Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. apríl 2017, 13:10

OZ KOVO chystá protest, ide o cudzincov

Odborový zväz (OZ) KOVO organizuje protest proti uvoľňovaniu pravidiel zamestnávania cudzincov na Slovensku. Uskutoční sa tento týždeň v piatok (28.4.) v Bratislave.

Na proteste by sa malo zúčastniť 400 až 500 ľudí. Odborári totiž upozorňujú na to, že stále sa dajú získať zamestnanci na Slovensku a ak už firmy chcú naberať cudzincov, mali by mať v podnikoch rovnaké podmienky ako Slováci. O zmene legislatívy chce OZ KOVO rokovať aj s rezortom práce.
      

Podľa predsedu OZ KOVO Emila Machynu sa zo strany zamestnávateľov stupňuje tlak na uvoľnenie podmienok zamestnávania ľudí z tretích krajín a vykrýval sa tým nedostatok pracovnej sily na trhu práce. "My sme presvedčení, že sú aj iné cesty, ako riešiť túto situáciu, ale nebránime sa tomu, aby v určitých prípadoch a profesiách sme prijali aj ľudí z tretích krajín. Viac nám vadí to, že tie podmienky, ktoré tu tí ľudia majú, nie sú adekvátne podmienkam kmeňových zamestnancov, ktorí vo fabrikách pracujú," povedal Machyna na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.
    

  Upozornil na to, že cudzinci na Slovensku pracujú najmä prostredníctvom pracovných agentúr a nie je možné skontrolovať ich podmienky. "My nemôžeme tlačiť na podmienky v rámci kolektívneho vyjednávania, lebo sú to zamestnanci agentúr. Rádových robotníkov na pásoch alebo v lisovniach pri 8-% nezamestnanosti, rekvalifikácii a dobrých pracovných podmienkach sa dá získať na Slovensku," myslí si Machyna.
      Ak však už firmy potrebujú cudzincov, mali by mať podľa OZ KOVO rovnaké podmienky ako Slováci. "Chceme, aby ľudia, ktorí sem prídu, mali presne rovnaké podmienky ako naši zamestnanci nielen v tarifných mzdách, ale vo všetkých nárokoch vrátane nárokov z kolektívnej zmluvy. Potom v podnikoch vzniká sociálny damping, ktorý ťažko budeme riešiť, lebo nevidíme zmluvy s agentúrami," vysvetlil Machyna. O tejto problematike chce zväz rokovať s rezortom práce aj asociáciou, ktorá združuje pracovné agentúry.
     

 OZ KOVO na podporu domácej zamestnanosti a zrovnoprávnenie pravidiel organizuje protestné zhromaždenie. Pochod odborárov sa uskutoční o 13.30 h na Blumentálskej ulici v Bratislave a bude pokračovať až pred budovu rezortu práce. "Obchoduje sa so sociálnou odkázanosťou ľudí, ktorí sú sem prijímaní. To nebudeme tolerovať. Chceme upozorniť ministra na to, aby sa zmenila legislatíva. Ak to nepomôže, budeme tlak stupňovať. Či už v regiónoch, alebo v daných podnikoch," priblížil Machyna.
      Podpredsedníčka Rady OZ KOVO Monika Benedeková vyčíslila, že zo zahraničia na Slovensko prichádzajú pracovať najmä Srbi. Títo ľudia sú väčšinou zamestnaní na obdobie jedného roka a ide o nízkokvalifikované pozície. "Z hľadiska príslušníkov tretích krajín, ktorým bolo udelené povolenie, dominujú zamestnanci z Ukrajiny. Ide o zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním a dĺžka pracovného pomeru je do dvoch rokov," dodala Benedeková.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 15 minútami

Inflácia v eurozóne je čoraz väčšia a hospodársky rast slabne, keďže blok zápasí s následkami ruskej vojny na Ukrajine. "Vidíme, že v 3. a vo 4. štvrťroku dochádza k výraznému spomaleniu hospodárstva a môžeme sa ocitnúť s rastom blízko nule," vyhlásil viceprezident Európskej centrálnej banky Luis de Guindos. (tasr)

pred 29 minútami

Francúzsko bude "pozorne" sledovať rešpektovanie práva na interrupciu i ďalších ľudských práv v Taliansku po volebnom víťazstve krajne pravicovej vodkyne Giorgie Meloniovej. Uviedla to francúzska premiérka Élisabeth Borneová. Meloniová vyhlásila, že chce "poskytnúť ženám, ktoré si myslia, že potrat je ich jedinou voľbou, právo rozhodnúť sa inak". (tasr)

pred 37 minútami

Slovensko sa stalo majstrom sveta v skladaní šachových skladieb. Celkovo bojovalo o titul 33 krajín, na druhom mieste skončila Ukrajina a na treťom Nemecko. Výsledky v poradí 11. svetovej súťaže zverejnila Svetová organizácia v kompozičnom šachu. (tasr)

pred hodinou

Ruská armáda zaútočila dronmi na vojenský objekt na juhu Ukrajiny, k obetiam na životoch nedošlo​. "V dôsledku rozsiahleho požiaru a výbuchu munície bola zorganizovaná evakuácia civilného obyvateľstva," uviedlo velenie ukrajinských ozbrojených síl vo vyhlásení zverejnenom na platforme Telegram. (tasr)

pred hodinou

Obyvatelia Nového Zélandu si pripomenuli úmrtie kráľovnej Alžbety II. dňom štátneho smútku, minútou ticha a oficiálnou smútočnou bohoslužbou. Nový Zéland patrí medzi 14 nezávislých štátov združených v Spoločenstve národov, ktoré uznávajú za svoju hlavu britského panovníka. (tasr)

pred hodinou

Giorgia Meloniová v príhovore po víťazstve vo voľbách povedala, že chce ako premiérka zjednotiť Taliansko. „Ak sme povolaní vládnuť tejto krajine, budeme to robiť pre každého, budeme to robiť pre všetkých Talianov a budeme to robiť s cieľom zjednotiť ľud," vyhlásila. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.