Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
23. apríl 2017

Voľby vo Francúzsku: Le Penová a Macron sú v druhom kole

Čiastkové oficiálne výsledky v súlade s odhadmi ukázali, že dvoma najúspešnejšími kandidátmi sú Marine Le Penová a Emmanuel Macron.
Voľby vo Francúzsku: Le Penová a Macron sú v druhom kole

Marine Le Penová a Emmanuel Macron (TASR/AP)

aktualizované o 22:30

Obaja tak zrejme postupujú do rozhodujúceho druhého kola volieb, ktoré je naplánované na 7. mája.

Podľa údajov francúzskeho ministerstva vnútra, zverejnených po zrátaní 19,1 percenta odovzdaných hlasov, vedie Le Penová so ziskom 25 percent. Macron zatiaľ dosahuje zisk 21,3 percenta hlasov.

Uvedené čísla vychádzajú predovšetkým z výsledkov vo vidieckych oblastiach, kde voliči zvyčajne podporujú pravicu. Výsledky z ľavicovejšie orientovaných miest sa dostanú do celkovej bilancie až neskôr.

Podľa odhadov prieskumných agentúr by mohol Macron vo výsledkoch dnešného hlasovania predbehnúť Le Penovú. Macronovi totiž predpovedajú zisk 23-24 percent, zatiaľ čo Le Penová nasleduje s 21-23 percentami.

Le Penová sa označila za víťazku, Macron vidí novú stránku francúzskej politiky

Francúzski voliči dnes otvorili novú stránku politického života. Týmito slovami ocenil centristický politik Emmanuel Macron svoje víťazstvo v dnešnom prvom kole prezidentských volieb. Jeho vyzývateľkou v druhom kole bude šéfka Národného frontu Marine Le Penová.

"Dnes sa otvorila nová stránka francúzskeho politického života. Francúzi vyjadrili túžbu pre obnovu. Naša logika je získať do parlamentných volieb čo najširšiu podporu," povedal bývalý minister hospodárstva v socialistickej vláde Francoisa Hollanda.

Líderka francúzskej krajnej pravice Marine Le Penová sa označila za víťazku  prvého kola volieb, v ktorých podľa nej voliči rozhodujú o "prežití" svojej krajiny. Pred podporovateľmi v meste Hénin-Beaumont vystúpila krátko po zverejnení prvých čiastkových výsledkov, ktoré potvrdili jej postup do májového druhého kola spoločne s centristom Emmanuelom Macronom.

"Je načase oslobodiť francúzsky ľud spod arogantných elít, ktoré mu chcú predpisovať, ako sa má správať," vyhlásila líderka krajne pravicovej strany Národný front (FN). "Francúzi musia využiť túto historickú príležitosť. Pretože veľkou výzvou týchto volieb je divoká globalizácia, ktorá ohrozuje našu civilizáciu," dodala.

Podľa Le Penovej si môžu Francúzi vybrať, či chcú "totálnu dereguláciu bez hraníc a bez ochrany" alebo "hranice, ktoré chránia ich pracovné miesta, kúpnu silu, bezpečnosť a národnú identitu".

Zodpovednosť za prehru v prvom kole prezidentských volieb priznali kandidát Republikánov (LR) Francois Fillon a kandidát Socialistickej strany (PS) Benoit Hamon. Obaja svojich voličov vyzvali, aby v druhom kole volili centristického kandidáta Emmanuela Macrona.

Úspech Macrona a Le Penovej predpovedali už na poludnie

Belgické rádio RTBF prinieslo správu, že podľa exit-pollového prieskumu, ktorý majú k dispozícii, viedol na poludnie vo francúzskych voľbách Emmanuel Macron, ktorý mal mať podporu 24 percent, druhá mala byť Marine Le Penová so ziskom 22 percent, na treťom mieste by mal byť Francois Fillon s podporou 20,5 percenta, Jean-Luc Mélenchon by mal mať podporu 18 percent. Rádio odmietlo zverejniť zdroj prieskumu, správu čerpáme z poľského denníka Rzeczpospolita.

V priebehu dňa dnes zazneli názory upozrňujúce na možné skreslenie posledných prieskumov verejnej mienky, upozorňujú na to samotní sociológovia, jednak s ohľadom na teroristický útok v Paríži, pri ktorom bol zabtý policajt či nevhodnú reakciu Marine Le Penovej na útok, ale tiež skutočnosť štatistickej chyby.

