Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
24. apríl 2017

Kto bude vládnuť Francúzsku? Lepšie karty má liberál Macron

Do druhého kola francúzskych prezidentských volieb postúpili Emmanuel Macron a Marine Le Penová. Prečo má väčšie šance 39-ročný liberál?
Kto bude vládnuť Francúzsku? Lepšie karty má liberál Macron

Foto TASR/AP

Vo včerajšom prvom kole sa napokon nekonalo veľké prekvapenie. Ukázalo sa, že posledné prieskumy verejnej mienky boli pomerne presné, liberál Macron získal takmer 24 percent, nacionalistka Marine Le Penová 21,5 percenta, zhodne takmer 20 percent získali konzervatívec Francois Fillon aj radikálny ľavičiar Jean-Luc Mélenchon.

Le Penová si síce napokon vydýchla, že sa predsa len dostala do druhého kola, celkovo však musí byť výsledok pre ňu sklamaním. Ešte donedávna dúfala, že sa v prvom kole priblíži k 30 percentám, napokon získala len o päť percent viac než jej otec Jean-Marie Le Pen, ktorý v roku 2002 senzačne postúpil do druhého kola, kde ho v pomere 82 ku 18 percent deklasoval Jacques Chirac.

Ak budú prieskumy podobne presné ako dosiaľ, Macron by mal o dva týždne proti Le Penovej jasne zvíťaziť, hoci zďaleka nie tak ako Chirac proti Le Penovi.

Francúzske voľby môžu preto dopadnúť paradoxne – ešte nikdy nezískali toľko hlasov kandidáti radikálneho antisystému sprava aj zľava, najbližšie k víťazstvu má však príslušník liberálnej elity, ktorý nemá ani svoju stranu, len hnutie.

Ak zrátame hlasy Le Penovej a Mélenchona, tak platí, že vyše 40 percent Francúzov hlasovalo za otvorene protisystémových kandidátov, ktorí presadzujú koniec doterajšieho politického konsenzu. Obaja žiadajú vystúpenie Francúzska z NATO a hovoria, že krajina by mala za istých okolností odísť z Európskej únie, čo by znamenalo smrť EÚ.

Vlastne nechýbalo veľa a obaja radikálni kandidáti sa mohli dostať do druhého kola, čím by sa úplne prepísali dejiny moderného Francúzska. Tie sú už sčasti prepísané tak či tak – v prvom kole po prvýkrát stroskotali politici socialistov aj republikánov, teda dvoch najväčších strán.

Republikán Fillon bol ešte na začiatku roka favoritom prvého kola, zničil ho však rodinkársky škandál. Socialistu Hamona, ktorý získal iba 6,5 percenta (!), zas zničil ešte radikálnejší ľavičiar s podporou komunistov Mélenchon. 

Napriek úspechu antisystému a prepadu establišmentu má však najlepšie šance stať sa novým prezidentom 39-ročný liberál Macron. Ten sa veľmi šikovne vyviezol na vlne antisystému, hoci je svojou kultúrnou príslušnosťou, dlhoročným pôsobením v biznise aj politike stelesnením francúzskej elity.  

Prečo má Macron prevahu 

Macron je v základných inštinktoch pravým opakom Le Penovej – je za posilnenie európskej integrácie a za čo najužšie spojenectvo s Nemeckom, otvorene obdivuje Merkelovej utečeneckú politiku. Kým Le Penová je hovorkyňou silného sociálneho štátu, čím sčasti boduje aj medzi tradične ľavicovými voličmi, Macron ho chce prebudovať.

Inzercia

Už pred časom som písal, prečo môžu v tohtoročných voľbách v Európe – v reakcii na brexit aj víťazstvo Donalda Trumpa v USA – víťaziť kandidáti v znamení AntiTrumpa. Macron to spĺňa, jeho úspech na jednej strane vyjadruje voličskú vzburu voči zavedeným stranám, túžbu po niekom novom a sviežom, súčasne je pre svojich voličov pokračovaním liberálnej tradície Francúzska.   

Macron má aj svoje slabé miesta. Aj preto bude Le Penová naňho pred druhým kolom útočiť spôsobom, aby mobilizovala svoje voličské jadro a demobilizovala časť tradičných voličov ľavice a pravice.

Macrona bude jednak spochybňovať ako pravicového neoliberála, ktorý chce demontovať sociálny štát – čím bude chcieť od Macrona odplašiť časť Mélenchonových voličov.

A súčasne bude na liberálneho vyzývateľa tlačiť protiimigračnou rétorikou – čím zas bude chcieť od Macrona odradiť časť voličov pravice, ktorí volili v prvom kole Fillona.

Lenže aj napriek týmto zbraniam sa zdá, že Le Penová má pomerne malé šance na získanie spoločenskej väčšiny. Le Penovej sa síce podarilo posunúť sa oproti svojmu otcovi od extrému viac do stredu a získať pre Národný front nových voličov. No strana stále naráža na strop a je pre široké masy voličov neprijateľná – ako strana, ktorej zakladateľ hájil s nacistami kolaborujúci vichistický režim.

Z týchto dôvodov Le Penová nemôže rátať s tým, že by sa k nej v druhom kole priklonila nadpolovičná väčšina Mélenchonových či Fillonových voličov. 

Na to, aby Le Penová v druhom kole zvíťazila, by okrem plnej mobilizácie svojich silných aj vlažnejších sympatizantov potrebovala ešte rekordne nízku účasť voličov. Len tak by mohla snívať o konečnom triumfe.

Hoci sa to nedá na stopercent vylúčiť, dva týždne pred finále hrá všetko do karát Emmanuelovi Macronovi.        

Odporúčame