Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. apríl 2017

V Budapešti demonštrovali proti rastu ruského vplyvu

Podľa slov spisovateľa a filozofa Andrása Lányiho maďarská vláda smeruje k diktatúram, v ktorých sa zbavujú protivníkov - zatvárajú ich.

Protestné zhromaždenie proti rastúcemu vplyvu Ruska na Maďarsko zorganizovala včera v Budapešti skupina z Facebooku Zastavme Moskvu. Podľa webovej stránky komerčnej rozhlasovej stanice Klubrádió sa demonštrácie zúčastnilo 1500-2000 ľudí.

Pôvodne sa chceli protestujúci zhromaždiť pred budovou ruského veľvyslanectva, polícia však okolie uzatvorila. Demonštranti sa potom zišli na neďalekej Andrássyho triede, odkiaľ sa vydali k sídlu vládnej strany Fidesz na Lendvayho ulici.

Okolie zabezpečovalo zhruba 500 policajtov so 70 vozidlami.

Rečníci na podujatí označili za znepokojujúce, že v uplynulých rokoch mimoriadne stúpol vplyv Moskvy na Maďarsko. Podľa slov spisovateľa a filozofa Andrása Lányiho maďarská vláda smeruje k diktatúram, v ktorých sa zbavujú protivníkov - zatvárajú ich. "Terajšie storočie sa ukazuje ako nebezpečné obdobie, pretože Východ a Západ sa od seba vzďaľujú," povedal Lányi.

Zhromaždenie sa oficiálne ukončilo spoločným spievaním hymny. Viacerí z davu potom kričali: "Špinavý Fidesz!", "Európa!" či "Slobodná krajina, slobodná univerzita!".

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.