované.“

Predseda sa s obidvomi pohrá, pointriguje, povzbudí rivalov, aby si trochu skočili do vlasov a vzápätí ich umravní („nepáči sa mi váš tón“), aby bolo jasné, kto je tu šéf. A čo je to krízový manažment.

Dá sa povedať, že každý, kto niečo v poľskej politike znamená, si už v seriáli zahral. Minister obrany Antoni Macierewicz, premiérka Beata Szydlo, ministerka školstva Anna Zalewska, šéf televízie Jacek Kurski, šéf predsedovho PR Adam Bielan a pár ďalších, dokonca aj líder opozície.

Jediný, komu sa to neopláca, je prezident Andrzej Duda. Ten sa totiž k predsedovi nie a nie dostať. Sedí pred dverami na stoličke a predseda na neho nemá čas. Sekretárka Basia ho ponižuje už tým, že si mýli jeho krstné meno a volá ho Artur. Prezident nosí suveníry z Tatier (pravý ovčí oscypek), ale nič.

A keď ho raz konečne Mariusz zavolá, potrebuje ho len preto, aby tlmočil počas rozhovoru s kancelárkou Merkelovou. Presnejšie nie on, ale jeho žena, ktorá vie po nemecky. Prezident sa opäť nedostane do kabinetu a svoju rolu už prijme.

Nikoho seriál tak nevysmial ako práve Andrzeja Dudu. Po prekvapivo víťazných prezidentských voľbách bol považovaný za politický talent, politika, ktorý mal mať dostatočne silné mocenské postavenie, aby nebol závislý od predsedu strany, a teda mal predstavovať nádej pre všetkých, ktorí nechcú skákať tak, ako píska „náčelník“ (Kaczynského tak naozaj volajú).

Nestalo sa. Duda nenašiel odvahu na vlastnú politickú líniu, neodvážil sa kritizovať postup Kaczynského strany v konflikte o obsadenie Ústavného súdu, neodvážil sa často ani vystúpiť a upozorniť, že niektoré veci sa nemajú diať. Aj keď si to zjavne myslel.

Napokon skončil ako lojálny straník, čím poškodzuje nielen vlastnú kariéru, ale aj úrad prezidenta.

Podľa niektorých preto už neobháji prezidentský post. A klinec do rakvy mal pridať práve seriál Predsedovo ucho, kde prezident vystupuje v každej časti, ale k predsedovmu uchu sa nedostane.

Takým lokajom nie je ani seriálová premiérka, aj keď tvorcovia Beatu Szydlovú nešetria. Ako sa posťažuje v jednej časti, niekedy pred kabinetom „čaká päť hodín, aby sa tam dostala na tri minúty, inokedy príde na tri minúty a zostane tam päť hodín“.

Preto svojmu mužovi radšej povie, aby išiel domov, nečakal ju a nech „umyje okná“. Seriálový predseda je z pani premiérky smutný, nemá na funkciu. Hoci je to najmä kvôli nemu, snaží sa jej pomôcť.

Otec Tadeusz na návšteve u predsedu.

Seriál sa najviac vysmieva práve z ľudí okolo Kaczynského, ako strácajú sebaúctu a integritu, ako sa kvôli kariére prispôsobujú očakávaniam svojho predsedu. A aký je predseda na svojich ľudí? „Na dobrých dobrý, na zlých zlý,“ odpovedá jeho oddaná sekretárka Basia.

Predseda je chvíľami smiešny, najmä svojou zemitosťou, ale keďže sa správa suverénne, a keďže občas musí radiť niektorým málo schopným straníkom, aby sa vzmužili, takmer ho poľutujete. Napokon, kto má rád mačky, nemôže byť zlý, no nie?

Kaczynski seriál videl a tým, čo na adresu tvorcov povedal, len potvrdil svoju politickú zručnosť. Bolo mu jasné, že ak urobí chybu, urobí mu reklamu a len zvýši jeho vplyv. Takže dve časti si pozrel, zasmial sa a potešil, že ľudia sa bavia tiež, a inak nemal námietky, len upozornil, že jeho mačka nepije mlieko, pretože staršie mačky už nemajú piť mlieko. A ešte dodal, že on má mačky dve – kocúra a mačku.

Seriálový predseda rád spomína, najmä na detstvo s nedozretými jablkami, vie oceniť poctivý domáci koláč, krovky, zostal vôbec bežným človekom. Na glóbuse má len more a jednu krajinu, hádajte ktorú. Ak na niečo dá, je to skúsenosť, jeho alebo jeho okolia. A s tým majú „jeho“ ministri problém. Napríklad keď od ministra hospodárstva žiada, aby otvoril nejakú novú baňu na uhlie.

Rozumie médiám, rád si pospí. Ale sú aj postavy, ktoré vedia, ako na neho. Jednou z nich je minister obrany Antoni (v Poľsku známy radikálnymi pozíciami a vyhláseniami, určený na komunikovanie s tvrdým jadrom voličov), v seriáli úlisný a slizký človek, ktorý si chodí k predsedovi, kedy chce, tyká si s ním, pohladí ho citlivo po ruke a pokojne obháji rodinkárstvo a všetky kauzy s ním spojené.

V seriáli vystupuje postava, ktorá má odkazovať na Bartłomieja Misiewicza, ministrovho šéfa politického kabinetu, hovorcu, poradcu, ktorý zastával viacero lukratívnych postov a ešte – už sme v seráli – „študuje“. A čo? „No predsa právo,“ odpovie sekretárke Basii.

Predsedovi sa nepozdáva, tie kauzy poškodzujú stranu. Ale čo s ním, keď aj on má rád krovky a Antoni na neho nedá dopustiť...

Antoni to na predsedu vie a ten zas nevie, „či je blázon alebo si bláznov robí z nás“. A obáva sa, že je možné jedno aj druhé.

Tým druhým, ktorý vie, ako na predsedu, je otec Tadeusz, ktorý si vie svojím hlbokým hlasom získať priazeň pani sekretárky a svojimi plánmi zase predsedu. Ten zase vie, že „ženám a redemptoristom sa nehovorí nie“.

Reakcia Jaroslawa Kaczynského na serál Predsedove ucho.

Jedna z najlepších častí je postavená na návšteve Angely Merkelovej (pozri druhé video vyššie). „Katastrofa!“ kričí Mariusz, ide Angela a chce s predsedom hovoriť medzi štyrmi očami. Ale to nejde, hovorí predseda, on nevie po nemecky. Ani po anglicky. Vie len „trochu po rusky a latinsky“.

Návšteva prebehne dramaticky, ale skončí sa dobre. „Hände hoch!“ vyzve v jednom momente Mariusz kancelárku, to je jediné, čo vie po nemecky. Chce len niečo upraviť na stole, kde má ruky. Podarilo sa, Berlín a Varšava sa dokázali spolu porozprávať.

Ale keďže dôjde k menšiemu incidentu, sekretárka si vzdychne, že po odchádzajúcich Nemcoch zase ostávajú len ruiny.

A teraz realita. Seriál stále pokračuje, po reakcii Kaczynského reagovali aj ďalší, niektorí sa dožadovali, aby aj oni mohli v seriáli vystupovať, len jeden či dvaja sa sťažovali. Aj poľská verejnoprávna televízia chcela dokonca seriál vysielať. Jeho tvorcovia však už stratili záujem.

Len prezident Duda stále mlčí, seriál vraj nevidel. Tomu asi v Poľsku neverí nikto. Možno čaká, čo sa stane, až ho prijme seriálový predseda.

Foto: screenshot, YouTube

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo