Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. apríl 2017

Chladné počasie uľahčuje alergikom život

Na celom území Slovenska dominoval v uplynulom týždni v ovzduší peľ brezy.

Ešte na jeho začiatku dosahoval veľmi vysoké hladiny. K poklesu koncentrácií peľu v ovzduší ale začalo dochádzať v druhej polovici týždňa, a to najmä v súvislosti s výrazným ochladením a zrážkovou činnosťou.

Najvyššie denné koncentrácie peľu v uplynulých dňoch boli namerané v Banskej Bystrici, Bratislave a Nitre, pričom okrem peľu brezy dominoval aj peľ jaseňa a duba. Peľ jelše sa vyskytoval už len ojedinele, pričom išlo o peľ transportovaný z chladných horských dolín.

„Peľová sezóna brezy pomaly už prechádza svojím vrcholom. Všeobecne najkritickejšia peľová situácia bola v Banskej Bystrici, keď celková denná koncentrácia peľu v ovzduší dosiahla 970 peľových zŕn v kubickom metri vzduchu, pričom dominoval peľ brezy a jaseňa. Peľ jaseňa dosiahol v Bratislave denné koncentrácie len 86 peľových zŕn a v Nitre 96 peľových zŕn v kubickom metri vzduchu. Okrem peľu už uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval aj peľ ďalších drevín - brestu, duba, hrabu, javora, orecha a vŕby. Spóry húb boli zastúpené najmä rodom Cladospórium," uviedla pre TASR Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom Peľovej informačnej služby na Slovensku.

Prognóza na tieto a nasledujúce dni je z dôvodu chladu a zrážok pre alergikov priaznivá. Vplyvom počasia sa predpokladá celkový pokles denných koncentrácií peľu všetkých druhov kvitnúcich drevín v ovzduší. Na väčšine územia Slovenska ešte však bude dominovať peľ brezy a jaseňa, pribudne peľ javora, hrabu, duba a buka, ale v nižších koncentráciách. Tento pokles denných hladín peľu ovplyvnia hlavne ďalšie avizované nízke teploty a zrážková činnosť.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.