Inzercia

Francúzi si dnes v prvom kole prezidentských volieb vyberajú novú hlavu štátu. Na obed dosiahla volebná účasť 28,54 percenta, oznámilo to francúzske ministerstvo vnútra. Ide o podobnú účasť, ako bola počas posledných prezidentských volieb, pred piatimi rokmi. Súčasne odvolili už všetci favoriti prvého kola, posledný volil krátko popoludní trockista Jean-Luc Mélenchon. Francúzsky centristický prezidentský kandidát Emmanuel Macron, jeho krajne pravicová súperka Marine Le Penová i konzervatívec Francois Fillon už odovzdali svoje hlasy v dnešnom ostro sledovanom prvom kole prezidentských volieb predtým.

Francúzska prezidentská kandidátka Marine Le Penová hlasuje v 1. kole prezidentských volieb 23. apríla 2017 vo francúzskom Henin-Beaumonte. Foto: TASR/AP

Viac ako 47 miliónov voličov bude mať na výber z 11 kandidátov. Ak ani jeden z 11 kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov, čomu nasvedčujú aj prieskumy, dvaja najúspešnejší z nich postúpia do druhého kola, ktoré sa bude konať 7. mája.

Macron spolu s manželkou Brigitte hlasoval na radnici v prímorskom letovisku Le Touquet na severe Francúzska, a to v rovnakej budove, kde pred takmer desiatimi rokmi uzavreli manželstvo. Bývalý minister hospodárstva a bankár Macron následne pozdravil priaznivcov vo vstupnej hale. Vyzeral uvoľnene a pózoval pre selfie s voličmi, píše agentúra AP.
Le Penová odovzdala svoj hlas v severofrancúzskom Hénin-Beaumont, bývalom banskom meste, ktoré je v súčasnosti baštou jej strany Národný front. Do volebnej miestnosti v tamojšej škole dorazila za prísnych bezpečnostných opatrení.
Hoci pred budovou čakali desiatky fotografov, Le Penovú previezli okolo nich v aute s tmavými sklami, okolo ktorého kráčali členovia ochranky. Niekoľko minút nato rovnako odišla. Zábery kandidátky tak mohli zachytiť len fotoaparáty vnútri volebnej miestnosti, uviedla stanica BBC. Polícia tiež zasiahla proti hnutiu Femen, ktorého členky nahotou protestovali proti jedinej žene medzi favoritmi volieb – Marine Le Penovej.

Francúzsky prezidentský kandidát Francois Fillon hlasuje v 1. kole prezidentských volieb 23. apríla 2017 v Paríži. Na voľby prišiel bez manželky, pred volením čakal v rade. FOTO TASR/AP

Fillon čakal pokojne v rade pred volebnou miestnosťou v Paríži, kde prišlo hlasovať mnoho voličov, informuje agentúra DPA. Očividne bol sám, bez manželky Penelope. Tá sa podľa predošlých správ zúčastnila na voľbách neďaleko ich vidieckeho domu v departemente Sarthe 250 kilometrov od francúzskej metropoly.
Prezidentskí kandidáti obvykle chodia hlasovať spolu s manželkami, kampaň pôvodne favorizovaného Fillona však tento rok narušili úradmi vyšetrované obvinenia, že údajne fiktívne zamestnával svoju manželku a deti.

Francúzsky prezidentský kandidát Emmanuel Macron vhadzuje obálku do urny v 1. kole prezidentských volieb 23. apríla 2017 v Touquete. Pred voľbami ho okrem iných a veľmi nezvykle podporil aj bývalý americký prezident Barack Obama. Foto: TASR/AP

K ďalším z 11 kandidátov uchádzajúcich sa o post francúzskeho prezidenta, ktorí už využili možnosť voliť, patria socialista Benoit Hamon a krajný ľavičiar Philippe Poutou.
Macron, Le Penová, Fillon i krajný ľavičiar Jean-Luc Mélenchon majú podľa prieskumov šancu postúpiť do druhého kola volieb 7. mája, v ktorom sa stretnú dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov. V posledných prieskumoch sú rozdiely medzi týmito štyrmi uchádzačmi na úrovni približne päť percent, výsledky tak môžu byť veľmi tesné.

Odporúčame